Dailymotion kolejną aplikacją uniwersalną dla Xbox One

Dailymotion kolejną aplikacją uniwersalną dla Xbox One

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:10
23.07.2016
0 komentarzy
1200 wyświetleń

Niedawno pisaliśmy szerzej o pierwszych uniwersalnych aplikacjach na pokładzie Xbox One. Użytkownicy poglądowych kompilacji systemu (Xbox Preview) z gałęzi Anniversary Update mają już pewien przedsmak tego, co wniesie rocznicowa aktualizacja. Warte odnotowania aplikacje to m.in. Netflix, Muzyka Groove i MSN Pogoda. W zestawieniu pojawił się niedawno także klient Dailymotion. Choć to z pewnością dobrze, że znany tytuł zyskał wsparcie dla konsoli, Dailymotion rzuca nowe światło na ogólny wizerunek uniwersalnych aplikacji w Xbox One.

Na wstępie należy powiedzieć, że mamy do czynienia z aplikacją poglądową, a wsparcie dla UWP zostanie w pełni zrealizowane dopiero w ramach Anniversary Update. Stąd też spora liczba niedociągnięć, prawdopodobnie największa spośród wszystkich dostępnych aplikacji uniwersalnych. Już na pierwszy rzut oka widać pozostałości po wersjach dla smartfonów i tabletów. Jest to wynik złej optymalizacji, bowiem aplikacje uniwersalne z zasady dostosowują się do rozmiaru ekranu/okna i modelu interakcji.

Interfejs użytkownika wydaje się potężny, niemniej jednak do jego obsługi trzeba się przyzwyczaić. Aplikację obsługuje się wyłącznie za pomocą kontrolera - brak tu choćby wskaźnika myszy. Przyciskając Y w dowolnym miejscu, zostaniemy przeniesieni do wyszukiwarki. Pojawił się też mini-odtwarzacz, który wydaje się rozwiązaniem praktycznym, choć i tu widzimy niedociągnięcia. Po odtwarzaczu pozostaje bowiem szary kwadrat, którego nie sposób zamknąć bez ponownego uruchamiania całej aplikacji. Ogólny design sprawia wrażenie kolejnej aplikacji na smartfony czy tablety. Z jednym tylko zastrzeżeniem - na razie można jej używać tylko za pomocą kontrolera Xbox One.

O tym, że Dailymotion jest importowany z urządzeń dotykowych, świadczą też jego ustawienia. Użytkownik może włączyć lub wyłączyć dynamiczny kafelek aplikacji. Xbox One nie wspiera jednak tej funkcji, dlatego w ogóle nie powinno jej tu być. Może to wprowadzić nieco zamieszania. Kiepska optymalizacja rzutuje także na prędkość buforowania. Podczas gdy Netflix czy Twitch zapewniają szybki dostęp do materiału, Dailymotion pod tym względem niedomaga.

Pojawienie się aplikacji rodem z Windows w środowisku konsoli Xbox One (którym de facto jest Windows 10) to oczywiście spory krok naprzód, niemniej jednak nie każdy z dostępnych tytułów jest tego świadectwem. Dailymotion zdecydowanie wymaga poprawek. Z ostateczną oceną na razie powinniśmy się jednak wstrzymać, gdyż oficjalna wersja aplikacji (podobnie jak wsparcie UWP dla Xbox One) jeszcze nie ujrzała światła dziennego.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.windowscentral.com/dailymotion-xbox-one-less-impressive-look-new-console-apps

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor