Czysta instalacja Windows 10 stanie się wkrótce łatwiejsza

Czysta instalacja Windows 10 stanie się wkrótce łatwiejsza

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:58
16.05.2016
2 komentarze
3140 wyświetleń

Od zeszłorocznych wakacji Microsoft dokłada wszelkich starań, by aktualizacja do Windows 10 była możliwie najprostsza. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji "Uzyskaj system Windows 10", zatwierdzenie i... mamy Windows 10. Schody zaczynają się dopiero, gdy chcemy sformatować dysk systemowy i zainstalować nowy system od początku. Choć z tą czynnością poradzi sobie średnio-zaawansowany użytkownik, dla niektórych wciąż bywa ona kłopotliwa. Microsoft zamierza to zmienić.

Jako że czas na dokonanie bezpłatnego uaktualnienia do Windows 10 powoli dobiega końca, po 29 lipca tego roku prawdopodobnie jedyną opcją na upgrade będzie instalacja nowego systemu z nośnika. W takim scenariuszu wielu użytkowników preferuje scenariusz czystej instalacji, a więc postawienie nowego systemu od zera, na "czystej" partycji. By ułatwić im to zadanie, Microsoft opracowuje nowe narzędzie. "Witajcie Windows Insiderzy! Chcecie prostego i łatwego sposobu, by zacząć ze świeżą, czystą instalacją Windows? Szukacie łatwego sposobu, by to zrobić? Pracujemy nad narzędziem, które to umożliwi. Finalne testy i weryfikacja są już w toku, a my będziemy czekać na wasz feedback, gdy narzędzie będzie już gotowe. Wyczekujcie dodatkowych informacji, bowiem dopracowujemy teraz ostatnie szczegóły" - napisał Jason z zespołu inżynierów Windows Insider.


Aktualizacja to wciąż najłatwiejszy sposób uzyskania Windows 10

Z postu wynika, że jako pierwsi dostęp do nowego narzędzia otrzymają Insiderzy. Na temat samego narzędzia wciąż nie wiadomo zbyt wiele. Być może będzie one czymś na wzór Windows Device Recovery Tool, dostępnego dziś jedynie na telefony. Kiedy telefon został wydany z Windows Phone 8.1 na pokładzie, narzędzie może przywrócić ten system (to samo tyczy się smartfonów z Windows 10 Mobile). Nowe narzędzie na PC może pełnić tę samą funkcję. Jak dziś można zainstalować ponownie Windows 10? Opcji jest kilka. Jeśli korzystamy z aktualnego builda 10586.318 (November Update), możemy "zresetować" system, wybierając w Ustawieniach menu Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie. Mamy tu opcje przywrócenia systemu do stanu początkowego z zachowaniem lub usunięciem plików użytkownika, a także instalacji z nośnika lub obrazu. Inna opcja z wykorzystaniem Media Creation Tool pozwala stworzyć systemowy dysk DVD lub USB, by z niego zainstalować Windows 10. Obie opcje nie wymagają klucza, o ile urządzenie jest już przypisane do Windows 10 (było wcześniej zaktualizowane z poziomu Windows 7/8/8.1).

Czysta instalacja będzie od 30 lipca dominującym sposobem pozyskania Windows 10. Microsoft nie ukrywa, że chce mieć największą bazę użytkowników, skupiony wokół tego właśnie systemu, dlatego wszelkie formalności powinny być ograniczone do minimum.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-is-currently-testing-a-tool-to-make-it-easier-to-clean-install-windows-10

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Adam 08:05 17.05.2016

    Urządzenie nie musi być wcześniej przypisane do W10, aby zrobić czystą instalkę z kluczem od 7/8/8.1

  • szybki10 14:03 24.05.2016

    A własnie że musi...

Skomentuj

Autor