Czym różnią się poszczególne edycje Windows 10?

Czym różnią się poszczególne edycje Windows 10?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/22/2015, 6:08 PM

Liczba odsłon: 4432

Windows 10 to system posiadający zunifikowane jądro, podczas gdy jego funkcje wysokiego poziomu zostały zoptymalizowane pod kątem poszczególnych typów urządzeń. Stąd też kilka głównych edycji systemu, dostosowanych nie tylko do działania na określonej grupie urządzeń, ale też do charakteru użytkowania (domowego, biznesowego etc.). Microsoft opublikował dość szczegółowe wyjaśnienia, dzięki którym dowiemy się, która wersja Windows 10 będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Microsoft rozdzielił Windows 10 na 6 głównych edycji. Niektóre z nich dzielą się na kilka wersji, zoptymalizowanych pod kątem specyfikacji technicznej lub zastosowania. Poniżej przedstawimy listę poszczególnych wersji systemu wraz z obsługiwanymi przez nie urządzeniami.

Windows 10 Mobile:
System zaprojektowany dla urządzeń mobilnych, pozwalający uruchamiać uniwersalne aplikacje Windows oraz istniejące aplikacje ze Sklepu Windows Phone. Odpowiedni dla telefonów i tabletów. Współpracuje z układami ARM (32-bit) i x86.

Windows 10 IoT Mobile:
Specyficzna edycja Windows 10 Mobile, zaprojektowana z myślą o urządzeniach firmowych i przemysłowych, które wymagają elastyczności w zakresie implementacji podzespołów, długoterminowego cyklu życia i serwisowania oraz ze wsparciem dla zarządzania aktualizacjami platformy przez firmy. Większość wymagań minimalnych edycji IoT pokrywa się z wymaganiami podstawowej wersji Windows 10 Mobile.

Windows 10 w edycjach desktopowych (Home, Pro i Enterprise):
Edycja zgodna z tradycyjnymi komputerami PC, zapewniająca klasyczne doświadczenie pulpitu. System w tej wersji pozwoli uruchomić natywne aplikacje Win32, uniwersalne aplikacje Windows oraz istniejące aplikacje ze Sklepu Windows. Przeznaczony dla laptopów, desktopowych PC, urządzeń typu 2-w-1 i Wszystko-w-jednym.

Windows 10 IoT Enterprise:
Podlegająca pod Windows 10 IoT Core wersja systemu desktopowego, zorientowana na przemysł. Wspiera zaawansowane systemy zabezpieczeń, aplikacje desktopowe i aplikacje Windows. Jest to system odpowiedni dla standardowych urządzeń przemysłowych, dużych tabletów i komputerów stacjonarnych. Większość wymagań minimalnych edycji Enterprise pokrywa się z wymaganiami desktopowej edycji Windows 10.

Windows Server Technical Preview:
System zaprojektowany i zoptymalizowany pod kątem pracy w środowisku serwerowym. Współpracuje jedynie z 64-bitowymi procesorami.

Windows 10 IoT Core:
System zgodny z architekturami ARM, x86 i x64. Pozwala na tworzenie niewielkich urządzeń z segmentu Internet of Things i wspiera uniwersalne aplikacje Windows. Zgodny z układami wbudowanymi (ang. embedded devices).

Pełną listę minimalnych wymagań sprzętowych dla poszczególnych edycji Windows 10 znajdziemy na stronie Windows Hardware Dev Center. Znajdziemy tam również ścisłe definicje dla poszczególnych urządzeń oraz typy wspieranych układów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia