Czeka nas kolejna zmiana w nazewnictwie aplikacji Windows

Czeka nas kolejna zmiana w nazewnictwie aplikacji Windows

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 3/26/2015, 3:53 PM

Liczba odsłon: 2976

Aplikacje Windows 8 nie są już w pojęciu Microsoft aplikacjami Metro czy Modern, ani też aplikacjami uniwersalnymi. Z chwilą wejścia na rynek nowego systemu Windows, wszystkie aplikacje uruchamiane w ramach wspólnego dla różnych urządzeń rdzenia Windows 10 nazywać będziemy po prostu aplikacjami Windows (Windows apps).

Gdy Microsoft po raz pierwszy przedstawiał światu koncepcję nowych aplikacji Windows 8, określał je wówczas mianem aplikacji Metro. By uniknąć potencjalnych pozwów ze strony niemieckiej firmy Metro AG i związanych z tym konsekwencji prawnych, firma zdecydowała się porzucić tę nazwę na rzecz tzw. aplikacji Modern, opartych na interfejsie użytkownika o tej samej nazwie. Po tym jak ogłoszono plany dotyczące ujednolicenia stacjonarnej i mobilnej wersji systemu, w wyniku czego możliwe byłoby tworzenie aplikacji działających na dowolnym urządzeniu z Windows, aplikacje te zaczęły być nazywane uniwersalnymi.

Na zakończonej kilka dni temu tegorocznej konferencji Windows Hardware Engineering Community (WinHEC) Microsoft poinformował uczestników o kolejnej zmianie w nazewnictwie, której wynikiem jest podział aplikacji na aplikacje Windows oraz klasyczne aplikacje Windows. Dokładna definicja tego podziału przedstawiona została na poniższym slajdzie jednego z wieloletnich inżynierów Microsoftu - Dona Boxa. Wynika z niej, że terminem tym określane będą jedynie aplikacje tworzone z myślą o uniwersalnej platformie Windows 10, czyli te mogące działać na dowolnym urządzeniu z tym systemem. Tradycyjne aplikacje, uruchamiane wyłącznie na komputerach PC, pozostaną klasycznymi aplikacjami Windows, co wskazywać będzie (zwłaszcza w terminologii angielskiej - Windows desktop applications) na konieczność posiadania pulpitu.

O ile można mieć pretensje o tak częste zmiany w oficjalnej terminologii, o tyle tym razem jest to zmiana na plus, która nie tylko ujednolica i grupuje poszczególne typy aplikacji, ale również jasno informuje na jakim systemie można je uruchomić, co w przypadku aplikacji uniwersalnych mogło nie być takie oczywiste.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia