Czas sprawdzić, co Creators Update wniósł do naszych telefonów z Windows 10

Czas sprawdzić, co Creators Update wniósł do naszych telefonów z Windows 10

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 5/9/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 2827

Premiera aktualizacji dla twórców już za nami

25 kwietnia Microsoft rozpoczął udostępnianie swojej najnowszej, dużej aktualizacji na telefony – Creators Update. Nie znaczy to, że każdy użytkownik od razu będzie mógł ją pobrać - różne regiony będą miały do niej dostęp w różnym odstępie czasu. Nam jednak udało się już pobrać i zainstalować aktualizację dla twórców, w efekcie czego zabraliśmy się do testów.

Istotną kwestią jest to, że nie wszystkie telefony z Windows 10 Mobile mogą się spodziewać owej aktualizacji, bo jak się okazało, wspierane będzie zaledwie 13 modeli telefonów. Z jednej strony wydaje się, że ta ilość jest niezadowalająco mała, z drugiej jednak strony modeli telefonów z okienkami tak de facto wiele nie ma… Nie mniej jednak skupmy się na tych, które są i otrzymają aktualizację. Testy przeprowadziliśmy na Lumii 950, na której aktualizację otrzymaliśmy w dniu premiery. Czas sprawdzić, co zmieniło się w naszych telefonach.

Aktualizacja Creators Update na telefonie

Co nowego?

Cortana

Wpierw postanowiliśmy sprawdzić, czy działają oraz nie wysypują nam się podstawowe funkcje i aplikacje telefonu, czyli SMS-y, Kontakty, Zdjęcia, itd. Po wstępnych oględzinach nie zauważyliśmy niczego, co wzbudzałoby w nas niepokój. Póki co, wszystko elegancko działa. Skoro mamy to za sobą, przyszedł czas na rozpoczęcie testów wprowadzonych nowości. Najpierw postanowiliśmy sprawdzić ikonę (bynajmniej naszym zdaniem) telefonów z Windows 10 Mobile, której niestety w Polsce brak (co może mieć niebagatelny wpływ na ilość zakupionych telefonów z okienkami w naszym kraju). Dokładniej, chodzi nam o asystentkę głosową Microsoftu – Cortanę. Wiadomym jest, że otrzymała ona nowe możliwości, acz my ich nie odczuwamy. O ile nam wiadomo, asystentka zmieniła ubiór na głównym ekranie, tzn. poprawiono jej wygląd, ponadto czarne tło zastąpiło ciemną szarość. Oprócz tego, Cortana obsługuje teraz większy zakres aplikacji muzycznych, wraz z usprawnioną obsługą głosową umożliwiającą m.in. dostosowanie głośności. Co więcej, funkcja identyfikowania piosenki została rozbudowana o możliwość aktywacji za pomocą głosu. Dodatkowo rozpoznaje ona piosenki w języku chińskim. Niestety w kontekście Cortany w naszym kraju nadal nic się nie zmieniło, w naszym kraju nadal nie jest ona dostępna.

Edge

Trzeba przyznać, że aktualizacja dla twórców w wersji na PC wniosła wiele świeżości do podstawowej przeglądarki Windows 10. Przykładem jest chociażby zaimplementowanie do niej obsługi e-booków w formacie EPUB, wraz z możliwością odsłuchania ich poprzez wbudowanego lektora – w języku polskim! Co ciekawe, funkcja ta została udostępniona również w przeglądarce Edge w wersji mobilnej. Co więcej, pojawiła się także możliwość zakupu książek w Sklepie Windows, jednakże obecnie jest ona dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Oprócz dodania obsługi e-booków, udoskonalono także skalowanie tekstu podczas przeglądania i powiększania stron internetowych, zapewniając w ten sposób lepszą czytelność. Niestety jednak, na telefonach nie uświadczymy polskiego narratora.

Przeglądarka 3D

Wśród aplikacji możemy dostrzec pojawienie się nowej aplikacji oferującej możliwość przeglądania treści, które zostały utworzone za pomocą aplikacji Paint 3D. Co więcej - nie ma nic więcej, aplikacja służy tylko do tego…

Windows Update

Microsoft przedstawił nowy proces aktualizacji dla urządzeń z systemem Windows 10, działający w oparciu o Unified Update Platform. Głównym jego założeniem jest zmniejszenie rozmiaru plików aktualizacji. Polegać ma to na udostępnianiu tylko plików zawierających zmiany, a nie pełnej kompilacji. To powinno znacząco przyspieszyć pobieranie, co ma największe znaczenie dla użytkowników połączenia taryfowego, a także posiadaczy łącza o niskiej prędkości. Ponadto, uzyskaliśmy teraz większą kontrolę nad instalacją najnowszych aktualizacji, poprzez pojawienie się opcji wstrzymania aktualizacji na kilka dni, czy też możliwość ustawienia dłuższego czasu aktywnych godzin (maksymalnie 18). Pojawiła się także możliwość zaplanowania wymaganego zrestartowania telefonu w określonym czasie.

Ulepszony Azure Active Directory Identity

Tutaj także doczekaliśmy się zmian. Otóż, możemy teraz przy pomocy Enterprise State Roaming zsynchronizować nasze ustawienia, w tym hasła, profile Wi-Fi, ulubione elementy Edge, a także dane aplikacji. Ponadto, jak stwierdził Microsoft, pojawiła się możliwość zalogowania do konta w pracy lub szkole za pomocą Cortany, co pozwala korzystać z usługi asystentki nawet jeżeli nasza organizacja nie obsługuje MSA. Oczywiście, nie dotyczy to regionów, w których Cortana nie jest dostępna.

Ulepszenia wydajności

Jeżeli chodzi o kwestię wydajności telefonu, to można zauważyć, że Creators Update zapewnia lepszą żywotność baterii przy jednoczesnym zachowaniu płynnej wydajności telefonu, co jest dość istotną kwestią. Usprawniono także działanie Windows Hello, w efekcie czego możemy szybciej zalogować się do naszego telefonu.

Zmiany w Ustawieniach i nie tylko

Przeglądając Ustawienia, dostrzegliśmy zmiany na poziomie wizualnym, a także funkcji dotyczących Wi-Fi i Bluetooth. Microsoft dokonał pewnych zmian dotyczących wyglądu, aby ustawienia telefonu jeszcze bardziej przypominały te z komputera, będąc jednocześnie prostszymi w nawigacji i interpretacji. Skoro już mowa o podobieństwach do PC, uwagę mogą przykuć nowe dźwięki w telefonie, z którymi to dotychczas mogliśmy się spotkać podczas korzystania z naszego komputera. Zauważyliśmy również, że pojawiły się pewne opcje, dopasowane do telefonu, których nie zobaczymy w komputerze.

Jedną z najważniejszych możliwości w Ustawieniach jest zresetowanie aplikacji. Umożliwia to wyczyszczenie danych aplikacji, jeżeli ta nie działa prawidłowo, przywracając ją do początkowego stanu. Zmiany można także dostrzec w ustawieniach Bluetooth, gdzie zostało uproszczone dodawanie i zarządzanie urządzeniami. Oprócz tego, Microsoft dokonał zmian w kontekście wysokiego kontrastu, aby użytkownikom korzystającym z tej opcji łatwiej było odczytywać treści wyświetlane w aplikacjach. Oprócz tych bardziej znaczących zmian, pojawiła się także mniejsza, uproszczająca korzystanie z emoji. Otóż klawiatura ekranowa z emoji, po tym, jak już dodaliśmy którąś emotikonę, nie chowa się automatycznie. Dzięki temu możemy w prosty sposób dodać kilka emotikon na raz do wiadomości.

Pora na złe nowiny

Pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć w kwestii braków w Windows 10 Creators Update, jest niewątpliwie zapowiedziana na październikowej konferencji aplikacja Capture 3D. Co prawda już wcześniej wiedzieliśmy o tym, że owa aplikacja się nie pojawi, nie mniej jednak, ze względu na jej rolę w tej aktualizacji, należy ją wymienić. Niestety, są także inne zmiany, które mimo zapowiedzi nie pojawiły się w Creators Update. Mamy tu na myśli m.in. zmiany dotyczące Continuum, które miało przybliżyć nam korzystanie z telefonu do PC poprzez m.in. wsparcie aplikacji w trybie okna, przypinanie aplikacji na pasku zadań, czy też dostosowywanie menu Start w Continuum. Miały się one pojawić w kolejnej dużej aktualizacji, czyli właśnie Creators Update. Zamiast tego, Microsoft w owej aktualizacji dodał możliwość wyłączenia wyświetlacza telefonu w czasie korzystania z Continuum, jednakże ma się to nijak do mających się pojawić funkcji opisanych powyżej. Oprócz funkcji związanych z Continuum, nie doświadczymy także funkcji Wyświetlania nocnego. Mimo iż na komputerze funkcja ta pojawiła się wraz z Creators Update, to na telefonach, mimo obietnic, funkcji tej na chwilę obecną nie doświadczymy.

Byle do Redstone 3

Wielka aktualizacja okazała się nie być wcale taką wielką. Wśród wielu ważnych zmian, w oczy rzucają się również spore braki. W zasadzie nie ma się czemu dziwić, w końcu telefony z okienkami już tylko dogorywają. Co prawda koncepcja Windowsa 10 Mobile zaktualizowanego o Project Neon wydaje się być ciekawa, ale jak postąpi Microsoft, czas pokaże. Niezależnie od tego, my lubimy nowości, dlatego cierpliwie czekamy na kolejną dużą aktualizacją - Redstone 3 - której możemy się spodziewać jeszcze we wrześniu tego roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia