Czas pożegnać klasyczne menu Start i Eksplorator plików? To był tydzień z Microsoft 151

Czas pożegnać klasyczne menu Start i Eksplorator plików? To był tydzień z Microsoft 151

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 1/15/2021, 4:00 PM

Liczba odsłon: 2859

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft przyglądamy się nowościom w Windows 10X, którego aktualną kompilację udostępnił niedawno Microsoft. Interesują nas zwłaszcza takie elementy systemu, jak nowe menu Start, animacje, Centrum akcji i oczywiście Eksplorator plików. Podajemy też ważną wiadomość dla użytkowników OneDrive pracujących z dużymi plikami, a także sprawdzamy aktualizacji Windows 10 w ramach Patch Tuesday, nowe doświadczenie pogody na pasku zadań i aplikację do obsługi zatwierdzeń w Teams. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Menu Start, Eksplorator plików i inne nowości w Windows 10X

Windows 10X jest już podobno na ostatniej prostej do wydania RTM, a pierwsze urządzenia z nowym systemem pojawią się wiosną tego roku. Microsoft tymczasem wypuścił build Windows 10X w wersji VHD, czyli jako wirtualny dysk twardy do użycia w emulatorze. Pozwala to każdemu sprawdzić system w akcji. Jako że nie jest to ostateczna wersja, to na razie trzeba skupić się niemal tylko na interfejsie. W naszych artykułach z ostatnich dni prezentowaliśmy nowe menu Start, animację ładowania, doświadczenie pierwszej konfiguracji, wsparcie dla aplikacji i Microsoft Edge, dzielony ekran, nowe animacje, odmienione Centrum akcji i wreszcie nowoczesny Eksplorator plików.

Windows 10X

Nowe menu Start łączy ze swoim klasycznym pierwowzorem tylko kilka wspólnych cech. Przede wszystkim znajduje się ono na środku ekranu i jest dużo mniej ściśnięte, co z pewnością przypadnie do gustu posiadaczom tabletów i nowych urządzeń z dwoma ekranami. Na główny widok menu składają się: pasek wyszukiwania, lista aplikacji i witryn (bardziej w formie ikon niż kafelków, choć układ siatki pozostaje ten sam) oraz sekcja ostatnich plików i aplikacji. Nie widać natomiast nieodłącznych elementów klasycznego Start, takich jak menu Zasilanie, którego elementy przeniesiono do Centrum akcji (całkiem logicznie).

Nowa odsłona Centrum akcji wydaje się nowocześniejsza, bardziej mobilna niż desktopowa i z mocniejszymi wpływami Fluent Design/Sun Valley. Znajdziemy w nim opcje zasilania (których nie ma w menu Start), blokadę autoobracania, otwieranie klawiatury i inne ustawienia. Warto też zwrócić uwagę na pasek zadań. Zarówno jego ikony, jak i wysuwane menu Start, znajdują się na środku, a nie — jak to do tej pory wyglądało domyślnie w Windows — po lewej stronie. Mamy też poczucie wysuwania się zawartości z paska zadań, co zostało osiągnięte poprzez nowe animacje.

Już od wielu miesięcy było wiadome, że Windows 10X nie będzie używał klasycznego Eksploratora plików. Jego nowoczesna odmiana jest bardziej uproszczona, nastawiona na dotyk i przywodząca na myśl aplikację Pliki z iPada. Zauważymy też nową ikonografię takich akcji, jak otwieranie i kopiowanie plików czy zmiana widoku. Eksplorator kładzie też większy nacisk na chmurę i OneDrive — podobnie jak robi to ChromeOS w odniesieniu do Dysku Google. Co ciekawe, w Eksploratorze nie znajdziemy takich klasycznych lokalizacji, jak "Mój komputer", "Dokumenty" czy "Zdjęcia". Jedyne, co na razie zobaczymy, to nasz folder "Pobrane".

Windows 10X

Na koniec warto dodać, że Windows 10X będzie wyposażony w funkcję ochrony przed kradzieżą. Sprawi ona, że gdy będziemy chcieli zresetować urządzenie, konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN lub hasła do konta Microsoft. Ustawienie znajdzie się w nowej sekcji "Ochrona przed kradzieżą" w Ustawieniach > Aktualizacje i zabezpieczenia. Co ciekawe, podobną funkcjonalność Microsoft zaimplementował już w 2015 roku na urządzeniach z Windows Phone. Nosiła ona nazwę Reset Protection (Ochrona przed zresetowaniem). Dzięki tej funkcji urządzenie stanie się bezużyteczne dla potencjalnego złodzieja.

Maksymalny rozmiar pliku w OneDrive to teraz 250 GB

Do tej pory Microsoft 365 spełniał pod potrzeby zdecydowanej większości użytkowników, pozwalając im wgrywać pliki o rozmiarze nieprzekraczającym 100 GB. Gdy jednak praca i nauka zdalna stały się codziennością wielu milionów nowych osób, wyłoniły się też nowe (i większe) potrzeby. Z tego względu Microsoft także zmienił swoje zasady. Gigant ogłosił, że OneDrive, Teams i SharePoint wspierają teraz przesyłanie plików o maksymalnym rozmiarze 250 GB. Pozwoli to swobodnie przesyłać na przykład filmy w 8K, modele 3D, projekty CAD, duże zestawy danych badawczych czy archiwa z grami.

OneDrive

Dzięki synchronizacji różnicowej w OneDrive pobierane są jedynie te fragmenty plików, które uległy zmianie (różnią się od wersji pliku na danym urządzeniu). Wsparcie dla plików do 250 GB będzie wdrażane etapami pod koniec stycznia, a ogólnej dostępności możemy się spodziewać pod koniec tego kwartału.

Aktualizacje bezpieczeństwa Windows w styczniowym Patch Tuesday

Za nami drugi wtorek miesiąca, a więc tradycyjny Patch Tuesday. Pierwsza w tym roku seria aktualizacji zawiera łatki bezpieczeństwa dla składników wspieranych wersji Windows 10 i rozwiązuje problemy z kilkoma podatnościami. Łatki dotarły do platformy i struktury aplikacji systemu Windows, nośników w systemie Windows, składnika Windows Fundamentals, jądra systemu Windows, składnika Windows Cryptography, wirtualizacji systemu Windows, urządzeń peryferyjnych systemu Windows i hybrydowych usług magazynowania systemu Windows. Załatane podatności dotyczyły natomiast serwerów intranet opartych na HTTPS i funkcjonalności Printer Remote Procedure Call (RPC). Pełne listy zmian, znanych problemów i numerów kompilacji możecie sprawdzić w naszym artykule z wtorku.

Prognoza pogody na pasku zadań

Przed tygodniem w kompilacji 21286 systemu Windows 10 debiutowała nowa sekcja "Wiadomości i zainteresowania" (News and interests) na pasku zadań. Póki co nadal jest dostępna tylko dla Insiderów z USA, UK, Australii i Indii. W tym tygodniu dotarł do niej cały zestaw poprawek, a Microsoft sporo uwagi poświęcił zawartemu w niej doświadczeniu pogody.

Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań

"Wiadomości i zainteresowania" dostarczają informacje pogodowe na kilku poziomach szczegółowości. Pierwszy z nich to ikona na pasku zadań, która pokazuje aktualną temperaturę wraz z ikoną i opisem. Nie trzeba nawet wysuwać menu, by to sprawdzić. Drugi poziom to kafelek pogody w otwartym menu. Po jego kliknięciu otrzymujemy dużo bardziej szczegółową prognozę z dokładnymi danymi najwyższej jakości na interaktywnych, animowanych mapach.

Pogoda na pasku zadań

Prognoza pogody na pełnej stronie zawiera szczegóły, takie jak temperatura odczuwalna, siła wiatru, poziom wilgotności i prognozy na kolejne godziny. Dla tych, którzy wolą planować z większym wyprzedzeniem, dostępny jest też widok 10-dniowy. Prognozy napędzane są przez obrazy radarowe, które są rozszerzone przez dane społeczne, przestrzenne i tymczasowe, przetworzone przez deep learning w neuronowym modelu pogody Microsoftu. Prognozy te odzwierciedlają niewielkie zmienności topograficzne w naszym obszarze, dzięki czemu zobaczymy dane dla naszej ulicy, nie zaś całego kraju. Ponadto dane są aktualizowane praktycznie co minutę.

Pogoda na pasku zadań

Jeśli chcemy zanurkować jeszcze głębiej, możemy przewinąć stronę, aby zobaczyć bogatą, interaktywną mapę z warunkami pogodowymi zmieniającymi się w czasie na naszym obszarze. Doświadczenie to napędzają Mapy Bing oraz prognozy MSN Weather. Możemy zmieniać widoki i przybliżać obraz, by zobaczyć konkretny obszar i animacje zmieniających się w czasie wartości, takich jak temperatura, opady, siła wiatru i nie tylko.

Nowa aplikacja Zatwierdzenia w Microsoft Teams

Microsoft ogłosił ogólną dostępność aplikacji Zatwierdzenia w Microsoft Teams. Narzędzie zaczęło być udostępniane w tym tygodniu. Jak sugeruje sama nazwa, Zatwierdzenia pozwalają każdemu — od pracowników pierwszej linii, po menadżerów wyższego szczebla — z łatwością tworzyć, zarządzać i udostępniać zatwierdzenia bezpośrednio w centrum pracy zespołowej, jakim jest Microsoft Teams.

Aplikacja pozwala tworzyć prośby o zatwierdzenie, zatwierdzać lub odrzucać je, a także śledzić zatwierdzenia i zarządzać nimi na wiele sposobów. Aplikacja opiera się na Power Platform, co pozwala sprowadzić wszystkie przepływy zatwierdzeń w firmie w jedno miejsce z użyciem prostego przepływu pracy i możliwości rozszerzania Power Automate.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w pierwszym tygodniu tego roku. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, a także na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia