Creators Update: Cortana wejdzie na urządzenia IoT

Creators Update: Cortana wejdzie na urządzenia IoT

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:45
12.12.2016
0 komentarzy
2249 wyświetleń

Wprowadzenie na rynek Windows 10 było dla Microsoft okazją do wniesienia Cortany na nowe kategorie urządzeń. Funkcjonująca wcześniej jako asystetka użytkownika w Windows Phone 8.1, Cortana weszła na komputery PC, by szybko utorować sobie drogę do Xbox One, Microsoft Band, Surface Hub czy HoloLens. Wszystko wskazuje na to, że wraz ze zbliżającą się aktualizacją Windows 10 Creators Update asystentka zagości w kolejnej rodzinie urządzeń - IoT.

Na odbywającej się w Chinach konferencji WinHEC 2016 Microsoft ogłosił, że wprowadzi Cortanę na posiadające wyświetlacz urządzenia z Windows 10 IoT Core. Jest to specjalna wersja systemu dla urządzeń zbudowanych w oparciu o Raspberry Pi 2 i 3, Qualcomm Arrow DragonBoard 410c i Intel MinnowBoard Max. Będą one w stanie korzystać natywnie z usług Cortany po aktualizacji do Creators Update, czyli całkiem niedługo. Być może pamiętacie nasz wpis o inteligentnej lodówce z Windows 10. Cóż, w przyszłym roku może się okazać, że przemówi ona do nas głosem Cortany!

Prócz wejścia Cortany do świata Internetu Przedmiotów na konferencji WinHEC pojawiły się też dwie inne zapowiedzi z wirtualną asystentką w roli głównej. Pierwsza z nich odnosi się do funkcji "Wake on Voice from Modern Standby", która pozwoli Cortanie uruchamiać wyłączone urządzenia za pomocą polecenia głosowego. Druga zapowiedź to wsparcie dla "Far-field Voice", a więc reagowania Cortany na polecenia głosowe wydawane z dalekiego dystansu - nawet do 4 metrów. Wróćmy jednak do rodziny IoT. Windows 10 IoT Core nadaje się do zastosowań komercyjnych, a więc natywne wsparcie dla Cortany oznaczać może pojawienie się nowych typów urządzeń od partnerów OEM. Na myśl przychodzi oczywiście konkurencja dla Amazon Echo i Google Home. Być może wykorzysta to również sam Microsoft, tworząc urządzenie powiązane ze środowiskiem Home Hub - nową funkcją rodzinną, która ma zadebiutować właśnie w Creators Update.

W ubiegłym roku pisaliśmy o wyjściu Cortany poza platformę Windows. Ekspansja trwa nieprzerwanie i obejmuje zasięgiem najważniejsze platformy konkurencji - iOS i Androida (choć o samym Linuksie jeszcze nie było mowy). Mając jednak w pamięci zapowiedź uniwersalnego charakteru Windows 10, kompatybilnego na wszystkich urządzeniach, pojawienie się Cortany na IoT było tylko kwestią czasu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/cortana-coming-iot-devices-windows-10-creators-update/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor