Coraz słabsze wyniki sprzedaży smartfonów Lumia

Coraz słabsze wyniki sprzedaży smartfonów Lumia

Krzysztof Sulikowski
02:08
22.04.2016
3 komentarze
2134 wyświetlenia

Microsoft opublikował najnowsze zestawienie kwartalne, prezentujące finansową kondycję wielu jego działów. Spory sukces przypadł w udziale marce Surface, z której firma uzyskała o 61% wyższe przychody wynoszące 1,1 mld dolarów. Microsoft tłumaczy, że "doprowadziły do tego Surface Pro 4 i Surface Book", ostatnia generacja urządzeń z Windows 10. Nie wszystkie działy Microsoft radziły sobie równie dobrze.

Pod szyldem Lumia nie dzieje się ostatnio najlepiej. Microsoft wyjawił spadek wpływów z działu mobilnego rzędu 47%, co przekłada się na 662 miliony dolarów. Perspektywy są dużo gorsze, gdy przyjrzymy się bliżej kolejnym danym. Z zestawienia 10-Q wynikało, że w poprzednim kwartale firma sprzedała 2,3 miliony smartfonów Lumia, co w porównaniu z 8,6 mln w tym samym kwartale ubiegłego roku daje spadek w wysokości 73% (rok do roku). W odniesieniu do poprzedniego kwartału (4,5 mln sprzedanych egzemplarzy) możemy odnotować 49% spadek.

Coraz gorzej sprzedają się nie tylko smartfony Microsoftu. Podobny los spotkał niedrogie "feature phone'y", czyli klasyczne telefony bez ekranu dotykowego, przejęte od Nokii. W minionym kwartale sprzedano ich 15,7 mln, a jeszcze rok temu było to 24,7 mln.

Lumia 650

Jak można wytłumaczyć tak złe wyniki? Starsze modele z Windows Phone 8.1 poszły w odstawkę, a Microsoft skupił się na sprzedaży urządzeń ze swoim nowym systemem, Windows 10 Mobile. W tym momencie oferta ogranicza się do czterech modeli. Czy platformę postawią na nogi zewnętrzni partnerzy sprzętowi? Od przejęcia Nokii przez Microsoft ich udział jest co najwyżej symboliczny. Od ponad roku smartfony Lumia stanowią ponad 96% wszystkich urządzeń z Windows Phone/Windows 10 Mobile. Liczby mówią same za siebie.

Swego czasu sytuację Nokii porównywano z płonącą platformą. Teraz mobilny biznes Microsoftu znalazł się w podobnym położeniu. Jak dowodzą badania, telefony z Windows stanowią dziś 1,1% wszystkich sprzedawanych telefonów - o ile nie nastąpi jakiś przełom, dalsza przyszłość marki Lumia i Windows 10 Mobile rysuje się w ciemnych barwach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-sold-just-23-million-lumia-windows-phones-last-quarter-down-73-from-last-year

Polecamy również w kategorii Lumia

Komentarze

  • Andrzej 15:58 22.04.2016

    Oczywiste jest, że jeśli zrobią jeszcze droższy model... i do niego jeszcze tańszy... to na te droższe mało kto się skusi... a na tych tańszych nikt nie będzie chciał... mogliby tak np. model 990 za 6000zł i model 290 za 100zł... żadnego z nich nikt wtedy nie kupi ;)

  • PP 16:30 23.04.2016

    Problemem nie są telefony tańsze czy droższe, ale system na jakim działają...

  • Mizman 22:51 27.04.2016

    System jest świetny. Andrzej ma rację.

Skomentuj

Autor