Co wiemy o Windows 9?

Co wiemy o Windows 9?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/20/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 13065

Wraz z premierą Windows 8, a teraz 8.1, Microsoft próbował stworzyć uniwersum, oparte na wielomilionowych nakładach tabletów, ultra-cienkich laptopów, PC-tów i telefonów dotykowych. Choć misji "wszystko-w-jednym" jeszcze nie do końca udało się zrealizować, Microsoft wciąż ma w planach stworzenie systemu, unifikującego wszystkie te urządzenia.

O tym, czy możemy jeszcze liczyć na Windows 8.2, dowiemy się prawdopodobnie w najbliższych miesiącach. Pewne jest, że żywotność ósmej odsłony Okienek nie będzie tak długa, jak w przypadku Windows XP. Tymczasem Microsoft planuje nową generację systemu, która odetnie przemysł mobilny i komputerowy od tego, co znaliśmy do tej pory. Pod hasłem "One Microsoft różnice między platformami ulegną zatarciu. Tego możemy spodziewać się w 2015 r., a tymczasem podsumujmy, co do tej pory wiadomo o Windows 9.

Threshold (bo taki kryptonim przyjął projekt) ma stać się kompletnie nową generacją systemu. Sama nazwa wskazuje na odejście od tradycyjnej, desktopowej wizji systemu Windows i przenosi użytkownika w świat, gdzie punktem wyjścia staje się dobrze znany ekran startowy - i to niezależnie od platformy, z której korzystamy. Kryptonim Threshold może okazać się jedynie nazwą roboczą dla projektu. Już w marcu ubiegłego roku Microsoft użył sformułowania "Windows 9, możemy więc się spodziewać historii podobnej do projektu "Windows Blue".

Windows 9

Premiera Windows 9

Szef działu komunikacji Microsoft, Frank Shaw, jeszcze rok temu twierdził, że "Microsoft nie jest gotowy, by mówić, z jaką częstotliwością będą pojawiać się nowe odsłony systemu Windows." Potem jednak zasugerował jako przykład Windows Phone i inne usługi, których aktualizacje idą w parze z rozwojem Windows na PC.

Na razie nie wiadomo, czy na Windows 9 będzie dostępny jako aktualizacja na Windows 7 lub 8. Możliwe jest, że "dziewiątka" ukaże się jako samodzielna dystrybucja. I choć do 2015 r. ukaże się jeszcze co najmniej jedna główna aktualizacja dla Windows 8, nie wiadomo, czy dalsza eksploatacja "ósemki" będzie miała jeszcze sens.

Interfejs Modern ma ulec pewnym modyfikacjom - jak podaje blogger Microsoft, Paul Thurrott, design ma stać się bardziej dojrzały i poręczny. Ważną zmianą będzie wprowadzenie trybu okienkowego, znanego z komputerów PC.

Mamy nadzieję poznać więcej szczegółów na dorocznej konferencji dla deweloperów BUILD, która odbędzie się na początku kwietnia. Tematem przewodnim będzie przyszłość Xboksa One i Windows Phone, lecz wieści o pracach nad Windows 9 z pewnością byłyby pożądane.

Aktualizacja 30.04.2014r.

Według niektórych źródeł Windows 9 zostanie zaprezentowany w listopadzie 2014 lub kwietniu 2015 roku, podczas konferencji BUILD. Za drugą opcją stoi Paul Thurrott, znany bloger, piszący o Microsofcie. Uważa on, że Windows 9 ukaże się co najmniej 3 lata po premierze 8. Jako, że menu Start ma zaliczyć comeback jeszcze w tym roku, pojawia się pytanie, w ramach jakiej aktualizacji? Windows 8.1 mógłby uzyskać Update 2, ale równie dobrze Microsoft może wyjść z Windows 8.2. Jak donosi WZor, Microsoft nie podjął w tej sprawie ostatecznej decyzji. Wreszcie trzecia alternatywa potwierdziłaby teorię o tegorocznym ukazaniu się Windows 9.

Niższa cena, mniejszy rozmiar, więcej aplikacji?

Podczas ostatniego sprawozdania finansowego CFO Microsoftu, Peter Klein, przedstawił sprawę jasno - tablety z Windows 8 muszą być tańsze: "Wiemy, że nasz rozwój zależy od tego, byśmy mogli zaoferować klientom tak ekscytujące urządzenia, jakich pragną i w cenach, jakich pragną.".

Z jednej z ofert pracy, oferowanej przez Microsoft, wynika też, że aplikacje dla systemu Windows RT i Windows Phone mają działać na obu tych platformach jednocześnie. Ogłoszenie pojawiło się już w 2012 r. na stronie Microsoft Careers i wspominało o możliwej kompatybilności aplikacji z Windows Store i Windows Phone. Nie jest już tajemnicą, że unifikacja ma dokonać się również na tym polu.

Niektóre doniesienia sugerują pełen powrót klasycznego menu Start, które działałoby równocześnie z interfejsem Modern UI. Czy można na to liczyć? Pewne jest, że Microsoft chce uczynić Metro obowiązującym standardem, więc powrót do menu Start, znanego z Windows XP czy 98 jest raczej mało prawdopodobny.

Windows 9?

Aktualizacja 30.04.2014r.

Ile w takim razie miałby kosztować Windows 9? Ani grosza. Tak przynajmniej donosi WZor, rosyjskie źródło (jak do tej pory przeważnie trafnych) wycieków. Jądro systemu miałoby być darmowe, podczas gdy wybrane usługi byłyby płatne. Grupa nadmienia, że choć informacje o darmowym charakterze systemu są spójne, na razie nie sposób potwierdzić ich na 100%.

Odmiennego zdania jest Mary Jo Foley z portalu ZDNet, która zasłyszała, że różne licencje Windows 9 będą oferowane bezpłatnie lub w różnych wersjach cenowych w zależności od nabywcy: OEM czy konsumenta. Tym niemniej edycja desktopowa miałaby posiadać naklejkę z ceną...

Windows 9 sięga chmur?

O czym jeszcze donosi WZor? Microsoft ma pracować nad "Windows Shadow Cloud" - prototypowym systemem, opartym na chmurze. Miałby on być udostępniony do bezpłatnego pobrania i możliwy do wgrania w BIOS (jak w systemach Apple). Pozostała część systemu miałaby opierać się na chmurze. Nie jest pewne, jak wyglądałoby jego działanie offline i bez subskrybowania usług pokroju Microsoft Office Cloud, które - jak donosi źródło - działają na razie w absolutnej tajemnicy. Czyżby właśnie w ten sposób wdrażane były innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu danymi w chmurze, o których niedawno mówił Satya Nadella? Grupa przyznaje, że trudno to wszystko opisać bez udostępniania zrzutów ekranu, jednak teraz to niemożliwe. Dane, o których mowa, są dostępne jedynie do dyspozycji Windows Team. W świetle ostatnich procesów sądowych o kradzież tajemnic handlowych i charakteru śledztwa, powściągliwość leakerów wydaje się zrozumiała.

Windows 9 i zarządzanie energią

W niedawnym wywiadzie dla Channel 9 Bruce Worthington, który przewodzi zespołowi, pracującemu nad zarządzaniem energią w systemach Windows, mówił o szczegółach pracy z Windows 8: "Jeśli przyjrzymy się częstotliwości wywołań procesora w Windows 7, będziemy mierzyć to w jednej milisekundzie. Dosłownie rzecz biorąc, budzimy procesor tysiące razy na sekundę. Kiedy spojrzymy na działanie czystego systemu Windows 8, dochodzimy do interwałów znacznie wyższych niż tysięczna milisekundy."

Windows Phone 8 opiera się teraz na własnym, dedykowanym jądrze systemu, dzięki czemu zarządzanie energią stało się wydajniejsze. Tymczasem nowa technologia procesorów Intel Haswell powoli wypiera oparte na niskim poborze mocy procesory z generacji Atom. Tym samym oszczędność energii staje się jednym z głównych priorytetów w Windows 9.

Kontrola gestami i doświadczenia

Microsoft wciąż ma w rękawie kilka patentów, które do tej pory nie zostały zaimplementowane w Windows 8. Niektóre z nich przedstawił Craig Mundie, CTO Microsoftu.

Kontrola gestami z wykorzystaniem czujnika Kinect i projektora 3D jest już możliwa dla Windows 8.1. Technologia holograficzna, na razie dostępna jedynie dla klientów biznesowych, zostanie spopularyzowana i trafi do naszych domów. Już teraz mówi się o pracach różnych producentów nad laptopami, wyposażonymi w kamery 3D. Tymczasem użycie dwóch tanich kamerek internetowych, podłączonych do komputera, może bardziej przysłużyć się rozwojowi technologii rozpoznawania gestykulacji. Tak czy inaczej, za kilka lat nawigacja w Modern UI będzie dużo prostsza.

Kolejne przesłanki mówią, że Windows 9 zawierać będzie Direct Experience. Patent opisuje tą funkcję jako sposób uruchamiania Windowsa do odtwarzania plików multimedialnych w systemie operacyjnym o specjalnym przeznaczeniu. Istnieją też poprawki w Hyper-V dla Windows Server 8, których Microsoft mógłby użyć do usprawnienia działania systemu Windows 9 pod tym kątem - daje to na przykład możliwość przeniesienia maszyny wirtualnej z jednego miejsca w inne, nie przerywając jej działania. Dzięki Direct Experience podłączenie pendrive'a z muzyką i włączenie systemu w trybie multimedialnym zajmie tylko kilka sekund. Możliwe, że część tych funkcji zostanie zaimplementowana w nowej odsłonie Xboksa, opartego już na jądrze Windows.

Direct Experience

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie: czy Windows 9 będzie działał jedynie w trybie 64-bitowym? Taka możliwość była rozważana przez Microsoft jeszcze przed premierą Windows 7. Takie rozwiązanie nie tylko zdeprecjonuje stare, 32-bitowe jednostki, ale i popchnie rozwój współczesnych urządzeń, dla których 64 bity będą już w 2015r. standardem.

Jak widzimy, Microsoft szykuje wiele zmian. Projekt Threshold ma zrewolucjonizować spojrzenie zarówno na środowisko Windows, jak i technologie sprzętowe. Jednego jesteśmy pewni - to, co szykuje Microsoft, będzie kamieniem milowym w historii informatyki na miarę pojawienia się trybu graficznego w Windows 95 czy standardu Web 2.0.