Co się dzieje za kulisami programu Insider dla Windows 10?

Co się dzieje za kulisami programu Insider dla Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:07
28.05.2015
0 komentarzy
2490 wyświetleń

W zeszłym tygodniu Microsoft opublikował najnowszą wersję Windows 10: Insider Preview o numerze 10122. Wielu użytkowników przyznaje, że jest ona daleka od doskonałości, niemniej jednak trudno jej oczekiwać po kompilacji poglądowej. Okazuje się, że istnieje już dużo bardziej zaawansowany build, który jest aktualnie testowany przez stosunkowo niewielką grupę Insiderów.

Chodzi oczywiście o build 10130. Jego istnienie pozostawało tematem spekulacji aż do momentu, gdy Gabe Aul potwierdził je oficjalnie. "Build 10130 istnieje, co nie powinno być zaskoczeniem :-) Znajduje się teraz w naszych wewnętrznych ringach" - tweetuje szef programu Windows Insider. Build jest niedostępny w publicznych kręgach fast ring czy slow ring. Mimo to testuje go wąska grupa Insiderów.

Do sieci trafiło (podobno wiarygodne) zdjęcie, przedstawiające tablicę wewnętrznej aplikacji Microsoftu o nazwie "Mission Control". Dzięki temu udało się ustalić kilka ciekawych faktów, dotyczących poglądowych kompilacji Windows 10:

  • 10130 to najnowszy build, udostępniony w programie OSG (Operating Systems Group) jako wewnętrzny fast ring.
  • Niecałe 1500 osób testuje build 10130.
  • Testerzy OSG w slow ring zajmują się aktualnie buildem 10125, który wyciekł do sieci na początku tygodnia.
  • Build 10122, opublikowany w zeszłym tygodniu, testuje już około pół miliona użytkowników z całego świata.
  • Około 1,7 miliona urządzeń działa pod kontrolą builda 10074 (slow ring).
  • 155 tysięcy użytkowników nadal korzysta ze starszego builda 10041, który w slow ring ukazał się pod koniec marca.
  • Obok gałęzi fbl_impressive funkcjonuje winmain, która dostarcza buildów wewnętrznych. Najnowszym (poza 10130) buildem jest 10127.

Mission Control

Gdy przypatrzymy się bliżej wyciekłemu zdjęciu, zauważymy menu Surface Hub. Działający pod kontrolą Windows 10 ogromny tablet/ekran dotykowy został po raz pierwszy zaprezentowany w styczniu tego roku i do tej pory nie pojawiły się żadne informacje o planowanej dacie wydania. Jak twierdzi autor zdjęcia, na świecie działa już "około 300" egzemplarzy Surface Hub. Prawdopodobnie są one testowane przez różne oddziały Microsoft lub jego zaufanych partnerów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-around-1500-testers-at-microsoft-are-now-on-build-10130-plus-a-few-other-stats

Polecamy również w kategorii Windows Insider

Komentarze

Skomentuj

Autor