Co nas czeka ze strony Microsoftu w 2014 roku?

Co nas czeka ze strony Microsoftu w 2014 roku?

Autor: Piotr Maciejko

Opublikowano: 1/2/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 23992

Podsumowanie roku 2013

Rok 2013 był dla Microsoftu okresem zmian i budowania podstaw dla nowego ekosystemu. Zostały podjęte trudne decyzje, które zarysowują wizję przyszłości firmy. Microsoft ugruntował swoją pozycję na rynku mobilnym i przygotował skuteczny plan przyszłorocznej ofensywy. Poczyniono pierwsze kroki, które mają na celu kompletną zmianę polityki i modelu biznesowego giganta. W 2013 roku koncern zaprezentował wiele nowych produktów i usług, okres ten mógłbym nazwać demonstracją potencjału i idei Jednego Microsoftu.

Proces restrukturyzacji

Jednym z najważniejszych i zupełnie nieoczekiwanych wydarzeń bieżącego roku było oświadczenie Steve’a Ballmera w którym poinformował o swojej rezygnacji z pełnionej funkcji CEO Microsoftu. Wiadomość ta była owiana tajemnicą praktycznie do dnia w którym została oficjalnie ogłoszona. Jednak z działań Ballmera wynika, że wszystko zostało zaplanowane i przemyślane dużo wcześniej. Jeszcze przed ogłoszeniem swojej rezygnacji uruchomił on proces kompletnej transformacji Microsoftu w innowacyjną i nowoczesną firmę, która spełni kryteria dzisiejszej rzeczywistości. Imię jego następcy zostanie ogłoszone najprawdopodobniej już na początku przyszłego roku.

Po ostatnich wypowiedziach Stephena Elopa i Alana Mulally, największym faworytem zdaje się być Satya Nadella – obecny dyrektor działu Windows Azure. Przyszły CEO będzie miał mnóstwo pracy, ponieważ firma działa aktywnie na wielu rynkach, jednak jego głównym zadaniem będzie dokończenie procesu restrukturyzacji i zwiększenie popularności mobilnej platformy Microsoftu.

Xbox One radzi sobie świetnie

W 2013 roku swoją premierę miała konsola Xbox One, która odniosła spektakularny sukces. Produkt ten trudno jednak nazwać tylko narzędziem dla graczy, Microsoft postanowił zmienić nieco założenia projektu. Xbox One zapewnia dużo więcej niż zwykła konsola, można na nim korzystać z różnych usług i instalować różne aplikacje. Jednak prawdziwym przełomem było wprowadzenie prawdziwej wielozadaniowości. Xbox One umożliwia jednoczesne oglądanie meczu i rozmowę przez Skype, można także wstrzymać aktualnie prowadzoną rozgrywkę i sprawdzić potrzebne informacje za pomocą przeglądarki Internet Explorer.

Google, pomimo dość nieprzychylnej polityki w stosunku do Microsoftu, zdecydowało się wydać na tą platformę oficjalną aplikację Youtube, co tylko podkreśla skalę sukcesu nowej konsoli. Xbox One stanowi również kolejną cegiełkę w budowaniu ogromnego i dotychczas niespotykanego na tą skalę ekosystemu. Konsola została sprzedana w 2,2 milionach egzemplarzy na 13 rynkach w zaledwie 18 dni po premierze.

Surface 2 i Surface Pro 2 cieszą się zainteresowaniem

Swoją premierę miała też nowa seria tabletów - Surface 2 i Surface Pro 2. Są to hybrydy, które łączą w sobie najlepsze cechy urządzeń mobilnych i klasycznych laptopów. Pierwszy z nich został zaprojektowany z myślą o mniej wymagających użytkownikach, o czym może świadczyć zastosowana architektura i system Windows RT. Surface Pro 2, jak sama nazwa wskazuje, jest kierowany głównie dla profesjonalistów.

Dotykowy ekran, mocne parametry, dodatkowe akcesoria oraz Windows 8.1 pozwalają wykorzystywać go zarówno do zabawy, jak i do pracy. Według Microsoftu, druga generacja tabletów Surface spotkała się z ogromnym zainteresowaniem klientów – o wiele większym niż pierwsza.

Windows 8.1 zdobył uznanie

W 2013 roku wydana została również aktualizacja Windows 8.1, która wprowadziła kilka nowości i dostarczyła mnóstwo poprawek. Przede wszystkim pojawił się przycisk Start, który na pewno ułatwi proces migracji na nowy system Microsoftu.

Dodano nowe rozmiary kafelków, poprawiono niektóre domyślnie zainstalowane aplikacje, zrezygnowano z dotychczasowego komunikatora na rzecz Skype oraz naprawiono błędy, które powodowały przycinanie się i słabą jakość odtwarzanego dźwięku. Windows 8.1 był wyczekiwaną aktualizacją i spotkał się z dużym entuzjazmem użytkowników. Pokazał również kierunek nowej polityki firmy w stosunku do wydawania nowych wersji systemu.

Windows Phone coraz popularniejszy

Kolejną wartą odnotowania informacją jest wzrost popularności systemu Windows Phone na rynku mobilnym. Patrząc ogólnie nie jest on duży, ale stabilny i wynosi około 2 procent. Jednak jeśli spojrzymy na rynek europejski, to tu system mobilny Microsoftu w niektórych państwach wyprzedził iOS i stał się drugą siłą.

W Polsce pod jego kontrolą działa około 21 procent wszystkich smartfonów. Według pogłosek, tak duży wynik skłonił firmę Microsoft do rozszerzenia zasięgu usług Xbox Music i Xbox Video również na nasz kraj. To właśnie ta decyzja miała spowodować przesunięcie w czasie premiery nowej konsoli giganta w Polsce.

Przejęcie Nokii

Nie sposób nie wspomnieć o przejęciu działu mobilnego Nokii przez koncern z Redmond. Jest to kolejna ryzykowna, ale mogąca przynieść duże korzyści, decyzja Microsoftu w 2013 roku. Steve Ballmer stwierdził, że była ona niezbędna do wyrównania szans w walce z Apple. Jego zdaniem to właśnie sprzęt był słabym punktem giganta w tym pojedynku.

Plany na rok 2014

Rok 2014 będzie obfitować w ważne dla Microsoftu wydarzenia. Czy długo przygotowywana ofensywa firmy się powiedzie? Aby odpowiedzieć na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak potencjał, którym dysponuje koncern jest ogromny i coraz lepiej wykorzystywany. Wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku Microsoft będzie dominującą firmą w branży technologicznej.

Koniec wsparcia dla Windowsa XP

Na rok 2014 jest planowane zakończenie wsparcia dla nieśmiertelnego Windowsa XP. Wiele instytucji państwowych i firm będzie musiało podjąć decyzję dotyczącą migracji na Windows 7 lub 8. Windows XP został oficjalnie wydany w 2001 roku, obecnie system ma zatem już 13 lat. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dla technologii jest to ogromny okres czasu. Wiele się pozmieniało, zostały opracowane nowe mechanizmy odpowiadające za bezpieczeństwo i działanie usług oraz aplikacji. Zaprojektowano nowe wzorce programistyczne i sformułowano nowoczesne paradygmaty odpowiadające obecnej rzeczywistości.

Do podjęcia decyzji dotyczącej wyboru systemu nie wystarczy odpowiedź na pytanie Czy wszystko działa?, należy zapytać Jak wszystko działa?, a patrząc na 13-letnią różnicę w czasie jakość działania Windows XP nie stoi na wysokim poziomie. Nie spełnia on nowoczesnych założeń, nie projektowano go bazując na dzisiejszych paradygmatach, przy jego tworzeniu nie stosowano obecnie znanych, lepszych i szybszych algorytmów oraz metod. W czasach powstawania Windowsa XP, tak dziś popularne programowanie obiektowe dopiero raczkowało. O obsłudze elementów interfejsu graficznego przez GPU (Graphic Processor Unit) nie było mowy, całość opierała się tylko i wyłącznie o CPU (Central Processor Unit). To wszystko powoduje, że decyzja o pozostaniu na przestarzałej platformie musi wymagać naprawdę solidnych argumentów. Muszę również rozczarować osoby, które wciąż wierzą, że Microsoft ulegnie presji otoczenia i przedłuży wsparcie dla Windowsa XP – nie zrobi tego, ponieważ dla firmy bardziej dochodowe będzie jego uśmiercenie niż dalsze dbanie o bezpieczeństwo systemu. Czas dany firmom i instytucjom na migrację uważam za wystarczający.

Nowości w Windows Phone 8.1

Na początku przyszłego roku możemy się również spodziewać udostępnienia aktualizacji Windows Phone 8.1, która wnosi naprawdę wiele nowości, m.in. osobisty asystent o dźwięcznej nazwie Cortana. Biorąc pod uwagę doświadczenie, aparaturę i wiedzę jaką posiadają pracownicy Microsoft Research, osobisty asystent będzie działał tak samo dobrze, jak nie lepiej, co konkurencyjne usługi Google Now i Siri. W nowej wersji systemu ma się także pojawić centrum powiadomień, dzięki któremu użytkowanie Windows Phone stanie się jeszcze wygodniejsze.

Informacje wyświetlane na kafelkach oraz te wyświetlane na ekranie blokady pozostaną. Różnica ma polegać na tym, że dodatkowo będą one grupowane i zapamiętywane w obrębie wspomnianego centrum powiadomień. Microsoft nie zapomina również o użytkownikach biznesowych. Specjalnie dla nich zostanie wydany zbiór przydatnych aplikacji o nazwie Enterprise Feature Pack. Po raz pierwszy został on zapowiedziany w połowie 2013 roku. Pracę nad nim wciąż trwają, w jego skład wejdą narzędzia do automatycznego tworzenia VPN, szyfrowania prywatnych wiadomości i e-maili oraz aplikacje pomagające w zarządzania i organizacji.

Nowi partnerzy

Po ogłoszeniu przez Microsoft zamiaru przejęcia działu mobilnego Nokii, wiele osób zastanawiało się, czy jest to na pewno dobra decyzja. Finowie mają 90 procentowy udział w rynku urządzeń z Windows Phone. Dużo sceptyków twierdziło, że to nieprzemyślany krok. Swoje zdanie argumentowali tym, że po przejęciu, koncern nie będzie miał partnerów, którzy będą zainteresowani inwestowaniem w rynek urządzeń z mobilnym systemem giganta, a to z kolei doprowadzi do zaniku konkurencji. Ich wątpliwości powinny zostać rozwiązane przez plany Samsunga dotyczące wydania smartfona z wyższej półki wyposażonego w Windows Phone oraz przez pojawienie się dwóch nowych firm – Micromax i XOLO, które planują dostarczenie na rynek swoich urządzeń z mobilnym systemem Microsoftu. Ostatecznie sfinalizowanie zakupu działu mobilnego Nokii zostanie zapewne dokonane w kwietniu przyszłego roku, podczas konferencji BUILD 2014.

Surface Mini konkurencją dla iPada

W 2014 roku najprawdopodobniej ukaże się aktualizacja dla Windows 8.1 o prostej nazwie Update 1. Wprowadzi ona pomniejsze zmiany i przygotuje grunt dla bardziej obszernego uaktualnienia – Threshold, będącego de facto Windows 8.2. Mniej więcej w tym samym okresie spodziewana jest premiera długo wyczekiwanego tabletu Surface Mini, który ma być odpowiedzią Microsoftu na iPad Mini oraz Nexus 7. W następnym roku ma zadebiutować również wersja Surface z obsługą LTE, a także dodatkowe akcesoria, m.in. klawiatura Power Cover z wbudowanym dodatkowym zestawem akumulatorów oraz stacja dokująca. Ta ostatnia pozwoli zamienić tablety Surface w naprawdę uniwersalne narzędzie.

Ekran dotykowy zapewni podobne doznania i mobilność, co tablet. Po podłączeniu Type Cover lub Touch Cover będzie można korzystać z urządzenia, jak z laptopa, zaś po umieszczeniu Surface w stacji dokującej do której podłączony będzie monitor, klawiatura, mysz i głośniki, zamienimy nasz sprzęt w komputer stacjonarny.

Pakiet Office dla Modern UI

Na następny rok przewidziana została również premiera pakietu Office w wersji dla Modern UI. Sytuacja w której planowane jest dostosowywanie programów o tak rozbudowanych możliwościach pod nowy interfejs dotykowy Microsoftu do tej pory była niespotykana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, aplikacje należące do pakietu Office będą stanowić przykład dla innych aplikacji tego typu, których twórcy podejmą decyzję o przystosowaniu ich interfejsów do Modern UI. W 2014 roku ma się również ukazać wersja pakietu biurowego Microsoftu dla Androida i iOS.

Windows 8.2 - Threshold

Nie wiadomo, czy aktualizacja Threshold pojawi się jeszcze w 2014, czy na początku 2015 roku - nieoficjalne źródła podają różne daty. Wiadomo natomiast, jakie przyniesie nowości, a tych będzie dużo. Chyba najważniejszą i najdłużej wyczekiwaną ma być implementacja nowego menu Start, które będzie wzorowane na swoim starszym odpowiedniku znanym z poprzednich wersji Windowsa.

Kolejną nowością ma być możliwość uruchamiania aplikacji napisanych w oparciu o interfejs Modern UI na klasycznym pulpicie, on również ma ulec drobnym modyfikacjom, które upodobnią go do nowego interfejsu Microsoftu.

Bing rośnie w siłę

Niedawno pojawiły się plotki o tym, że gigant z Redmond nosi się z zamiarem sprzedania usług Bing i Xbox. Zostały one szybko zdementowane przez rzecznika Microsoftu, który podkreślił, że firma nie ma zamiaru rezygnować z tych działów. Mała popularność Binga w naszym kraju jest dla mnie niezrozumiała i chyba jest wynikiem tylko i wyłącznie przyzwyczajeń użytkowników. Moim zdaniem wyszukiwarka Microsoftu prezentuje się o wiele ciekawiej i działa równie dobrze, co konkurencyjne Google. Jako, że jestem entuzjastą produktów Microsoftu wolę korzystać również z oferowanej przez niego wyszukiwarki. Oczywiście są przypadki w których wyniki wyszukiwania Google są lepsze, ale sytuacja ma się dokładnie tak samo w przypadku Binga, tym bardziej teraz, gdy Polska lokalizacja stała się oficjalnie dostępną.

Mocna integracja wyszukiwarki Microsoftu z systemem Windows 8 pozwala jeszcze szybciej i przyjemniej znajdować interesujące mnie informacje. Nie muszę nawet wchodzi do przeglądarki, wystarczy, że wcisnę odpowiedni skrót klawiszowy, wpiszę pożądaną frazę i już mam dostępne wyniki. Wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku Bing w końcu zacznie na siebie zarabiać dzięki implementacji spersonalizowanej reklamy nowej generacji.

Skype coraz lepszy

Planowane nowości nie ominęły również komunikatora Skype. Już na początku 2014 roku dostanie on aktualizację, która dostarczy poprawki błędów i wiele nowych funkcji oraz udogodnień. Jedną z ważniejszych zmian będzie synchronizacja wiadomości pomiędzy urządzeniami oraz odtwarzanie powiadomień głosowych tylko na tych urządzeniach, które są aktywne.

W momencie, gdy użytkownik odrzuci połączenie przychodzące na jednym urządzeniu, reszta również przestanie o nim informować. Obecnie muszę odrzucić połączenie przychodzące oddzielnie na smartfonie, laptopie i komputerze stacjonarnym – potrafi to być niezwykle irytujące. Planowana jest także o wiele głębsza integracja komunikatora z systemem Windows Phone 8, pakietem biurowym Office oraz usługą pocztową Outlook.com.

Z nadzieją w przyszłość

Integracja Windows, Windows RT oraz Windows Phone będzie postępować dopóki wszystkie te systemy nie staną się jedną platformą programistyczną. Ułatwi to niezwykle pracę deweloperów, którzy będą mieli świadomość multiplatformowości pisanej aplikacji w obrębie ekosystemu Microsoftu. Wzrost popularności Windows Phone 8 przyspiesza, są duże szanse, że w 2014 roku pokona on iOS i zajmie drugą pozycję na rynku mobilnym. Nowa konsola Microsoftu radzi sobie bardzo dobrze, już teraz dysponuje pokaźną biblioteką gier oraz oferuje usługi, których próżno szukać u konkurencji. Pakiet Office wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem zarówno w biznesie jak i na rynku konsumenckim. 2014 rok tego nie zmieni, Office wciąż będzie umacniał swoją pozycję. Tablety Surface zyskują coraz większą sympatię użytkowników, ich sprzedaż wciąż nie zachwyca, jednak odnotowuje stabilny wzrost . Windows 8.2 zapowiada się niezwykle ciekawie, intrygują mnie przede wszystkim rozwiązania, które zostaną zastosowane przy projektowaniu nowego menu Start. Microsoft z nadzieją patrzy również na chmurę Windows Azure, obecnie jest ona jedną z najlepszych usług tego typu, dużo w tym zasługi Satya Nadella, który najprawdopodobniej obejmie stanowisko dyrektora generalnego po odejściu Steve’a Ballmera.

W 2014 roku zapewne zostanie ukończony proces restrukturyzacji i zmian wewnętrznych w firmie. Microsoft uformował solidne fundamenty pod obszerny ekosystem. Wszystko wskazuje na to, że firma będzie niezwykle aktywny we wszystkich dziedzinach, w których działa.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia