Co naprawdę oznacza Windows 10 dla Xbox One?

Co naprawdę oznacza Windows 10 dla Xbox One?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:37
30.03.2016
0 komentarzy
2316 wyświetleń

Microsoft jest wreszcie gotów spełnić obietnicę odnośnie uruchamiania aplikacji Windows na platformie Xbox One. Dziś stało się jasne, że na konsoli uruchomimy uniwersalne aplikacje Windows. Wsparcie nadejdzie wraz z wakacyjną aktualizacją Anniversary Update, która wprowadzi na Xbox One system Windows 10 w wersji 1607. Wraz z nią nadejdzie też asystentka Cortana i szereg innych nowości, w tym wyczekiwana opcja odtwarzania muzyki w tle.

Podczas trwającego BUILD 2016 na scenę wszedł szef działu Xbox, Phil Spencer, który nakreślił obecne spojrzenie na rozwój oprogramowania i gier: "Windows jest najlepszą platformą dla ogromnej społeczności deweloperów gier. Windows jest i będzie nadal otwartym na rozwój ekosystemem, w którym każdy może budować, rozwijać i serwisować swoje gry i aplikacje". W praktyce oznacza to, że każdy, nawet początkujący deweloper, będzie mógł tworzyć gry i aplikacje dla Xbox One, będącej częścią ekosystemu Windows 10.

W przyszłości każdy egzemplarz Xbox One będzie mógł zostać wykorzystany w formie zestawu deweloperskiego, by pomóc zoptymalizować aplikacje pod kątem dużych ekranów TV. Nowy tryb deweloperski (Dev Mode) zostanie dołączony latem do nadchodzącego update'u, podczas gdy jego poglądowa wersja jest dostępna od dzisiaj. Użytkownicy konsoli będą mogli przełączać się między trybem deweloperskim i standardowym doświadczeniem dla konsumentów dzięki aplikacji o nazwie Dev Home.

Co istotne, wraz z nadejściem Windows Anniversary Update zostaną połączone sklepy Xbox i Windows. Jako że rozwój Windows 10 jest ciągłym procesem, ujednoliconego w pełni Sklepu Windows doczekamy się dopiero latem tego roku. Microsoft od dawna mówił o aplikacjach uniwersalnych, które działają na wszystkich urządzeniach z Windows 10, tym niemniej Xbox One stał zwykle na uboczu. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wydanie aktualizacji "New Xbox One Experience", a dopełnieniem będzie właśnie lipcowy Windows 10 version 1607.

Microsoft wspomina też o nowym narzędziu, które umożliwia automatyczne przekonwertowanie zarówno starych, jak i nowych gier, by stały się wieloplatformowymi aplikacjami. Narzędzie pozwala też deweloperom dodać wsparcie dla dynamicznych kafelków, powiadomień i kontrolera Xbox One, niezależnie od platformy, dla jakiej stworzono grę czy aplikację.

Kolejne doniesienia z BUILD 2016 już za moment, tymczasem zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.theverge.com/2016/3/30/11332012/windows-10-xbox-app-stores-combining-microsoft

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor