Co kryje się pod obudową Xbox One S?

Co kryje się pod obudową Xbox One S?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:47
02.08.2016
0 komentarzy
3126 wyświetleń

Dziś na rynek Polski wchodzi nowa wersja konsoli Microsoftu - Xbox One S. Prawdopodobnie większość z nas kojarzy już jej najważniejsze cechy - jest 40% mniejsza od pierwowzoru, obsługuje technologię HDR i potrafi odtwarzać filmy w jakości 4K Ultra HD Blu-ray. Zwykle o nowej konsoli mówiło się w odniesieniu do doświadczenia użytkownika. Chcemy jednak wiedzieć, co za tym wszystkim się kryje. O specyfikacji technicznej Xbox One S szczegółowo opowiedział Albert Penello z działu Microsoft Xbox.

Budowa filigranowej wersji konsoli oczywiście różni się od wersji podstawowej. Jest to zdeterminowane jej 40% mniejszymi rozmiarami. Jak pod tak niewielką obudową zmieścić wszystko z oryginalnego Xbox One i dodatkowo podrasować podzespoły? Na usta cisną się dwa pojęcia: miniaturyzacja i planowanie przestrzenne, które Microsoft - jak się zdaje - opanował do perfekcji, tworząc choćby Surface Book. Wróćmy jednak do świata konsol. Jak tłumaczy Albert Penello, zmniejszony został między innymi układ SoC: "SoC w Xbox One S jest zaprojektowany w procesie 16nm Fin FET, czego rezultatem jest 240nm2, układ o 33% mniejszy i konsumujący mniej energii niż 28nm SoC w oryginalnym Xbox One".

Szef działu marketingu i planowania Xbox zdradza też szczegóły obsługi wideo w 4K: "Istnieje szereg komponentów, niezbędnych do wsparcia odtwarzania wideo w jakości 4K UHD, których efektem jest zestaw zmian w nowej konsoli. Po pierwsze, dodaliśmy do SoC dekoder 4K HEVC, który renderuje skompresowane strumienie wideo z zachowaniem wydajności sprzętowej. W dalszej kolejności zaktualizowaliśmy wyjście wideo na HDMI 2.0 i HDCP 2.2. Zmiany w interfejsie są zintegrowane z SoC i umożliwiają wysyłanie wideo w wyższych przepustowościach, wymaganych w formatach 4K UHD i HDR oraz zgodnych z zasadami chronienia zawartości. Oczywiście zaktualizowaliśmy też napęd optyczny, by wspierał format dysku BD-UHD".

Xbox One S charakteryzuje się nieco podrasowanym procesorem graficznym: "Skorzystaliśmy z możliwości zwiększenia częstotliwości GPU z 853 MHz do 914 MHz. Dzięki temu deweloperzy gier z wykorzystaniem HDR nie oczują żadnego spadku wydajności. Zdecydowaliśmy się udostępnić te dodatkowe 6% wszystkim tytułom. Niektóre gry (korzystające z dynamicznej rozdzielczości lub z odblokowanym współczynnikiem klatek na sekundę) mogą więc doświadczyć niewielkiej poprawy wydajności. Nasze wewnętrzne testy dowiodły, że wzrost wydajności jest niewielki i może być zarejestrowany tylko w paru grach, więc nie czynimy z tego 'mocnego punktu' nowej konsoli".

Na koniec należy się kilka słów na temat ulepszonego napędu optycznego: "Obok aktualizacji firmware'u DSP, napęd w Xbox One S zawiera też nowy przetwornik optyczny, który wspiera trzywarstwowe płyty w formacie UHD Blu-ray. Wyjście HDMI 2.0 wraz z ochroną przed kopiowaniem HDCP 2.2 są także wymagane w certyfikacie BD-UHD - oba z nich są dołączone do Xbox One S i nie były implementowane w innych konsolach Xbox One".

Jak już wspominaliśmy, nowa konsola Xbox One S 2TB jest od dziś dostępna w sprzedaży na terenie Polski i innych krajów. Cena wynosi 1849,00 zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.windowscentral.com/microsoft-reveals-whats-really-inside-xbox-one-s

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor