Co czyni komputer komputerem? Bill Gates promuje nową serię edukacyjną

Co czyni komputer komputerem? Bill Gates promuje nową serię edukacyjną

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
03:18
31.01.2018
2 komentarze
1200 wyświetleń

Bill Gates, współzałożyciel i długoletni CEO Microsoft, wziął udział w nowej serii edukacyjnej How Computers Work? autorstwa Code.org, która swoim widzom przybliża elementarną wiedzę o komputerach. Bill wprowadza widzów do serii, stawiając kilka zasadniczych pytań, na które odpowiedzi niekoniecznie są takie proste. W kolejnych wideo możemy jednak je poznać. My z kolei postaramy się odpowiedzieć na pytanie, do kogo właściwie kierowana jest seria.

Co to jest komputer?

Pewną ironią naszych czasów jest to, że choć większość mieszkańców bogatych krajów korzysta z różnych rodzajów komputerów na co dzień, wielu z nich na skutek sprzecznych przekazów medialnych nie jest tak naprawdę świadoma, że ma do czynienia z komputerem. To również efekt uproszczenia obsługi systemów komputerowych, do której nie potrzebna jest już żadna fachowa wiedza. Użytkowa warstwa komputerów stała się całkowicie intuicyjna. By jednak zrobić coś po swojemu, stworzyć coś nowego lub zyskać dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, trzeba wgryźć się w temat. Najlepiej zacząć od początku, czyli od pytania, co czyni komputer komputerem? Co sprawia, że o urządzeniu można powiedzieć w ten sposób? Jak działa komputer? Pytania te postawił nie kto inny, jak sam Bill Gates - jedna z największych legend w świecie komputerów. W ostatniej części cyklu wyjaśnia on ponadto, czym jest system operacyjny.

Pierwszy film jest zwiastunem serii, którą w całości można już obejrzeć na YouTube. Podejmuje ona szereg kluczowych zagadnień, które objaśniają osoby z różnych firm, wliczając w to Microsoft:

 • Co czyni komputer komputerem?
 • Jak informacja jest reprezentowana wewnątrz komputera? Jak działa system binarny?
 • Jak komputery używają obwodów?
 • Cztery elementy komputera - CPU, pamięć, wejście i wyjście
 • Programowanie i jak oprogramowanie kontroluje sprzęt

Nie sposób odnieść wrażenia, że seria jak ulał pasuje do trendu propagowanego przez Apple, który w niedawnej reklamie pytał "A co to komputer?". Było to z kolei odbicie piłeczki w stronę szefa Microsoft, Satyi Nadelli, który do dziennikarza wyposażonego w iPad powiedział "Potrzebujesz prawdziwego komputera, przyjacielu". Cóż, pozostaje nam liczyć, że seria, w którą wprowadza nas sam Bill Gates, rozwieje wątpliwości i rozjaśni temat w skomputeryzowanym świecie, w którym słowo "komputer" wydaje się być sztucznie spychane w mroki przeszłości.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/bill-gates-contributes-to-how-computers-work-series

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

 • terminator 12:02 01.02.2018

  komputery zawsze były lepsze od konsol do gier, moc komputerów nie jest wykorzystywana w 100 procent dlatego komputery będą jeszcze długo produkowane, gry komputerowe wykorzystują 50 procent mocy komputerowej, zwiększają sztucznie wymagania żeby kupować nowe komputery a w rzeczywistości gry komputerowe nie potrzebują takich mocnych komputerów, projektowanie grafiki trójwymiarowej obciąża procesor i pamięć ram, inne podzespoły prawie nieużywane

 • Krzysztof Sulikowski 16:03 01.02.2018

  W szerokim rozumieniu konsola do gier też jest komputerem, tyle że zupełnie innej klasy niż PC. Ale fakt, PC można rozbudowywać w nieskończoność, a konsola to gotowy, zamknięty system. Jeśli porównywać obie kategorie pod kątem gier, to konsole mają często lepszą optymalizację, ale problemem jest, by wyciągały więcej, a to jest niemożliwe bez wymiany konsoli na nową i lepszą...

Skomentuj

Autor