Chirurgia w AR, czyli HoloLens na sali operacyjnej

Chirurgia w AR, czyli HoloLens na sali operacyjnej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/2/2017, 11:44 PM

Liczba odsłon: 2855

Aż trudno uwierzyć, że od pierwszej prezentacji HoloLens minęły prawie dwa lata. Produkt wywołał spore zaskoczenie, więc naturalnie pojawiły się pytania o zastosowanie. O to nie musieliśmy się akurat martwić. Prócz zastosowań typowo rozrywkowych Microsoft wielokrotnie przedstawiał wykorzystanie hologramów w nauce, technice, przemyśle i edukacji. Dziś mamy dla Was bardzo praktyczny przykład... ze skalpelem w roli głównej.

O możliwościach swobodnego oglądania wnętrza ludzkiego ciała przez soczewki HoloLens pisaliśmy na długo przed premierą edycji deweloperskiej. Dużo bardziej pragmatyczne modele pracy pojawiły się rok później, gdy obwieszczono, że HoloLens rewolucjonizuje naukę anatomii. Kolejnym krokiem naprzód jest wykorzystanie technologii AR/VR na prawdziwej sali operacyjnej. Pionierem w tej dziedzinie jest japoński chirurg, dr Maki Sugimoto, który - jak twierdzi - jako pierwszy wykonał operację z udziałem HoloLens.

Wideo przedstawia wykonanie prostatektomii robotowej, czyli usunięcie prostaty z powodu nowotworu. HoloLens pozwala zwizualizować w 3D indywidualny anatomiczny model pacjenta, dzięki czemu operacja staje się bezpieczniejsza. Dr. Sugimoto opracował też zorientowany na pacjenta edukacyjny system symulacyjny z wykorzystaniem HoloLens, który przedstawia mu pełną informację o procedurze, której zostanie poddany.

Pierwszą wirtualną operację wykonano na początku grudnia 2016 r. Warto przy tym dodać, że również Polacy mają swój udział w rozwoju medycyny potraktowanej wirtualnie. Tego samego miesiąca nasi rodacy zaprezentowali symulację operacji kardiologicznej (TAVI) z udziałem HoloLens i wydruku 3D.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia