ChakraCore ma już rok. Microsoft pogłębia wsparcie dla Linuksa

ChakraCore ma już rok. Microsoft pogłębia wsparcie dla Linuksa

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:21
16.01.2017
0 komentarzy
1188 wyświetleń

Kilka dni temu minął pierwszy rok od umieszczenia ChakraCore w repozytorium GitHub na licencji MIT. Z tej okazji Microsoft wystosował krótkie podsumowanie i zarysował plany dalszego rozwoju głównego komponentu silnika Chakra JavaScript, który napędza przeglądarkę Microsoft Edge.

W lipcu zeszłego roku pojawiła się eksperymentalna implementacja interpretera i runtime'u ChakraCore dla 64-bitowego Linuksa (Ubuntu 16.04 LTS and Clang 3.8+). Od tego czasu wysokiej jakości interpreter ChakraCore JavaScript może działać na platformie Linux. Jako funkcjonujący od roku projekt open source'owy, ChakraCore doczekała się wielu ulepszeń. "W tym okresie mieliśmy ponad 70 współautorów, zarówno wewnętrznych, jak i z zewnątrz, dających bezpośredni wkład w kod ChakraCore, a także wielu innych członków społeczności JavaScript współpracujących z nami, zarówno samodzielnie, jak i z poziomu organizacji" - czytamy na blogu Microsoft Edge Developer. Na bazie ChakraCore działają m.in. takie produkty i usługi, jak TypeScript, Open Translators to Things czy HoloJS. Microsoft wspomina też o zewnętrznych projektach - testowym pakiecie w WebKit i SpiderNode w oparciu o ChakraShim.

Większość architektury ChakraCore dla Windows została już przeportowana na Linuksa. Twórcy pracują jeszcze nad brakującymi komponentami - wsparciem dla internacjonalizacji, optymalizacją charakterystyki i poprawkami błędów. W przyszłości wsparcie dla Linuksa będzie jeszcze mocniejsze. Microsoft zapowiada wyższą jakość wydań, współpracę ze społecznością Node.js nad projektem NAPI (ABI Stable Node API), wsparcie dla większej liczby funkcji JavaScript i WebAssembly i poprawę wydajności w typowych scenariuszach użytkowania.

Na koniec mamy jeszcze odnośniki dla deweloperów - instrukcje wykorzystania ChakraCore w Windows, Linux i macOS, oraz harmonogram, w którym wyszczególniono planowane zmiany.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2017/01/13/chakracores-first-anniversary/

Polecamy również w kategorii Edge

Komentarze

Skomentuj

Autor