Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Kurs aplikacji web i stron www

Kurs aplikacji web i stron www

42. MySQL w WebMatrix

Autor: Channel9Opublikowano: 4 stycznia 2012Odsłony: 2 986

Ten odcinek poświęcimy wykorzystaniu bazy danych MySQL w projektach tworzonych przy pomocy programu WebMatrix. Pokażemy m.in. możliwości upraszczające korzystanie z tej bazy.


41. PHP w WebMatrix

Autor: Channel9Opublikowano: 3 stycznia 2012Odsłony: 3 354

W tym odcinku wracamy do tematyki WebMatrix. Pokażemy jak tworzyć w tym programie strony wykorzystujące technologię PHP.


40. Skórki w Drupalu

Autor: Channel9Opublikowano: 22 grudnia 2011Odsłony: 4 554

W tym odcinku pokażemy, jak łatwo zmieniać wygląd strony opertej o system Drupal. Zainstalujemy nową skórkę i pokażemy, jak ją dostosować do swoich potrzeb.


39. Potęga modułów w Drupalu

Autor: Channel9Opublikowano: 20 grudnia 2011Odsłony: 4 321

W tym odcinku pokażemy, jak instalować moduły rozszerzające funkcjonalność Drupala. Zobaczysz gdzie możesz je znaleźć, jak pobrać i dodać do naszej witryny. W części praktycznej rozszerzymy nasza stronę o elementy Facebooka.


38. Instalacja i konfiguracja systemu Drupal

Autor: Channel9Opublikowano: 15 grudnia 2011Odsłony: 12 145

W tym odcinku pokażemy, jak zacząć instalację systemu zarządzania treścią Drupal. Sprawdzimy też jak korzystać z panelu administracyjnego, jak dodać nową treść na stronie, omówimy też możliwości dostosowywania strony do swoich potrzeb.


37. Omówienie możliwości systemu CMS Drupal

Autor: Channel9Opublikowano: 13 grudnia 2011Odsłony: 9 887

Ten odcinek jest poświęcony omówieniu systemu CMS Drupal. Pokażemy możliwości tego systemu, jego wady i zalety, a także konfiguracji.


36. Jak instalować dodatki rozszerzające funkcjonalność Joomli?

Autor: Channel9Opublikowano: 8 grudnia 2011Odsłony: 3 553

W tym odcinku pokażemy, jak instalować dodatki do Joomli, które rozszerzają jej funkcjonalność. Powiemy skąd je pobrać, jak zainstalować i jak z nich korzystać.


35. Jak instalować nowe style w Joomla?

Autor: Channel9Opublikowano: 6 grudnia 2011Odsłony: 4 176

W tym odcinku pokażemy, jak zmienić wygląd strony za pomocą szablonów. Powiemy o tym, jak je pobrać, jak zainstalować i ustawić jako domyślny dla naszej strony. Pokażmy też jak dokonać podstawowych zmian w szablonie.


34. Jak zainstalować system Joomla

Autor: Channel9Opublikowano: 1 grudnia 2011Odsłony: 4 707

W tym odcinku dowiesz się, jak rozpocząć pracę z systemem Joomla. Zobaczysz jak go zainstalować, skonfigurować i zarządzac podstawowymi elementami witryny,


33. Joomla CMS - możliwości systemu

Autor: Channel9Opublikowano: 29 listopada 2011Odsłony: 4 832

W tym odcinku dowiesz się czym jest system CMS Joomla, jak powstał i kiedy warto z niego skorzystać. Poznasz możliwości rozszerzania swojej strony oraz przykłady zastosowania systemu.


32. Jak wdrożyć swój projekt do Windows Azure?

Autor: Channel9Opublikowano: 24 listopada 2011Odsłony: 3 495

W tym odcinku powiemy o wykorzystaniu Windows Azure do hostowania naszej aplikacji. We wstępie wspomnimy o Windows Azure SDK, następnie opowiemy o aplikacji ułatwiającej wdrożenie aplikacji - Windows Azure Accelerator for Umbraco. W praktyce pokażemy, jak wdrożyć projekt do chmury.


31. E-commerce, czyli jak z Umbraco zrobić sklep internetowy

Autor: Channel9Opublikowano: 22 listopada 2011Odsłony: 4 845

W tym odcinku kursu Web powiemy, jak tworzyć sklep internetowy na bazie Umbraco. Sprawdzimy, jakie pakiety mogą się nam przydać do stworzenia sklepu internetowego, a w części praktycznej zobaczymy jak stworzyć własny sklep używając pakietu TeaCommerce.


30. Jak korzystać z kalendarza wydarzeń

Autor: Channel9Opublikowano: 17 listopada 2011Odsłony: 3 438

W tym odcinku powiemy jak korzystać z kalendarzy - zarówno tych, które możemy pobrać w ramach pakietów startowych jak i jako niezależnych paczek. W części praktycznej przedstawimy jak korzystać z kalendarza.


29. Tworzenie i dodawanie galerii zdjęć na stronie

Autor: Channel9Opublikowano: 15 listopada 2011Odsłony: 5 897

W tym odcinku powiemy jak tworzyć galerie zdjęć w Umbraco. Pokażemy jakie są rodzaje galerii, jak je zainstalować i jak wstawić galerię na stronie. W części praktycznej omówimy galerię Personal oraz Designit Gallery.


28. Jak tworzyć backup i chronić dane przed utratą

Autor: Channel9Opublikowano: 10 listopada 2011Odsłony: 3 824

W tym odcinku pokażemy jak zabezpieczyć dane wplikacji (witryny) i tworzyć jej kopię bezpieczeństwa. Pokażemy też jak wykonać backup bazy danych. Następnie sprawdzimy jak przywrócić wykonany backup.


27. Optymalizacja dla wyszukiwarek

Autor: Channel9Opublikowano: 8 listopada 2011Odsłony: 3 130

W tym odcinku kursu powiemy jak dbać o to, by strona internetowa była dobrze widziana przez wyszukiwarki. Podamy kilka wskazówek SEO i pokażemy, jak je zastosować na przykładzie Umbraco.


26. Instalacja i konfiguracja pakietów

Autor: Channel9Opublikowano: 3 listopada 2011Odsłony: 3 000

Po wstępie do pakietów powiemy teraz, jak je zainstalować. Przedstawimy instalację z repozytorium oraz manualną. Omówimy też konfigurację pakietów i ich usuwanie.


25. Rozszerzanie możliwości strony za pomocą pakietów

Autor: Channel9Opublikowano: 27 października 2011Odsłony: 2 759

W tym odcinku opowiemy o pakietach. Powiemy czym są, co zawierają. Przedstawimy możliwości pakietów oraz źródła, z których można je pobierać. Pokażemy także sposoby instalacji pakietów.


24. Jak dostosować Umbraco do własnych potrzeb?

Autor: Channel9Opublikowano: 25 października 2011Odsłony: 4 293

W tym odcinku pokażemy nieco bardziej zaawansowane techniki związane z dostosowywaniem szablonów w Umbraco. Pokażemy jak edytować szablony stron, pokażemy ważne pliki .css i .js a także omówimy pracę z typami dokumentów. Na koniec pokażemy jak można modyfikować pliki XSLT.


23. Do czego stosować makra i jak z nich korzystać?

Autor: Channel9Opublikowano: 20 października 2011Odsłony: 4 081

W tym odcinku zajmiemy się makrami - powiemy czym są, jakie są ich rodzaje i do czego służą. W części praktycznej pokażemy jak korzystać z makr.


22. Stylowanie Umbraco - cz. 3, Szablony HTML i CSS

Autor: Channel9Opublikowano: 18 października 2011Odsłony: 4 857

Jest to trzeci odcinek z cyklu o szablonach. Powiemy czym są szablony HTML i szablony Umbraco, Powiemy też o nowych typach dokumentów i nowej zawartości. W praktyce zobaczymy, jak zaadoptować szablon HTML dla witryny Umbraco.


21. Stylowanie Umbraco - cz. 2, modyfikacja szablonów

Autor: Channel9Opublikowano: 13 października 2011Odsłony: 3 321

W tym odcinku zajmiemy szablonami. Zobaczymy jak je modyfikować i jak tworzyć i modyfikować typy dokumentów. Powiemy też jak dodawać kod JavaScript i CSS. W części praktycznej dodamy do naszej strony mapy Bing.


20. Stylowanie Umbraco - cz. 1, zestawy startowe i skórki

Autor: Channel9Opublikowano: 11 października 2011Odsłony: 4 990

Ten odcinek jest pierwszym w mini-serii o stylowaniu Umbraco. Ta część będzie poświęcona zestawom startowym i skórkom. Przedstawimy podstawy stylowania, pokażemy jak zmienić zestaw startowy i skórki. Następnie na naszej stronie wprowadzimy drobne zmiany wyglądu witryny.


19. Uruchamianie strony na zewnętrznym serwerze

Autor: Channel9Opublikowano: 6 października 2011Odsłony: 5 837

W tym odcinku pokażemy jak wdrożyć stronę na serwer za pomocą WebMatrix 2 beta. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych programów - w trakcie odcinka zobaczysz, jak krok po kroku opublikować stronę w internecie używając mechanizmów Web Deploy oraz FTP.


18. Stosowanie helperów w WebMatrix 2 beta

Autor: Channel9Opublikowano: 4 października 2011Odsłony: 3 407

W tym odcinku pokażemy, jak skorzystać z helperów. Dodamy na naszej stronie kilka dodatkowych funkcjonalności. Utworzymy formularz kontaktowy, dodamy wyszukiwarkę a także wstawimy elementy społecznościowe - przycisk Facebooka "Lubię to", możliwość udostępnienia linku jednym kliknięciem oraz wyświetlanie profilu Twittera.


17. Obsługa bazy danych w WebMatrix 2 beta

Autor: Channel9Opublikowano: 29 września 2011Odsłony: 4 488

Skorzystanie z bazy danych ułatwia zarządzanie większymi stronami. W tym odcinku pokażemy, jak obsługiwać bazę z poziomu WebMatrix i jak dodawać i pobierać dane z bazy przy użyciu składni Razor. Do projektu z poprzedniego odcinka dodamy formularz, który pozwoli nam na wstawianie artykułów do bazy, a na stronie głównej pobierzemy artykuły z bazy i wyświetlimy je w przyjazny sposób.


16. HTML5 w WebMatrix, layout strony w Razor

Autor: Channel9Opublikowano: 27 września 2011Odsłony: 11 298

Ten odcinek zaczniemy od wprowadzenia do języka HTML5. Następnie pokażemy, jak stworzyć layout, dzięki któremu przy potrzebie edycji części strony która powtarza się na wielu podstronach, np. nagłówek lub menu, wystarczy zmienić tylko jeden plik. W tym celu skorzystamy z możliwości składni Razor.


15. Nowa strona w HTML z wykorzystaniem WebMatrix 2 beta

Autor: Channel9Opublikowano: 22 września 2011Odsłony: 5 011

W tym odcinku będziemy krok po kroku tworzyć nową stronę internetową w HTML z wykorzystaniem CSS w programie WebMatrix 2 Beta. Jednocześnie przyjrzymy sie nowym funkcjonalnościom programu, które pojawły się w wersji 2. Zobaczymy jak pisać kod szybciej korzystając z podpowiadania składni, kiedy przyda się nowy color picker i jak dodać kolejne pliki do strony.


14. Nowości w WebMatrix 2 beta

Autor: Channel9Opublikowano: 20 września 2011Odsłony: 4 307

Kilka dni temu został opublikowany WebMatrix 2 beta. W tym odcinku pokażemy co znajdziesz w nowym wydaniu tego programu. Opowiemy o podpowiadaniu składni, color pickerze, opcjach społecznościowych a także o funkcjonalności związanej z bazami danych. Przez kilka kolejnych odcinków będziemy omawiać nowości w WebMatrix, potem wrócimy z powrotem do tematyki Umbraco.


13. Jak zmienić język w panelu administratora?

Autor: Channel9Opublikowano: 15 września 2011Odsłony: 4 750

W tej części kursu pokażemy, jak zarządzać językiem w panelu administratora. Zobaczymy jak zmienić język w panelu oraz jak tworzyć nowe języki i edytować już utworzone tłumaczenia. Sprawdzimy także, jak zmienić język dla każdego użytkownika, który ma dostęp do panelu administracyjnego.


12. Do czego służy słownik?

Autor: Channel9Opublikowano: 13 września 2011Odsłony: 4 979

W tym odcinku zajmiemy się słownikami w systemie zarządzania treścią Umbraco. Poznamy różnice mierzy słownikiem, a stronami z treścią, zobaczymy jak obsługiwać słownik w szablonie. W części praktycznej zobaczymy, jak zarządzać słownikiem i stosować go na swojej stronie.


11. Jak zarządzać tłumaczeniami?

Autor: Channel9Opublikowano: 8 września 2011Odsłony: 3 926

To drugi odcinek dotyczący zarządzaniu tłumaczeniami w Umbraco. Tym razem powiemy o konfiguracji ustawień związanymi z tłumaczeniami, tworzeniu użytkownika z uprawnieniami tłumacza i wysyłaniu artykułów do tłumaczenia. Następnie zobaczymy jak wygląda proces tłumaczenia zawartości i zatwierdzanie oraz publikacja przez redaktora.


10. Jak stworzyć różne wersje językowe strony?

Autor: Channel9Opublikowano: 6 września 2011Odsłony: 6 628

W tym odcinku powiemy o tworzeniu różnych wersji językowych jednej strony opartej o system Umbraco CMS. Zaczniemy od konfiguracji i przedstawimy strukturę witryny, aby lepiej zrozumieć sposób zarządzania tłumaczeniami. Potem pokażemy jak dodawać treści w wielu językach. Wspomnimy też o nadawaniu uprawnień użytkownikom do treści w jednym języku.


09. Jak skonfigurować nową instalację Umbraco?

Autor: Channel9Opublikowano: 1 września 2011Odsłony: 5 632

W 9 odcinku kursu omawiamy panel administracyjny Umbraco, który pozwala na dodawanie treści na stronach oraz modyfikowanie i zarządzania witryną. Oprócz tych zagadnień, omówimy opcje związane z użytkownikami i grupami użytkowników oraz nadawanie im uprawnień. Powiemy też o typach dokumentów i szablonach, które możemy wykorzystać do naszej witryny.


08. Jak zainstalować Umbraco?

Autor: Channel9Opublikowano: 30 sierpnia 2011Odsłony: 5 937

W tym odcinku będziemy kontynuować temat Umbraco z poprzedniego odcinka. Zobaczymy jak zainstalować system z poziomu przeglądarki, przez program Web Platform Installer i WebMatrix. Dodatkowo skonfigurujemy bazę danych i sprawdzimy, jaka jest struktura katalogów w Umbraco za pomocą programu WebMatrix.


00. Kurs aplikacji web i stron www od podstaw dla programistów - WSTĘP

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 20 163

Kurs prowadzi od początku przez proces tworzenia aplikacji www zarówno od pustego szablonu, jak i na podstawie CMSów – gotowych systemów zarządzania treścią. Podczas kursu zaprezentujemy program Microsoft Platform Installer, środowisko wspomagające tworzenie i modyfikowanie aplikacji WebMatrix oraz technologie, w których można tworzyć swoje aplikacje. W części poświęconej CMS-om poznasz szczegółowo systemy Umbraco, Joomla, Wordpress i Drupal.


01. Web Plaftorm Installer oraz WebMatrix - możliwości i instalacja

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 13 599

W pierwszym odcinku zaprezentujemy możliwości aplikacji Platform Installer i zapoznamy się z najciekawszymi elementami, które można zainstalować za jej pomocą. Przybliżymy narzędzia deweloperskie wchodzące w skład platformy (program WebMatrix, Visual Web Developer 2010 Express) oraz serwery niezbędne do uruchomienia aplikacji. Na koniec, w części praktycznej, zainstalujemy aplikację WebMatrix i przejrzymy galerię aplikacji.


02. Zasoby i możliwości Windows WebApps Gallery

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 8 649

W drugim odcinku kursu o aplikacjach web powiemy o tym, czym jest Galeria Aplikacji Web. Dowiesz się czym jest i gdzie można ją znaleźć. Powiemy jak z niej korzystać, przedstawimy też zasoby galerii. Sprawdzimy, jakie są dostępne kategorie i opcje wyszukiwania galerii.


03. Jak stworzyć i przetestować pierwszą witrynę w WebMatrix

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 10 333

Jest to trzeci odcinek z cyklu kursu aplikacji web. Teraz bliżej przyjrzymy się aplikacji WebMatrix. Za pomocą tego programu utworzymy aplikację i dodamy nową stronę. Sprawdzimy, jak edytować kod i wykorzystać style do poprawienia wyglądu strony. Dodatkowo wykorzystamy opcję testowania stron w wielu przeglądarkach, która jest wbudowana w WebMatrix.


04. Jak utworzyć dynamiczną stronę HTML z użyciem składni Razor?

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 11 459

W tym odcinku kursu poznasz metodę tworzenia dynamicznych stron www. Powiemy o nowej składni Razor i utworzymy nową stronę w praktyce. Zobaczysz jak zmieniać dynamicznie treść, dodawać elementy interaktywne i efekty wizualne. To wszystko przedstawione w przykładach krok po kroku!


05. Jak utworzyć i korzystać z bazy danych?

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 12 577

Ten odcinek kursu aplikacji web jest w całości poświęcony bazom danych. Na początek dowiesz się o zaletach wykorzystania bazy w swoim projekcie strony www. W części praktycznej zobaczymy jak wykorzystać WebMatrix do zarządzania bazą danych, potem pobierzemy i wyświetlimy dane na stronie internetowej.


06. Jak dodawać i modyfikować informacje w bazie danych

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 9 454

W tym odcinku pokażemy nieco więcej o bazie danych. Będziemy modyfikować bazę z poziomu strony. Dowiesz się jak dodawać, edytować i usuwać dane z bazy. Sprawdzimy też możliwości walidacji po to, by wprowadzane przez formularz dane były zgodne z naszymi wymaganiami.


07. Co to jest Umbraco i jakie daje możliwości?

Autor: Channel9Opublikowano: 27 sierpnia 2011Odsłony: 10 264

Zapraszamy na pierwszy odcinek w tym kursie poświęcony systemom CMS. W tym odcinku powiemy co to są CMSy - powiemy jaka jest ich historia, opowiemy o typach i przeznaczeniu. Dowiesz się także, jaka jest zasada działania systemów CMS. Drugą część tego odcinku poświęcimy systemowi CMS - omówimy funkcjonalność systemu i technologie jakie wykorzystuje. Zaprezentujemy także popularne w internecie strony internetowe, które są zbudowane na bazie systemu Umbraco.