Zamknij komunikat

Wielka obniżka cen licencji Open
Do góry Skomentuj

Odtwarzanie DVD i nagrywanie CD/DVD

Odtwarzanie DVD i nagrywanie CD/DVD

Autor: Marek Wojtyna Opublikowano: 5 stycznia 2006 Odsłon: 31 686

Odtwarzanie DVD nie wydaje się być trudną czynnością - jeżeli posiadaliśmy już PC z napędem DVD wiemy że nie ma  z tym większych problemów. Ponadto, musimy przyznać, że filmy oglądane na komputerowym monitorze nie prezentują się najokazalej. Lepiej jest oglądać je korzystając z domowego odtwarzacza DVD podłączonego do telewizora.

Nagrywarki DVD są elementem coraz częściej spotykanym w standardowych konfiguracjach zestawów komputerowych. Używamy ich do tworzenia własnych płyt z pokazami slajdów i kopiowania swoich prywatnych filmów (nie możemy jednak podejmować tej czynności wobec płyt DVD pochodzących z wypożyczalni, ponieważ chronią je prawa autorskie).

Media Center przywraca pewne aspekty dotyczące zagadnienia DVD. Powoduje, że filmy odtwarzane na komputerze wyglądają tak jak powinny, a nie jak zwykły wyglądać. Zastosowane wygładzanie i skalowanie pozwala osiągnąć zdumiewającą jakość obrazu na ekranie komputera czy telewizora. Spotykam też przyciski sterujące znane ze standardowych odtwarzaczy DVD. Największą zaleta jest jednak to, że możemy użyć pilota zdalnej kontroli aby swobodnie wykorzystywać wszystkie funkcję jakie niesie ze sobą oglądanie filmów DVD na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows XP Media Center Edition.

Jedną z najbardziej pożytecznych funkcji jest możliwość nagrywania na płyty CD/DVD wcześniej zarejestrowanych audycji telewizyjnych, muzyki i obrazów. Nie tylko dostajemy szanse na stworzenie swojej własnej biblioteki, ale przede wszystkim uwalniamy w ten sposób przestrzeń dyskowa. Dzięki temu możemy nagrywać więcej ulubionych seriali i telewizyjnych show.    

Postaram się zaprezentować jak odtwarzać filmy DVD w komputerach Media Center oraz wyjaśnię jak przy pomocy prostych narzędzi nagrywać dane na płyty CD/DVD.

Odtwarzanie DVD 

Komputer powinien być skonfigurowany tak, by po włożeniu płyty DVD uruchomił się program Media Center i rozpoczęło się odtwarzanie filmu. Niektóre jednak nie są tak przygotowane i po umieszeniu krążka w napędzie na ekranie pojawia się okno z zapytaniem o wybór programu, który posłuży do odtworzenia. Wtedy wybieramy opcję "Odtwórz dysk wideo DVD - używanie Media Center" i zaznaczamy "Zawsze wykonuj wybraną akcję" aby zautomatyzować czynność włączania filmu.

Film prezentowany jest domyślnie na pełnym ekranie. Wszystko obywa się tak jak w standardowych odtwarzaczach DVD. Na początku warunki licencji, potem kilka reklam i wreszcie ekranowe menu. W tym momencie, przy użyciu pilota, klawiatury lub myszki wybieramy jedną z dostępnych możliwości (zazwyczaj występują tam takie opcje jak: Start filmu, Wybór scen czy też Ustawienia). Podczas oglądanie filmu mamy dostęp do wielu przydatnych funkcji. Mało tego, ze wszystkich możemy skorzystać nie opuszczając wygodnej sofy. Pilot Media Center jest tutaj wielką zaletą. Oto opis kilku przycisków i odpowiadających im akcji:

 • Play - odtwarza film DVD;
 • Pause - zatrzymuje film; 
 • Play lub Pause - powoduje powrócenie do odtwarzania;
 • FWD - odtwarzanie filmu DVD z potrójną szybkością 3X;
 • FWD (ponowne wciśnięcie) - zwiększenie szybkości odtwarzania do 40X;
 • FWD (trzecie wciśnięcie) - odtwarzanie z maksymalną szybkością 250X;
 • CH +/- - przejście do następnego lub poprzedniego rozdziału filmu;
 • Pause + FWD/REW - odtwarzanie klatka po klatce w przód lub w tył;
 • REW - wciśnięcie spowoduje przewijanie filmu DVD z potrójną szybkością 3X;
 • REW (ponowne wciśnięcie) - zwiększenie szybkości przewijania do 40X;
 • REW (trzecie wciśnięcie) - przewijanie z maksymalną szybkością 250X.

Media Center w porównaniu z domowymi odtwarzaczami DVD używa dodatkowych kontrolek ekranowych . Przykładowo podczas szybkiego przewijania w przód i w tył, u dołu ekranu prezentowany jest pasek nawigacji. Pozwala on szybko  zorientować się w jakim fragmencie filmu aktualnie się znajdujemy. Wszystkie ekranowe dodatki ukazują się wtedy i tylko wtedy, gdy ich używamy, zanikają kiedy stają się niepotrzebne. Gdy wciskamy Next lub Replay na pilocie, na monitorze ukazują się informacje o rozdziale, który wybraliśmy. W dowolnym momencie śledzenia filmu DVD możemy wybrać funkcję More Info. Dotrzemy wówczas do bardziej szczegółowych informacji. Po zakończeniu filmu na ekranie ukazuje się menu. Zadecydujemy wtedy czy chcemy obejrzeć film jeszcze raz od początku, powrócić do menu filmu, dokonać zmian w ustawieniach dźwięku i napisów lub po prostu wysunąć płytę. Wciśnięcie Stop podczas oglądania filmu DVD zaowocuje pojawieniem się tego samego menu. Jeżeli mamy taką potrzebę możemy również skonfigurować działanie przycisków Skip i Replay. Aby tego dokonać przechodzimy do głównego menu Media Center i wybieramy Ustawienia > DVD > Opcje pilota.

Kontrola rodzicielska
Każdy kto ma w domu dzieci, które chce chronić przed niepożądaną treścią może skonfigurować kontrolę rodzicielską dla filmów DVD. Wybieramy przycisk Ustawienia w głównym menu Media Center, a następnie klikamy Ogólne > Kontrola rodzicielska aby ustalić zasady jej działania. Na wstępie komputer prosi nas o podanie czterocyfrowego hasła. To kod, którego będziemy używać aby uzyskać dostęp do chronionych przez ustawienia rodzicielskie filmów DVD. Wpisujemy hasło, które będzie dla nas łatwe do zapamiętania i oczywiście nieznane dzieciom. Po jego potwierdzeniu na ekranie ukaże się menu, z którego wybierzemy element Klasyfikacje DVD. Media Center korzysta z systemu klasyfikacji MPAA (Motion Picture Association of America). Pozwala on chronić dzieci przed filmami przeznaczonymi dla starszych widzów. Aby lepiej sprawować rodzicielską kontrolę w Media Center istnieje możliwość blokowania również tych filmów, które nie zostały sklasyfikowane. Jest to bardzo przydatna funkcja w ręku odpowiedzialnego rodzica, ponieważ nie wszystkie filmy są oceniane w systemie MPAA. Ponadto wiele jest takich, które w ogóle nie posiadają jakiejkolwiek klasyfikacji, a mogą zawierać treści nie nadające się do oglądanie przez młodych widzów. Nieskorzystanie z tego rozwiązania może prowadzić do nieskutecznej kontroli odtwarzanych treści. Poniżej dokonamy wyboru maksymalnego dopuszczanego poziomu klasyfikacji filmu DVD. Obejrzenie filmu sklasyfikowanego powyżej tego poziomu, będzie wiązało się z  koniecznością podania wcześniej ustalonego czterocyfrowego hasła . W systemie MPAA dostępnych jest dziewięć poziomów klasyfikacji:
 • Brak - wszystkie klasyfikowane filmy będą blokowane;
 • Wszyscy odbiorcy (bez ograniczeń);
 • Większość odbiorców;
 • Dorosła młodzież;
 • Nastolatki;
 • Dojrzałe nastolatki;
 • Dojrzali odbiorcy;
 • Bardzo dojrzali odbiorcy;
 • Tylko dorośli (największe ograniczenia);

Gdy będziemy chcieli próbować odtworzyć film DVD objęty ochroną na ekranie pojawi się komunikat Program zablokowany. Aby rozpocząć jego emisję klikamy przycisk OK na pilocie Media Center lub wciskamy klawisz Enter na klawiaturze i wpisujemy czterocyfrowy kod dostępu. Możemy wielokrotnie zmieniać ustawienia kontroli rodzicielskiej. Nie każdy jednak jest upoważniony do przeprowadzania takich operacji. Tylko osoba znająca hasło może ponownie konfigurować zasady działania kontroli rodzicielskiej. Możliwa jest również zmiana kodu dostępu. Przy przeprowadzaniu tej czynności niezbędna jest oczywiście znajomość poprzedniego hasła.

Format obrazu
Filmy DVD mogą być prezentowane w kilku formatach obrazu. Ten który wypełnia ekran standardowych telewizorów to format 4:3. Jednakże od kilku lat filmy DVD są dostępne w oryginalnym (w takim w jakim powstały) formacie 16:9. Jest to format panoramiczny, doskonale znany każdemu kto choć raz siedział w kinowej sali. Nowoczesne telewizory posiadają ekrany przystosowane do oglądania filmów w trybie panoramicznym 16:9. Dzięki temu widoczne są wszystkie piksele, a obraz wypełnia całe pole ekranu. Media Center sam rozpoznaje rodzaj podłączonego do niego urządzenia wyświetlającego (monitora, telewizora, projektora) i dopasowuje format obrazu. W przypadku odtwarzania filmu zapisanego w formacie 16:9 na monitorze o charakterystyce 4:3 u góry i dołu ekranu wyświetlane są czarne pasy, które zapobiegają zniekształcaniu obrazu.

Nagrywanie CD/DVD

Jeżeli nasz komputer Media Center wyposażony jest w nagrywarkę DVD, albo sami dokupiliśmy takie urządzenie na własną rękę to możemy stworzyć swoje własne płyty CD/DVD. Narzędzie Utwórz dysk CD/DVD znajdujące się w sekcji Więcej programów pomoże nam przetransportować muzykę na dyski CD oraz filmy i nagrania telewizyjne na krążki DVD. Pierwszym krokiem tworzenia nowej płyty jest wybranie formatu. Jeżeli w napędzie umieściliśmy czystą płytę DVD to wskazujemy opcję Dysk DVD z danymi. W kolejnym oknie nadamy nazwę generowanemu krążkowi. Możemy użyć do tego klawiatury lub przycisków alfanumerycznych na pilocie Media Center. Następny etap to wskazanie przez użytkownika zasobów, które mają wypełnić płytę DVD. Możemy tutaj wybrać Nagrania telewizyjne, Muzykę, Obrazy i Wideo. Liczba plików nie jest ograniczona, bez problemu dodajemy następne elementy klikając przycisk Dodaj kolejne. Ograniczona jest natomiast pojemność naszego dysku. Podczas procesu tworzenia płyty CD/DVD u dołu ekranu wyświetlane są informacje dotyczące ilości pozostałego miejsca na nośniku oraz liczby dodanych już plików. Mamy również dostęp do opcji zmiany wcześniej nadanej nazwy płyty i usunięcia elementów z listy danych oczekujących na nagranie. W tym celu wskazujemy na przycisk Wyświetl dysk CD/DVD. Gdy lista plików, które mają znaleźć się na płycie jest już gotowa klikamy na kontrolkę Utwórz dysk DVD/CD. Na ekranie pojawi się komunikat oczekujący na potwierdzenie chęci utworzenia nowego krążka. Po kliknięciu na Tak następuje rozpoczęcie nagrywania. Tak przygotowana płyta może być przeglądana zarówno w komputerze Media Center jak i w standardowym odtwarzaczu DVD.

Istnieją również bardziej zaawansowane programy służące do nagrywania na płyty CD/DVD zawartości zgromadzonych na dysku twardym komputera Media Center. Autorami takiego oprogramowania są ludzie pracujący w firmach należących do osób trzecich. Jednym z takich aplikacji jest Sonic PrimeTime. Narzędzie to jest w pełni kompatybilne z interfejsem i środowiskiem Media Center, przez co możliwa jest jego obsługa przy pomocy pilota. Program pozwala tworzyć menu ekranowe i dodawać do nich ścieżki dźwiękowe. Tak skomponowane płyty wyglądają bardziej efektownie w standardowych odtwarzaczach DVD jak i w samym programie Media Center. PrimeTime jest aplikacją płatną. Koszt związany z jej użytkowaniem to około 80$. Możemy zamówić i pobrać Sonic PrimeTime z oficjalnej strony firmy Sonic.

Podsumowując chciałem podkreślić że, w przeciwieństwie do poprzednich komputerów, Media Center powoduje, że oglądanie filmów DVD jest przyjemniejsze i wygodniejsze. Wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że obraz jest bardzo klarowny i przyjemny dla oka nawet wtedy, gdy oglądamy film na komputerowym monitorze. Ponadto wykorzystując nagrywarkę CD/DVD możemy tworzyć swoje własne biblioteki muzyczne i filmowe. Wszystkiego dokonamy siedząc wygodnie na kanapie sterując komputerem przy pomocy pilota Media Center.

Zobacz również

Komentarze

Wszystko cacy tylko powiedzcie mądre głowy jak nagrać i połączyć nagrywarkę dvd z komputerem - oczywiście stacjonarną - nagrać z komput.
e, 31 sierpnia 2006, 13:28
Mój komputer ma napęd dvd, ale nei mogę odczytać płyty. Pokazuje, ze jest pusta jak mogę to zmienić?
Diana, 11 lutego 2008, 12:34
Dokładnie mam taki sam problem jak wyżej :(
Lucy, 12 marca 2008, 18:12
Miałam ten sam problem. Po nagraniu w nagrywarce komputer odczytywał pusta płytę. Musisz ja zakończyć w nagrywarce. ja mam Thomsona i u mnie to się robi tak: wchodzę w menu wybieram disc+ok potem wchodzę w disc title+ ok i pojawia się komunikat finalizing+ok i wtedy nagrywarka finalizuje płytę. I dopiro jak tak zrobiłam mogę teraz odczytac płytę na kompie.
jolka, 6 kwietnia 2008, 11:17

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.

Autor:

Komentarz:

Dodaj komentarz