UWAGA! Promocja dla firm - MICROSOFT OFFICE 365  na 12 miesiecy ZA DARMO! Tylko na CentrumXP.pl!
Wielka promocja Office 365 na CentrumXP.pl!
Do góry Skomentuj

Automatyzacja - uwagi ogólne

Automatyzacja - uwagi ogólne

Autor: www.microsoft.com Opublikowano: 4 kwietnia 2006 Odsłon: 1 522

Nie każda instalacja Windows jest prowadzona w sposób manualny. Projekty wdrożeniowe na wielką skalę byłyby zbyt kosztowne i czasochłonne, gdyby administrator musiał osobiście zajmować się każdą z maszyn. W związku z tym, instalacje tego typu są zwykle automatyzowane, w oparciu o procedury bezobsługowe i zdalne (RIS, SMS, etc.). Ponadto, administratorzy najczęściej nie życzą sobie, by użytkownicy końcowi sami dokonywali aktywacji maszyn. Metody automatyzacji WPA dostępne w Windows XP mają wspierać tego typu instalacje oraz dostosowywać proces instalacyjny do wspomnianych warunków.

Uwaga: Większość firm będzie korzystać z nośników Volume Licensing, więc automatyzacja WPA będzie w ich przypadku zbędna.

Opcje automatyzacji WPA

Administrator może sam wybrać pomiędzy automatyczną aktywacją maszyny w trakcie instalacji, lub przesunięciem aktywacji na później. Opcje automatyzacji prezentowane w niniejszym artykule są następujące:

  • Aktywacja bezobsługowa - WPA obsługuje użycie bezobsługowych plików odpowiedzi w celu ustawienia kluczy produktów, tymczasowych konfiguracji proxy oraz do autoaktywacji podczas instalacji.
  • Ponowny przebieg aktywacji z zastosowaniem Sysprep - WPA dodaje ponowny przebieg aktywacji do standardowego programu sysprep, co umożliwia odwzorowywanie dysku w ramach opcji instalacyjnej.
  • Aktywacja z wykorzystaniem skryptów - Funkcja WMI w ramach WPA obsługuje poinstalacyjną, podlegającą metodzie skryptów automatyzację, która służy do sprawdzania właściwości związanych z aktywacją oraz do samej aktywacji maszyny w sposób całkowicie automatyczny i bezobsługowy.

Automatyzacja WPA-O czym należy pamiętać

Jedną z trudności wynikających z automatycznej aktywacji podczas instalacji jest wymóg, by unikalny klucz produktu został określony bądź w samym pliku odpowiedzi bądź w uniqueness database file (UDF). Z uwagi na to, że UDF nie ma szerokiego zastosowania, niektórzy administratorzy wolą w jego miejsce wygenerować specyficzny dla maszyny plik odpowiedzi z wymaganym kluczem produktu na żądanie. Nie jest to funkcja oferowana przez Microsoft, a więc wymaga stosownego narzędzia ze strony klienta. Ponadto, nie ma gwarancji, że aktywacja faktycznie nastąpi podczas instalacji, co znacznie zmniejsza wartość wspomnianego rozwiązania. Z tego względu, najlepsze metody instalacji obejmują użycie programu sysprep (dla systemów odwzorowywanych) oraz poinstalacyjną, opisaną skryptami aktywację.

Korzystanie z klucza produktu podczas instalacji

Klucz produktu właściwego typu (detal, volume lub OEM, a także odpowiedni typ maksymalny lub upgrade) jest zawsze niezbędny podczas instalacji. Dla potrzeb nośników aktywacyjnych możliwe jest wprowadzenie najpierw ogólnego klucza produktu właściwego typu, i jego zastąpienie wymaganym specyficznym dla danej maszyny kluczem w późniejszym terminie. Możemy skorzystać z kluczy przedstawionych poniżej w sekcji Ogólne Klucze Produktu. Kluczy tych nie można uaktywnić, gdyż są one blokowane w centrali. Pozwalają one jednak ukończyć instalację i uruchomić zegar aktywacji.

Uwaga: WPA oferuje zarówno manualne jak I zautomatyzowane metody korekty klucza zanim wygaśnie okres "ochronny" produktu.

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.

Autor:

Komentarz:

Dodaj komentarz