Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aktualizacja sterowników

Aktualizacja sterowników

Paweł Wujczyk
8 maja 2006
57 343
Odsłony
Paweł Wujczyk
8 maja 2006
57 343
Odsłony

Każde urządzenie w komputerze takie jak karta graficzna, dźwiękowa, modem a nawet pamięć RAM, dysk twardy potrzebują do swej poprawnej pracy sterowników. Bez nich żadne z nich nie działało by. Sterownik jest to swoisty pośrednik pomiędzy systemem operacyjnym a urządzeniem fizycznym. Kiedy program żąda od systemu jakiś danych z dysku twardego to właśnie ten składnik ustawia nad odpowiednim miejscem głowice i odczytuje z powierzchni talerza kolejne bity przesyłając je do odbiorcy. Większość bibliotek (o których istnieniu nawet nie zdajemy sobie sprawy) jest instalowana wraz z wgrywaniem systemu operacyjnego. To dzięki temu po procesie instalacji możemy od razu zobaczyć obraz na ekranie, korzystać z dyskietki czy napędu CD.

Jednak w czasie stawiania systemu nie wszystkie sterowniki są wgrywane, niektóre musimy zainstalować sami. Najczęściej instalujemy te do karty muzycznej, graficznej, sieciowej, telewizyjnej czy też modemu. Należy pamiętać również, że chociaż czasem urządzenie działa po wgraniu Windows XP należy zainstalować nowe biblioteki dedykowane dla danego sprzętu, dzięki czemu element komputera będzie działał w pełni swoich możliwości.

Sterowniki do komponentów zazwyczaj dołączane są na płytach CD do danego sprzętu. Czasem trzeba je ściągnąć z Internetu. Wiele z nich posiada swoje instalatory, które przeprowadzają nas przez proces wgrywania. Jeżeli jednak posiadamy tylko pliki, które trzeba scalić z naszym systemem operacyjnym musimy kliknąć prawym przyciskiem na ikonę Mój komputer a następnie z menu wybrać opcję Właściwości. Kolejnym naszym krokiem jest wybranie zakładki Sprzęt oraz przycisku Menadżer urządzeń. W ten sposób uruchomimy okno, w którym znajduje się lista wszystkich naszych podzespołów. Wybieramy interesujący nas komponent i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybieramy pozycję Aktualizuj sterownik.

Zostanie uruchomiony kreator aktualizacji sprzętu. W pierwszym oknie jeżeli posiadamy sterowniki na dysku lub płycie wybieramy opcję Nie, nie tym razem a w kolejnym oknie Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji (zaawansowane). Następnie musimy wybrać miejsce, w którym pliki się znajdują. Po odnalezieniu i zainstalowaniu nowych danych zazwyczaj konieczne jest ponowne uruchomienie komputera aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Zobacz również

Komentarze

Wydaje mi się, że te temy w tym Centrum są robione troche na olewke, jak ten. Zawierają to, co średniu użytkownik już wie...
rozczarowany, 25 czerwca 2006, 10:00
gdy tak zrobilem to mój naped lite-on cd-r\rw nadal niedzialal
Paweł, 6 lipca 2006, 21:37
1. - To co w nawiasie - albo "z" zamiast "o", albo "nie wiemy", a nie "nie zdajemy sobie sprawy".
2. - Słów parę o kolejności wgrywania by się przydało, bowiem bez jej zachowania może isę okazać, że mimo instalacji sterownika nie tylko nie jest lepiej, ale przeciwnie - gorzej ( kwestia chipset - karta graficzna np. ).
3. - Tytuł jest ciut mylący. Tekst dotyczy de facto instlaacji sterowników na świeżym systemie ( zamiany dostarczonych przez OS na te od producenta). Jeżlei takie złąożenie przyjąć to podane informacje są poprawne. Jednak aktualizacja to orwnież zmiana wersji drivera "producenckiwego" na inną, a tu juz tak prosto być nie musi - często bowiem by nowszą paczkę zainstalować trzeba poprzednią usunąć. Warto pewnie by wło wskazać - moze w kolejnym tekście - czego taka sytuacja najczęsciej dotyczy i czym to robić, bo to własnie moze byc przydatne początkującemu użytkownikowi.
4. Poza tym nie tylko poprzez kreatora niektóre sterowniki można, a czasem trzeba, instalować - niekiedy konieczne jest operowanie "z ręki" na pliku *.inf, a o tym też ni słowa .

Rebe, 7 lipca 2006, 06:51
A, ja jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ przedstawione instrukcje "uleczyły" mojego kompa!!! W "Pomocy i obsłudze technicznej" jest napisane podobnie, ale szczegóły robią wielkie różnice.
Nietoperz, 27 lipca 2006, 15:02
A co jeżeli pobierzemy sterownik ze strony producenta i przy aktualizacji tu wymienionej niemożemy wybrać folderu docelowego(folder niepotświetlony)bo właśnie u mnie taka sytuacja zaistniała,aktualizacja sterownika do karty graficznej Ge-Force 7600 GT ,i co ??? może parę słów na ten temat bardzo bym prosił.
halwik, 23 października 2007, 21:51
...więc po co to czytasz.Zapomniałeś że oprócz średnich użytkowników są też początkujący?
zdziwiony, 4 listopada 2007, 16:00
Witam, może ktoś pdpowiedzieć jakich sterowników nie mam w systemie jak, np. fimy z youtube mogę oglądać a z film.onet.pl juz nie, proszę o odpowiedz ?

loe, 29 stycznia 2009, 14:09
rozczarowany 25 czerwca 2006, 10:00
Wydaje mi się, że te temy w tym Centrum są robione troche na olewke, jak ten. Zawierają to, co średniu użytkownik już wie...
<br />
nie zgadzam sie, moze to byc dobre info dla uzytkownikow niezaawansowanych (czy w ogole nieobytych w sprawach softowo-sprzetowych), moze forum nalezaloby podzielic na dzialy dla roznych grup zaawansowania userow?<br />

orestes, 3 marca 2009, 18:47
no dobrze ale jak ktos niema sterownika . to dlaczego ta opcja pobierz z internetu nidy nie działa tyle porawek aktualizacji 3-i service pack i poco ta opcja tam jest tyle lat prawie 10 i to nie działa od pocztku jak system XP powstał az po dzis dzien!!!!! Panie Wujczyk prosze o odpowiedz
gosc!!, 29 marca 2009, 21:50
Zrobiłam tak samo jak tam napisano ale gdy klikam 2 raz klikam przycisk Dalej pojawia się informacja że kreator nie może wykonać polecenia co mam robić??pomocy!!
Agasun, 24 maja 2009, 15:44
sterowniki powinny się aktualizować automatycznym programem, a ten artykulik jest zbędny, takie lanie wody, każdy przez to przeszedł, chyba, że jest debilem.

to lipa, 16 lipca 2009, 11:53
Takie aktualizowanie mi nie przyniosło rezultatu.<br />Natomiast ręcznie, ze stron producentów tak.

Randall, 15 sierpnia 2009, 03:18
ludzie pomocy nie mogę znalezc sterowników za free kartyt dzwiekowej GA-PS35-DS3R
Arti, 29 października 2011, 17:38
jak to pobrać
damian, 2 września 2012, 19:55
a co jak aktualizacja nie działa? za każdym razem nie działa! coś to blokuje?
zeto, 3 czerwca 2013, 22:43

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.