Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Sieci w Windows XP

Sieci w Windows XP

Bezpieczeństwo sieci

Autor: Michał BrożynaOpublikowano: 6 września 2007Odsłony: 9 607

Bezpieczeństwo sieci jest złożonym problemem. Tym bardziej w Windowsach, ponieważ wczesne jego wersje wykorzystywane były w małych sieciach LAN, jako pojedyncze systemy podłączone do Internetu, tudzież w ogóle nie mające dostępu do sieci. Nie kryjmy faktów - nie były ones nawet projektowane z myślą o stałej komunikacji z zewnętrznymi sieciami. Z jednym małym zastrzeżeniem: nie dotyczy to Windows XP.


Instalowanie połączeń sieciowych

Autor: Wojciech WójcikOpublikowano: 1 października 2006Odsłony: 84 505

Korzyści płynące z połączenia komputerów w sieci są ogromne: wymiana poczty elektronicznej, surfowanie po stronach WWW , rozmowy i wideokonferencje ze znajomymi , gry multiplayerowe i wiele, wiele innych.


Internet Information Services

Autor: Opublikowano: 21 grudnia 2006Odsłony: 21 034

Microsoft stara się stworzyć środowisko pracy, w którym Internet stanowiłby integralną część systemu operacyjnego. Ma to powodować wzrost efektywności pracy, a także być źródłem satysfakcji użytkowników. Internet Information Services (IIS - Internetowe Usługi Informacyjne) to pakiet prostych programów serwerowych i usług sieciowych realizujących ideę integracji Windows i Internetu.


Konfigurowanie połączeń internetowych

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 7 września 2007Odsłony: 78 708

Jeśli chcemy korzystać z Internetu musimy mieć jeden z rodzajów połączenia internetowego. Stacje robocze mogą łączyć się z Internetem na kilka sposobów.


Konfigurowanie TCP/IP

Autor: Andrzej KrawczykOpublikowano: 9 września 2007Odsłony: 74 044

TCP/IP (ang. Transmission Control Protocol / Internet Protocol) jest podstawowym zespołem protokołów komunikacyjnych w dzisiejszych sieciach komputerowych.


Łączność domenowa

Autor: Adrian SzadkowskiOpublikowano: 16 lutego 2007Odsłony: 24 523

Istnieją dwie podstawowe metody organizacji komputerów w sieci - grupa robocza oraz domena. Active Directory to rozwiązanie kojarzone z dużymi sieciami korporacyjnymi, ponieważ zapewnia ona scentralizowaną administrację oraz bezpieczeństwo.


Łączność Windows XP z innym systemami

Autor: Opublikowano: 23 listopada 2006Odsłony: 14 840

Zagadnienie zgodności operacyjnej i łączności między systemami zawsze było, jest i będzie sporym wyzwaniem dla niejednego administratora sieci.


Monitorowanie działania sieci w Windows XP

Autor: Andrzej KrawczykOpublikowano: 30 listopada 2006Odsłony: 34 622

Windows XP został zaprojektowany z myślą o wysokiej wydajności komunikacji sieciowej. Jednak na prędkość i niezawodność sieci ma wpływ również wiele innych czynników co powoduje, że lokalizacja i rozwiązywanie problemów z wydajnością może być kłopotliwe. W takim wypadku pomocą służy nam szereg różnorodnych narzędzi oferowany przez Windows XP.


MSN Messenger

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 10 lutego 2007Odsłony: 17 593

Na rynku istnieje obecnie wiele komunikatorów. Jednym z nich jest właśnie Windows Live Messenger. Oprócz standardowych internetowych pogawędek oferuje on również przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych i transmisji video, wysyłanie wiadomości na pager oraz telefon komórkowy, a także nagrywanie klipów głosowych.


Pulpit zdalny i Pomoc zdalna

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 11 września 2007Odsłony: 116 440

Zarówno Pulpit zdalny jak i Pomoc zdalna są nowymi funkcjami w Windows XP. Dzięki zdalnemu pulpitowi możemy sterować odległym komputerem. Natomiast druga usługa pozwala na zdalną naprawę i konfigurację systemu użytkownika w razie problemów.


Rozwiązywanie problemów z łącznością

Autor: Andrzej KrawczykOpublikowano: 9 listopada 2006Odsłony: 42 703

Problemy z połączeniami sieciowymi i dostępem do zasobów sieci występują w zasadzie od zawsze, bez względu na wielkość sieci, do której należymy. Kłopoty bywają różne, niemniej jednak w każdym przypadku postępujemy podobnie, rozpoczynając od lokalizacji źródła problemu. Bardzo pomocne w tej kwestii będą wbudowane narzędzia, jakie oferuje nam Windows XP.


Sieci bezprzewodowe

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 11 lipca 2007Odsłony: 68 725

Ostatnie lata wiążą się nierozerwalnie z powstawaniem społeczeństwa informacyjnego. Błyskawiczny rozwój Internetu i usług dostarczanych przez sieć, świadczą przede wszystkim o korzyściach, jakie daje dostęp do informacji. Jednym z takich udoskonaleń są sieci bezprzewodowe, które pozwalają użytkownikom bez większych kosztów i komplikacji korzystać z bogatych zasobów internetowych.


Systemy plików

Autor: Marcin HałaczkiewiczOpublikowano: 16 listopada 2006Odsłony: 26 534

Kolejny z serii artykułów dotyczących bezpieczeństwa. W tej odsłonie przedstawiamy obsługiwane przez Windows XP systemy plików, dokładnie charakteryzujemy NTFS. Również instruujemy jak przekonwertować dysk, spakować pliki, utworzyć dynamiczny wolumin.


Udostępnianie plików w trybie offline

Autor: Kamil KorzeńOpublikowano: 10 września 2007Odsłony: 30 027

Udostępnianie plików w trybie offline umożliwia odczyt oraz edycję dokumentów znajdujących się na serwerach sieciowych, kiedy nie są one dla nas dostępne oraz późniejszą synchronizację kopii znajdującej się na naszym dysku lokalnym z tą znajdującą się na woluminie sieciowym.


Udostępnianie połączenia internetowego

Autor: Marcin KokottOpublikowano: 8 listopada 2007Odsłony: 32 782

Już dawno się skończyły czasy, gdy w mieszkaniu w najlepszym wypadku mieliśmy jeden komputer który rzadko był podłączony do Internetu. Dzisiaj można zastać w mieszkaniach nie jeden a dwa albo i więcej jednostek. Oczywiście chcielibyśmy by każdy miał dostęp do "sieci globalnej".


Wprowadzenie do funkcji sieciowych

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 8 września 2007Odsłony: 14 739

Systemy Windows XP Professional oraz Windows XP Home Edition zostały stworzone z myślą o komunikacji sieciowej, jednak podstawową platformą sieciową jest wersja Professional. Jeśli zaczynasz pracę z sieciami, ten rozdział wprowadzi cię w temat.


Współdzielenie zasobów i bezpieczeństwo NTFS

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 8 lutego 2007Odsłony: 43 904

Sieci używa się przede wszystkim do współdzielenia danych. Bez istnienia sieci jedynym sposobem na przenoszenie plików między komputerami pozostałyby nośniki wymienne, których możliwości są ograniczane przez pojemność oraz prędkość transmisji danych.


Zaawansowane funkcje Internet Explorera

Autor: Michał BrożynaOpublikowano: 11 stycznia 2007Odsłony: 17 271

Internet Explorer - podstawowa przeglądarka WWW w systemach Windows. Używana powszechnie przez mnóstwo ludzi. A przez ilu odpowiednio skonfigurowana? Zapraszam do zaznajomienia się z tymi funkcjami IE, które zapewnią bezpieczne i wygodne korzystanie z Internetu.


Zaawansowane funkcje Internet Explorera

Autor: Michał BrożynaOpublikowano: 1 lutego 2007Odsłony: 12 146

Internet Explorer - podstawowa przeglądarka WWW w systemach Windows. Używana powszechnie przez mnóstwo ludzi. A przez ilu odpowiednio skonfigurowana? Zapraszam do zaznajomienia się z tymi funkcjami IE, które zapewnią bezpieczne i wygodne korzystanie z Internetu.


Zaawansowane funkcje Outlook Expressa

Autor: Marcin Łukaszewicz Opublikowano: 23 lutego 2007Odsłony: 28 831

Pracę z programem zaczynamy od skonfigurowania konta (może to być konto e-mail jak i grupy dyskusyjnej bądź też usługi katalogowej).


Zapora połączenia internetowego

Autor: Marcin HałaczkiewiczOpublikowano: 2 listopada 2006Odsłony: 19 409

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o atakach hakerów i crackerów. Mimo ogromnych środków wydawanych na bezpieczeństwo ich ofiarami bywają wielkie korporacje a nawet instytucje rządowe. Problem ten w coraz większym stopniu dotyczy również małych firm oraz prywatnych użytkowników.


Zarządzanie grupami roboczymi

Autor: Adrian SzadkowskiOpublikowano: 14 grudnia 2006Odsłony: 33 509

Windows XP daje kilka możliwości konfigurowania grupy roboczej podczas tworzenia sieci. Dobrze byłoby zapoznać się z wszystkimi oferowanymi funkcjami, zanim przystąpisz do praktycznej realizacji. Utworzona przez Ciebie grupa robocza może być mniej lub bardziej skomplikowana, zależnie od wymagań jakie stawiasz sieci.


Zdalny dostęp i wirtualne sieci prywatne

Autor: Radosław Zalewski Opublikowano: 1 września 2007Odsłony: 25 379

Dzisiejsze komputery przeważnie wymagają współdzielenia danych przez dwa lub więcej systemów. Do tego celu używamy zazwyczaj sieci lokalnej. Co natomiast zrobić w przypadku, gdy chcemy podłączyć się do innej pajęczynki niż lokalna.