Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Koniec Windows XP. Co robić dalej?

Koniec Windows XP. Co robić dalej?

Krzysztof Sulikowski
14 kwietnia 2014
13 990
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 kwietnia 2014
13 990
Odsłony

Po prawie trzynastu latach leciwe "okienka" przechodzą do historii. Świadczenie pomocy technicznej dla systemu Windows XP skończyło się definitywnie 8 kwietnia. Od tego dnia system będzie stawał się coraz mniej bezpieczny w sieci. Brak aktualizacji bezpieczeństwa to szansa dla hakerów, którzy za pomocą exploitów mogą przejąć kontrolę nad systemem. Zaprzestanie wsparcia to również postępujące spychanie systemu do lamusa technologicznego. Jak podaje Microsoft: "Brak wsparcia ze strony niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) i producentów sprzętu." Po pewnym czasie deweloperzy sprzętowi i aplikacji porzucą XP jako platformę przestarzałą. Stanie się ona wymarłym i opuszczonym przez społeczność systemem, jaki dziś stanowi (wcale nie dużo starszy) Windows 98. Nim to się jednak stanie, pewnie minie kilka lat, a na samym początku zmiany nie będą tak bardzo widoczne. Póki co nie musimy panikować. Nasz komputer nie wyłączy się ani nie wybuchnie.

Niektóre agencje rządowe i korporacje przeznaczają na podtrzymanie przy życiu systemu-zombie grube miliony. Gdy jednak nie posiadamy unikalnego oprogramowania, działającego wyłącznie pod XP, subskrypcja rozszerzonej pomocy technicznej wydaje się pozbawiona sensu. Mimo licznych akcji, promujących migrację na nowsze systemy, z Windowsa XP nadal korzysta co czwarty użytkownik "okienek". Jesteś jednym z nich? Sprawdź, jakie opcje masz do wykorzystania.

Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Nie musimy kupować nowego komputera, ani nawet formatować dysku twardego (choć po latach użytkowania warto o tym pomyśleć). By dokonać aktualizacji do nowszego systemu, musimy zakupić jego kopię na płycie DVD. Pomijając Vistę, która czeka jako następna w kolejce do "odstrzału", Microsoft oferuje dwa systemy nowej generacji: Windows 7 i Windows 8. Który z nich wybrać?

Który wybrać? - źródło grafiki: http://windows7vswindows8.com

Windows 7

Będzie dostępny w sprzedaży detalicznej jedynie do 31 października 2014 r. Jeżeli chcemy zakupić jego kopię jeszcze w tym roku, powinniśmy się więc pospieszyć. Co nam daje Windows 7? Generalnie jest on bardzo podobny do XP pod względem interfejsu i funkcjonowania. Wiele się jednak zmieniło. Mniejsze lub większe poprawki i nowe funkcje pozwalają wysnuć luźne stwierdzenie, że "Siódemka" to bardzo daleko ulepszony XP. Ulepszony, bo działa stabilniej, zwraca dużo mniej błędów, samoczynnie dba o konserwację, a także wygląda dobrze. Nieco toporną już stylistykę Luna zastąpił przezroczysty i schludny Aero. Jest to o tyle istotne, że osobom, przyzwyczajonym do interfejsu XP, przesiadka na Windows 7 nie powinna sprawić specjalnego kłopotu. Już po chwili poczujemy się jak w domu. Windows 7 oferuje także tzw. tryb zgodności XP, dzięki któremu uruchomimy programy w trybie zgodności z architekturą XP.

Windows 7

Czy nasz komputer poradzi sobie z Windows 7? Sprawdźmy, jakie są minimalne wymagania:

 • Procesor: o mocy 1 GHz (32-bitowy lub 64-bitowy)
 • Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0, WDDM 1.0
 • Pamięć VRAM: 128 MB
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (32-bit) / 20 GB (64-bit)

Jak widać, Windows 7 "pociągnie" nawet na słabym sprzęcie. Częstokroć jego praca będzie wręcz wydajniejsza, niż w przypadku Windowsa XP. Jednak wsparcie dla "Siódemki" zakończy się 13 stycznia 2015 r., natomiast wsparcie rozszerzone potrwa 5 lat dłużej - do 14 stycznia 2020 r.

Windows 8.1

To najnowsza propozycja Microsoftu. System zadebiutował pod koniec 2012 r. i od razu wywołał niemałe zamieszanie. Dla niektórych minimalistyczny i prostokątny design interfejsu Modern UI i ekran Start, zastępujący dotychczasowe menu, były zbyt gwałtowną zmianą. Część środowiska przyjęła zmiany entuzjastycznie, tym niemniej system nadal budzi kontrowersje. W ostatniej, wiosennej aktualizacji systemu Microsoft wprowadził kilka zmian, zacierających granice stylu Metro i klasycznego desktopu. Tendencja ta będzie kontynuowana i następna, większa aktualizacja wniesie hybrydowe menu Start i jeszcze bardziej zintegruje aplikacje Modern z trybem okienkowym. Microsoft robi, co może, by interfejs był wygodny zarówno dla zatwardziałych PC-towców, jak i właścicieli urządzeń dotykowych - tabletów czy hybryd. Co ważne, Windows 8 nie posiada trybu zgodności XP, przez co nie uruchomimy na nim wybranych programów, niekompatybilnych z nowszymi odsłonami systemu. Windows 8.1, jeśli kolejna aktualizacja przywróci menu Start, moe wyglądać tak:

Windows 8.1

Spójrzmy teraz na wymagania systemowe Windows 8:

 • Procesor: 1 GHz z obsługą PAE, NX i SSE2
 • Pamięć RAM: 1 GB (architektura 32-bitowa) lub 2 GB (architektura 64-bitowa)
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (architektura 32-bitowa) lub 20 GB (architektura 64-bitowa)
 • Karta graficzna: zgodna z Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

Windows 8.1 odpalimy więc nawet na dość leciwym sprzęcie. Jeżeli jednak nasz komputer rzeczywiście pamięta prehistorię, możemy rozważyć zakup nowego zestawu komputerowego z preinstalowanym Windowsem 7 lub 8.

Kupno nowego PC

Gdy nasz dotychczasowy komputer nie jest w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym nowszych systemów, możemy rozważyć zakup nowego. Dziś najczęściej oferowane są zestawy z dołączonym Windows 8 w wersji OEM. Komputery z preinstalowanym Windows 7 nadal są w sprzedaży, tym niemniej coraz trudniej je znaleźć w ofercie sklepów.

Windows 8.1 - nowe zestawy

Gdy migrujemy na nowy zestaw komputerowy, możemy chcieć przenieść swój profil użytkownika i wybrane ustawienia. Tu z pomocą przychodzi narzędzie Łatwy Transfer, dzięki któremu w łatwy sposób przeniesiemy dane z XP do Win7 lub Win8. Klientom biznesowym proponowany jest z kolei zestaw Microsoft Deployment Toolkit, czyli pakiet narzędzi, które "umożliwiają budowę środowiska automatycznej lub półautomatycznej instalacji oraz – co przeważnie ważniejsze – podniesienia wersji systemów." Jak się okazuje, kupno nowego zestawu komputerowego to jak na razie dość popularne rozwiązanie w odniesieniu do byłych użytkowników XP.

Pozostanie przy starym systemie

Oczywiście Windows XP będzie nadal funkcjonował, jednak ogólne wrażenie użytkowania będzie coraz bardziej retro. Z jednej strony może to mieć swój urok dla oddanych miłośników środowiska Luna, jednak jest ono wciąż jeszcze zbyt młode, by dostarczało wrażeń oldschoolowcom. Mamy tu do czynienia raczej z przaśną wielobarwnością, coraz bardziej odstającą od współczesnych wzorców. Abstrahując od kwestii estetyki, platformę będą porzucać stopniowo deweloperzy, a w końcu i użytkownicy. To nie powstrzyma jednak rzeszy zapalonych fanów systemu, których przywiązania nie złamią żadne namowy. Oprócz oczywistego odchodzenia do lamusa historii technologii, Windows XP będzie stawał się coraz mniej stabilny i bezpieczny.

Windows XP - era desktopowców

Choć pozbawiony aktualizacji, XP będzie otrzymywał od Microsoftu wsparcie przeciwko złośliwemu oprogramowaniu. Pakiet bezpieczeństwa Security Essentials oraz narzędzie Malicious Software Removal Tool będą aktualizowane do 14 lipca 2015 r. Niektóre programy typu Internet security swoje wsparcie dla XP oferują nawet do 2019 r.

Czy istnieje jakikolwiek plus takiego rozwiązania? W rzeczywistości trudno nam znaleźć choć jeden pozytyw w zostaniu przy XP. Czy to kwestia bezpieczeństwa, funkcjonalności, estetyki, stabilności czy szybkości pracy, wszystko przemawia na korzyść Windows 7 lub 8. Definitywnie.

Na zakończenie...

Niezależnie, czy zmodernizujemy nasz system komputerowy, czy pozostaniemy przy starym, powinniśmy pamiętać o jednym. Windows XP to jeden z najważniejszych kamieni milowych w historii oprogramowania i świadectwo złotej ery platformy PC. Sukces, który odniósł, to efekt idealnego wpasowania się w myśl informatyczną początku XXI wieku, a także jej czynne kreowanie. System ma swoją ciekawą historię, którą w skrócie przedstawiamy na

Zobacz również

Komentarze

Znam komputery na których pracują jeszcze Windows 98 i 2000 bez większych problemów od kilkunastu lat. Życzę tego XP-kowi z całego serca, bo bardzo na to zasługuje.
gjon, 14 kwietnia 2014, 23:51
Zainstalowałem Xp i 7 na wielu kompach. Napewno darujcie sobie 7 na jednordzeniowcach (pentium M, amd64, sempron itp.).
quest, 17 kwietnia 2014, 14:57
Powinniście wspomnieć jeszcze o jednej opcji, czyli migracji na jakieś wygodne dystrybucje Linuxa np. Ubuntu. Jak ktoś ma Windows XP to chyba może, w większości przypadków świadczyć, że nie stać go na drogą migrację na nowy zamknięty, nastawiony na zysk OS jakim jest nowy Windows 7 czy 8. Używanie Windows XP za jakiś czas to będzie taka sama głupota jak używanie leciwego Windows 98 czy 2000 :)
Świadomy, 22 kwietnia 2014, 10:02
system Linux w wariancie Long Time Support, w ramach którego możemy również postawić zwirtualizowanego XP, chronionego przez system zabezpieczeń oferowany przez Linuxa.
Wookie, 3 maja 2014, 21:41
win 7 przetrwał u mnie 6 dni wróciłem do xp. Jeśli praca na xp stanie się uciążliwa to przeskoczę na pc-bsd
kras, 24 lutego 2015, 20:29
Z mojego punktu widzenia Windiws XP w momencie, kiedy stał się szybki, bezpieczny i stabilny stał się niewygodny dla Microsoftu. Wię co zrobił Microsoft - zmusił kooperantów do wydania aplikacji niekompatybilnych z XP, wydał Viste i kosi kasę.
Leszek Kotowski, 14 czerwca 2016, 09:44
Mamy marzec 2017 i mój XP ma się całkiem dobrze. Firefox jeszcze jest aktualizowany chociaż już pojawiła się zapowiedź o zakończeniu wsparcia.
Jan Kowalski, 18 marca 2017, 17:16
Niedawno doniesiono o znalezisku z okresu II Wojny Światowej. Samochód przeleżał na dnie jeziora .... ponad 70 lat !! Po niewielkiej renowacji udało się przywrócić samochód do pracy ... niesamowite !!! To tłumaczy dlaczego poważne firmy zasługują na lojalność i szacunek klientów. Tymczasem to co dzieje się w świecie zmanipulowanej informatyki napawa mnie strachem ! Nieustanne zmiany, postarzanie produktów, zawodność i chciwość, itp. ... Gdzie w tym wszystkim jest klient, który za to płaci ...? Czy ktoś wyobraża sobie produkty Microsoftu, HP czy innych po 70 latach ??
Potęga wielkich firm "stare ale jare", 28 kwietnia 2017, 23:47
Witam. Popieram przedmówcę ja wciąż na XP, zainstalowałem na próbę 7-kę po kilku miesiącach użytkowania wróciłem do XP-eka.
Tomasz, 19 czerwca 2017, 09:42
po wielu nowszych windowsach w domu na głównym komputerze mam ciągle XP, dlaczego? ponieważ tu mam centrum obsługi, wszystko jest stabilne, wszystko działa, odpalam różne programy naprawcze i mam na nim tzw. serwis , jak coś gdzieś nie działa to u mnie na XP działa...
jun, 10 lipca 2017, 09:01
XP Prof. 32 bit. działa u mnie nadal idealnie.Dzięki niemu gramy w stare gry,i mogę używać drukarki Canona,której Win. 10 nie obsługuje (brak ster.).Same zalety. Win.7 wbrew opiniom sypie się na laptopie b. szybko.Naprawdę warto postawić na XP.Inne systemy ciągle coś mielą,są ociężałe i nie stabilne chociaż posiadają dużo opcji ułatwiających pracę.Chyba warto mieć dwa systemy: XP i Win. 8.1.
Benek, 9 września 2017, 16:20
Też mam xp właśnie piszę z lapka który ma 7 lat kupiony bez systemu bo wtedy królowała Vista czas pracy to 25818 godzin pracy i 6008 włączeń nigdy nie działał jako server i ciągle na xp nie rozważam przesiadki ponieważ po 1 pobiera mi 340 ram z antyvirem nexusem do porządkowania programów SRSem HD deckiem i sandboxem a po 2 nie chcę uczyć się kolejnego systemu ten jest jak dobry przyjaciel czasami ma fochy ale mu wybaczam. Myślę że 7 ma większą pazerność na ramową pamięć w tym lapku xp będzie do końca a nawiasem mówiąc ASUS K50IJ to świetny laptop przeżył nie jeden nowy statek i ani razu nie był w serwisie.Do czego może być mi potrzebny nowszy system hmmm.... ???
CZARUJĄCY PRYMITYW Z BAGIEN, 22 grudnia 2017, 01:33
MS nie docenił Chińczyków oczywiscie, gdzie XP dobrze się zadomowiły i były i sa bardzo popularne, podobnie w Indiach, czyli w sumie jakieś 2 miliardy ludzi, nawet jak na komputer PC stać niewielka ilość ludzi. Rozwijajaca sie Azja trzyma się XP mocno i ani myśli porzucić stabilny, szybki, dobry na tańszych komputerach system. Chińskie czy Indyjskie duże firmy-dostawcy internetu rozwijaja swoje własne wersje antywirusów i pakietów typu różne security (360 Total Security) albo swoje przegldarki wspierajce XP (UC Browser) i ani myśla płacić MS za ich nowe naciagactwa typu W10. Dlatego XP wxiż ma ok. 10% udziału w systemach na PC.
Tom, 20 stycznia 2018, 13:26
XP ma swoją stałą bazę wiernych userów, ale nie jest od prawie 4 lat aktualizowany, co niestety nie świadczy dobrze o jego bezpieczeństwie
Krzysztof Sulikowski, 20 stycznia 2018, 13:27
WINDOWS XP jest super jak na 2018 rok może nie jest aktualizowany ale u mnie na 12 letnim kompie który ma 1 gb ramu procek intel celeron i dysk 350 gb i xp chodzi idealnie polecam ps: zaktualizował bym do windowsa 7 lub 10 ale wydaje mi sie że ten komputer jest za słaby:)
mam windowsa XP, 2 lipca 2018, 18:25
Działać, działa, ale niestety jest coraz mniej bezpieczny. Jeśli chodzi o minimalne wymagania Windows 10, zobacz tutaj.
Krzysztof Sulikowski, 2 lipca 2018, 19:09
całe moje szczęście,że natrafiłem na powyższe komentarze o staruszku Windows XP.Jestem już zaawansowanym seniorem i z racji swojego wieku mam jakieś wewnętrzne opory do stosowania radykalnych zmian w informatyce.Od szeregu lat jestem użytkownikiem systemu Windows XP Profesional .Zmartwił mnie komunikat Microsoftu o zakończeniu aktualizacji ulubionego mojego systemu XP.Jako konserwatysta i obrońca Windows XP żądam by przywrócono formę aktualizacji tego systemu chociaż do 2025 roku.Do tego czasu  Windows XP zaginie w naturalny sposób,bo nowi użytkownicy nie będą się cofali do historii lecz będą użytkowali wszystkie innowacyjne systemy,a Windows XP zniknie w sposób naturalny.
Walter Piotr, 17 lipca 2018, 16:07

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.