Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Polski czytnik RSS dla Windows Vista

Polski czytnik RSS dla Windows Vista

Mateusz Miciński
20 stycznia 2009
8 949
Odsłony
Mateusz Miciński
20 stycznia 2009
8 949
Odsłony

Dodatek Nagłówki paska bocznego Sidebar, wbudowanego w system Microsoft Windows Vista, domyślnie wyświetla anglojęzyczne wiadomości, pochodzące ze źródeł Microsoftu. Jednakże w prosty sposób można dokonać zmiany na polskie - ulubione kanały RSS, na przykład pochodzące z portalu CentrumXP.pl.

Konfiguracja Internet Explorer

Wspomniany gadżet bocznego paska korzysta z kanałów zasubskrybowanych w przeglądarce internetowej. Dlatego też w pierwszej kolejności musimy usunąć, a następnie dodać nowe kanały do katalogu Źródła w Internet Explorerze.

 1. Uruchamiamy przeglądarkę internetową, najlepiej klikając ikonę umieszczoną na pasku zadań.
 2. Rozwijamy panel Centrum ulubionych, w tym celu używamy skrótu Alt + B.
 3. Przechodzimy do katalogu Źródła.
 4. Jeśli nie chcemy korzystać z informacji z serwisu Microsoftu, usuńmy pozycje znajdujące się na wyświetlonej liście subskrybowanych kanałów. W tym celu klikamy na wybrane prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Usuń.

 5. Dodajmy teraz kanały z interesującymi informacjami. Zamykamy zatem panel ulubionych i przechodzimy na stronę internetową z wiadomościami, które będziemy chcieli subskrybować. Dla przykładu przedstawimy korzystanie ze źródeł RSS na portalu CentrumXP.pl.
 6. Klikamy strzałeczkę przy ikonce i z listy wybieramy żądany kanał informacyjny. Oczywiście ilość i zróżnicowanie dostępnych do wyboru źródeł uzależnione jest od twórcy portalu.
 7. Przekierowani zostajemy na stronę wybranego kanału. W celu dodania go do listy źródeł klikamy Subskrybuj do tego źródła, a następnie zatwierdzamy chęć dodania kanału, wybierając przycisk Subskrybuj.
 8. W analogiczny sposób możemy dodać inne kanały oferowane przez autora witryny, a także możliwe jest równoczesne subskrybowanie źródeł z innych portali.

Gadżet Nagłówki

Jeśli już przygotowaliśmy listę kanałów, możemy z nich skorzystać bezpośrednio w gadżecie bocznego paska. Spójrzmy w jaki sposób tego dokonać.

 1. Klikamy prawym przyciskiem myszy w wolnym polu paska Sidebar, a następnie z menu kontekstowego wybieramy Dodaj gadżety....
 2. W galerii dodatków klikamy dwukrotnie ikonę Nagłówki.
 3. Pozostaje jeszcze wybrać kanał RSS, który będzie wyświetlany. Klikamy zatem ikonkę widoczną z prawej strony dodanego wcześniej gadżetu.
 4. W nowo otwartym oknie z listy Wyświetl to źródło wybieramy interesujący kanał, z którego chcemy korzystać na daną chwilę. Oczywiście, możemy skorzystać z opcji Wszystkie źródła, dzięki której równocześnie będą wyświetlane nagłówki z wszystkich kanałów. Zmiany zatwierdzamy klikając OK.

Podsumowując

Kanały RSS nie cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, choćby z powodu niewygodnej obsługi czytników RSS, w które wbudowane są przeglądarki internetowe, czy też programy pocztowe. Aczkolwiek gadżet dostępny w systemie Windows Vista oferuje minimum opcji przy zachowaniu wszystkich zalet wiadomości RSS. Po skorzystaniu z powyższej porady, od tej pory nie będziemy zmuszeni zaglądać na interesujące portale i wyszukiwać najnowszych informacji. Dodatek systemu Windows Vista pobierze skróty wszystkich wiadomości i w intuicyjny sposób wyświetli, a w chwili, gdy zapragniemy poznać dalsze szczegóły artykułu, wystarczy, że klikniemy nagłówek informacji.

Zobacz również

Komentarze

ale czy ten czytnik będzie pobierał zauktualizowane wiadomości w momencie jak nie używam przeglądarki IE7 tylko opery?? czy to ma znaczenie?????

koszał, 13 kwietnia 2009, 18:39
Wreszcie ktoś napisał po ludzku,jak się instaluje czytnik RSS po polsku.
I działa !!!Nareszcie mam na widoku nagłówki najnowszych wydarzeń
 
                                                                serdeczne dzięki!
 
                                                                        kama1511
<h1>
kama1511, 27 czerwca 2009, 20:37
usunąlem w windows 7 gadżet NAGŁOWKI  chce go odzyskac;( jak?
andrzej, 21 września 2010, 01:22
Kama1511 Święta racja! Prosto, jasno, praktycznie! Dzięki wielkie! Swoją drogą ciekawe, że wszystkie portale z MSN włącznie nie potrafią przekazać tak prostej instrukcji.
Millais, 14 grudnia 2011, 18:35
I jeszcze jedna uwaga. Wprawdzie mam Win 7 ale to nie robi różnicy. Jednak nieco inaczej działa już IE9. A więc skrót Alt+B odnosi się do zakładki bezpieczeństwo. Więc by wejść w źródła - Pasek Menu/Widok/Paski eksploratora/Źródła , lub po prostu Ctrl+Shift+G. Dopiero po otwarciu tej zakładki jest możliwość wchodzenia w źródło. O tym właśnie wszyscy inni zapomnieli. Tak jakby każdy używał IE i do tego miał pootwierane wszystkie zakładki. Koszał. Jak też używam Opery, ale do gadżetu nagłówka użyłem IE9. I więcej do IE nie zaglądam, więc pewnie nie ma znaczenia.
Millais, 14 grudnia 2011, 18:43

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.