Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wiadomości

Wiadomości

Krzysztof Sulikowski
21 października 2014
3 624
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
21 października 2014
3 624
Odsłony

Większość z nas śledzi interesujące wydarzenia w różnych serwisach informacyjnych. Czasem, by zrobić 'prasówkę', możemy się wręcz zagubić w gąszczu portali. Z pomocą przychodzi aplikacja Wiadomości, dołączona do systemu Windows 8.1. Zaprezentujemy dziś, jak poruszać się po prostym i czytelnym interfejsie Wiadomości, by być zawsze na bieżąco.

Nawigacja po usłudze

Aby uruchomić aplikację, wchodzimy do ekranu Start i zaczynamy pisać Wiadomości. Z podpowiedzi wybieramy "Bing Wiadomości" i klikamy charakterystyczną ikonę.

Możemy także - nadal pozostając w ekranie Start - kliknąć ikonę ze strzałką w dół, by przejść do ekranu Aplikacje i wybrać Wiadomości z listy zainstalowanych programów:

Wyszukaj

Przed nami ukaże się najważniejsza wiadomość dnia, zajmująca niemal cały ekran:

Wiadomości

Nawigacja po ekranie podstawowym Wiadomości jest niezwykle intuicyjna. Używając pokrętła myszy, strzałek na klawiaturze bądź paska przewijania na dole ekranu, przemieszczamy się w poziomym interfejsie programu. Przewińmy więc nieco tablicę informacyjną:

Wiadomości

Jako pierwsze ukazują się Najważniejsze Wiadomości z Polski i z całego Świata. Dalsze działy to:

  • Polska
  • Świat
  • Opinie
  • Biznes
  • Sport

By uzyskać więcej newsów z danego działu, klikamy pozycję Więcej (i tu nazwa działu). Opcja ta jest widoczna w prawym, dolnym rogu powyższego zrzutu ekranu. W tym przypadku jest to WIĘCEJ NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI. W efekcie przechodzimy do kolejnego ekranu, rozwijającego dany dział:

Wiadomości

Jeżeli chcemy powrócić do ekranu głównego, klikamy ikonę ze strzałką skierowaną w lewo (lewy, górny róg ekranu na powyższym zrzucie ekranu).

Będąc w ekranie głównym aplikacji, przewijamy dalej. Zatrzymaliśmy się na dziale Sport i zainteresował nas nagłówek konkretnego artykułu. Najeżdżamy więc kursorem myszy na jego obszar i klikamy:

Wiadomości

W efekcie otworzy nam się wybrany przez nas artykuł, który możemy swobodnie przeczytać:

Wiadomości

W prawym, dolnym rogu (na zrzucie powyżej) widzimy napis Strona 1 z 2. Mamy więc do czynienia z dłuższym newsem. By przewinąć jego treść, klikamy ikonę ze strzałką w prawo (prawa krawędź ekranu) lub obracamy pokrętłem myszy. By wyjść z artykułu - analogicznie jak w całej aplikacji - klikamy ikonę ze strzałką w lewo (lewy, górny róg ekranu).

Gdy interesuje nas konkretne zagadnienie, nieznajdujące się bezpośrednio w którymś z oferowanych działów, możemy skorzystać z Wyszukiwarki. Znajduje się ona w prawym, górnym rogu ekranu głównego:

Wiadomości

W jej polu tekstowym wpisujemy interesującą nas frazę. Możemy także skorzystać z podpowiedzi. W efekcie ukaże nam się zestawienie wiadomości, dotyczących wyszukanego przez nas zagadnienia.

Rzućmy okiem na inne możliwości nawigacyjne i personalizacyjne aplikacji Wiadomości.

Klikając prawy przycisk myszy w dowolnym miejscu ekranu aplikacji, ukaże nam się wysuwane górne i dolne menu:

Wiadomości

Z tego poziomu możemy przejść do kilku narzędzi personalizujących aplikację Wiadomości. Jednym z nich są Źródła - narzędzie, dzięki któremu prześledzimy wiadomości, pochodzące z konkretnego serwisu:

Wiadomości

Wybraliśmy kategorię Kraj oraz źródło "Rzeczpospolita". Otrzymamy więc zestawienie wiadomości z kraju, pochodzących z tego źródła:

Wiadomości

Powróćmy znów do ekranu głównego i otwórzmy prawym przyciskiem myszy wysuwane menu. Ikona z domkiem przewinie widok interfejsu do początku, czyli najważniejszej informacji. Z kolei strzałka obok - po kliknięciu lewym przyciskiem myszy - ukaże szybką listę najważniejszych kategorii newsów:

Wiadomości

Widniejący na dole ekranu przycisk Odśwież zrestartuje wyświetlane nagłówki, zapewniając najświeższą porcję informacji.

Konfiguracja aplikacji

Po raz kolejny otwórzmy prawym przyciskiem myszy wysuwane menu. Z dostępnych opcji wybieramy Dostosuj i klikamy ikonkę. Zostaniemy przeniesieni do ekranu, pozwalającego nam spersonalizować aplikację:

Wiadomości

Panel na środku ekranu umożliwia zmianę, usunięcie (czerwonym krzyżykiem) bądź zamiana miejsc kategorii na ekranie głównym. Wystarczy kliknąć dany kafelek lewym przyciskiem myszy i metodą przeciągnij i upuść zmienić jego położenie. W przypadku, gdy nie chcemy otrzymywać newsów z danej dziedziny, możemy za pomocą kliknięcia ikony czerwonego krzyżyka usunąć dany dział z głównej tablicy programu.

Możemy także utworzyć własny dział newsów. W tym celu klikamy ikonkę + przy opcji Tematy i wpisujemy interesujące nas zagadnienie, zatwierdzając przyciskiem Dodaj:

Wiadomości

W efekcie na ekranie głównym Wiadomości pojawi się nowa, utworzona przez nas kategoria:

Wiadomości

Opcja Źródła pozwoli nam z kolei utworzyć na ekranie głównym nową sekcję wiadomości, pochodzących wyłącznie z jednego źródła. Z ekranu Dodaj sekcję wybieramy więc interesujące nas źródło i dodajemy je, klikając ikonkę, oznaczoną plusem:

Wiadomości

Opcje Zarządzaj kategoriami i Wiadomości ze świata działają praktycznie w ten sam sposób - pozwalają dodać wybrane źródło do ekranu głównego jako nową kategorię.

Ostatnia z opcji w wysuwanym, dolnym menu (po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) to Pomoc:

Wiadomości

Kliknięcie ikonki pomocy otworzy listę Często zadawanych pytań, dotyczacych Wiadomości, oraz krótkie objaśnienia najważniejszych elementów programu.

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.