Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co nowego w Windows 7?

Co nowego w Windows 7?

Mateusz Miciński
21 października 2009
70 484
Odsłony
Mateusz Miciński
21 października 2009
70 484
Odsłony

Nie wiesz, czy zdecydować się na zakup Windows 7? A może zainstalowałeś już najnowszy system Microsoftu, ale nie wiesz, co nowego w nim znajdziesz? Przedstawiamy obszerną, alfabetycznie uporządkowaną listę najważniejszych nowości w systemie Windows 7. Wszystkie opisane zmiany oraz nowości, zostały dobrane biorąc pod uwagę ich znaczenie dla użytkownika. Trzeba także nadmienić, że nie wszystkie narzędzia czy funkcje znajdziesz w swojej wersji systemu Windows 7. Zestawienie funkcjonalności poszczególnych edycji systemów Windows 7 przedstawiliśmy w artykule Funkcje poszczególnych wersji systemu Windows 7. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami czyhającymi w Windows 7!

Windows 7

Aero Peek

Wystarczy wskazać kursorem przycisk znajdujący się po prawej stronie paska zadań, aby "zajrzeć" na pulpit! Aero Peek pozwala także na nowy sposób przełączania się pomiędzy oknami i pulpitem. Wskazując na pasku zadań dowolnie otwarty program, możemy podejrzeć jego zawartość bez konieczności przywracania całego okna.

Aero Peek

Aero Shake

Minimalizacja wielu niepotrzebny okien jest teraz znacznie prostsza! Wystarczy "potrząsnąć" wybranym oknem, trzymając jego pasek i przesuwając energicznie na boki,, aby wszystkie pozostałe zostały zminimalizowane. W ten sposób możemy wygodnie pracować we wspomnianym oknie. Jeśli przyjdzie potrzeba przywrócenia zminimalizowanych okien, ponownie "potrząsamy" otwartym programem, a pozostałe aplikacje z powrotem zostaną przywrócone.

Aero Shake

Aero Snaps

Maksymalizowanie okien także doczekało się ciekawego rozwiązania. Po co klikać przycisk Maksymalizuj, wystarczy kliknąć pasek tytułu okna i przeciągnąć je w stronę górnej krawędzi ekranu - program zostanie zmaksymalizowany. Przywrócenie jego rozmiaru? Nic prostszego, klikamy pasek tytułu i przeciągamy okno w dół. A co z pracą na dwóch aplikacjach równocześnie? Przeciągamy jedną w stronę lewej krawędzi, drugą w stronę prawej krawędzi okna.

Aero Snap

Biblioteki

Zrealizowanie wirtualnych folderów to długofalowy plan Microsoftu. Już w Windows Vista mieliśmy być ich użytkownikami, tak jednak się nie stało. W Windows 7 wszystkie główne katalogi użytkownika (Dokumenty, Muzyka itd.) oparte są o biblioteki. W każdej chwili możemy utworzyć własną bibliotekę i przypisać do niej dowolne foldery, ulokowane w dowolnym miejscu dysku twardego. Dzięki temu z jednego miejsca uzyskujemy dostęp do danych "porozrzucanych" po całym nośniku w różnych folderach. Także widok Grupy domowej opiera się o biblioteki.

Biblioteki

BitLocker To Go

W Windows Vista mogliśmy szyfrować jedynie dyski twarde przy użyciu funkcji BitLocker. Windows 7 wspiera także szyfrowanie i zabezpieczanie przenośnych pamięci flash i dysków podłączanych poprzez USB, a to dzięki nowej funkcji BitLocker To Go.

BitLocker To Go

Centrum akcji

Poprzednie edycje Windows zawierały narzędzie Centrum zabezpieczeń systemu Windows, monitorujące jedynie poziom zabezpieczenia środowiska operacyjnego. Centrum akcji łączy w sobie nie tylko monitorowanie bezpieczeństwa, ale także inne ważne aspekty funkcjonowania systemu! Począwszy od aktualności bazy wirusów, poprzez raportowanie błędów, a kończąc nawet na konieczności wykonania kopii zapasowej.

Centrum akcji

Centrum sieci i udostępniania

Zarządzanie połączeniem sieciowym i udostępnianiem zasobów doczekało się ogromu zmian. Konfiguracja sieci lokalnej, bezprzewodowego połączenia Wi-Fi i Grupy domowej podczas instalacji, łatwiejszy w użyciu kreator nowego połączenia, nadzorowanie siecią i przyłączanie się do niej wprost z poziomu zasobnika systemowego, a także przebudowane Centrum sieci i udostępniania w Panelu sterowania pozwalają w szybszy i łatwiejszy sposób połączyć się z siecią szerokopasmową, dial-up, punktem dostępowym, czy VPN (które doczekało się automatycznego wznawiania połączenia po jego zerwaniu).

Centrum sieci i udostępniania

Centrum ułatwień dostępu

Narzędzia wspomagające prace z komputerem osobom niedowidzącym, doczekały się nowych rozwiązań. Program Lupa działa teraz w trybie pełno ekranowym, natomiast rozpoznawanie mowy jest teraz jeszcze doskonalsze, umożliwiając sprawniejsze sterowanie systemem za pomocą poleceń głosowych - niestety nadal nie w języku polskim.

Centrum ułatwień dostępu

Czujniki lokalizacji

Otwierasz przeglądarkę internetową i szukasz najbliższych usług remontowych? Nie wiesz o której masz odjeżdża pociąg z najbliższej stacji? Podłączając i konfigurując czujnik lokalizacji GPS stanie się to proste. Windows 7 umożliwia na konfigurację odbiornika GPS, tak aby dostosowywać treści zlokalizowane. Osoby, które nie posiadają takowego czujnika, w odpowiednich ustawieniach mogą wprowadzić adres swojego miejsca pobytu.

Czujniki lokalizacji

DirectX 11

System Windows 7 zawiera najnowszą wersję multimedialnych bibliotek DirectX 11. O nowościach w DX11 przeczytasz w artykule DirectX 11 - omówienie DX 11.

DirectX 11

Gadżety

Nie musimy już otwierać paska bocznego, aby móc korzystać z gadżetów! W Windows 7 gadżety możemy umieszczać w dowolnym miejscu pulpitu. Poza tym niektóre dodatki doczekały się zmian (w tym Pogoda, poprawnie działająca w polskiej wersji systemu). Zupełnie nowym gadżetem jest Windows Media Center, natomiast tzw. żółte karteczki zostały usunięte z gadżetów i stały się odrębną aplikacją dostępną z menu Start - Sticky Notes.

Gadżety

Grupa domowa

Łatwiejsze udostępnianie plików i drukarek? Nic prostszego w systemie Windows 7! Konfigurując Grupę domową (nawet juz podczas instalacji), w łatwy sposób możemy przeglądać udostępnione dane na innych komputerach z Windows 7, podłączonych do lokalnej sieci. Poza tym, bez większych przeszkód, możemy wymieniać się plikami, korzystać z jednej drukarki, czy przesyłać strumieniowo multimedia w Windows Media Player 12.

Grupa domowa

Internet Explorer 8

O nowościach w Internet Explorer 8 można by długo pisać. Ulepszony interfejs, nowe mechanizmy filtru antyphishingowego, tryb prywatności InPrivate, widok zgodności ze starszymi witrynami, integralność z usługami Windows Live, narzędzie akceleratorów, Web Slice, integralność z Aero Peek oraz Jump List i wiele wiele więcej. Szczegółowy test nowej przeglądarki dostępny w artykule Test Internet Explorer 8.

Internet Explorer 8

Kalkulator

Nowy systemowy kalkulator, to nowe możliwości. Widoki podstawowy, naukowy, programisty i statystka. Historia obliczeń, konwersja jednostek liczbowych, wykonywanie obliczeń na dacie, czy wykonywanie symulacji matematycznych na jednym z czterech arkuszy kalkulacyjnych - tak w skrócie wygląda nowy Kalkulator.

Kalkulator

Kontrola Konta Użytkownika

W końcu Kontrola Konta Użytkownika (ang. UAC) nie jest tak natrętna jak w systemie Windows Vista. A gdyby tego było mało, w bardzo szybki i prosty sposób możemy zmienić "siłę" mechanizmu, a nawet ją całkowicie wyłączyć.

Kontrola Konta Użytkownika (UAC)

Kontrola rodzicielska

Debiutujące w Windows Vista narzędzia pozwalające kontrolować pracę dzieci przy komputerze, w Windows 7 między innymi doczekały się obsługi klasyfikacji gier, dzięki temu młodsze pociechy nie będą mogły cieszyć się rozrywką w tytułach przeznaczonych dla starszych odbiorców.

Kontrola rodzicielska

Kopia zapasowa/Przywracanie

Narzędzia do tworzenia kopii zapasowej i przywracania systemu doczekały się prostszego w obsłudze interfejsu, a także jego rozdzielenia pomiędzy dwie odrębne funkcje.

Kopia zapasowa i przywracanie

Łatwy transfer w systemie Windows

Narzędzia pozwalające zachować pliki i ustawienia ze starszej wersji systemu Windows zostało udoskonalone i uproszczone, tak aby proces przenoszenia danych do Windows 7 był prostszy oraz szybszy. O migracji z Windows XP do najnowszego systemu, z zachowaniem plików i ustawień przeczytasz w przewodniku Z Windows XP do Windows 7 – jak?

Windows Easy Transfer

Menedżer poświadczeń

Znana funkcja z Windows Vista - Windows CardSpace doczekał się ulepszeń. Menedżer poświadczeń pozwala zapisywać dane logowania (nazwy użytkowników i hasła) do odwiedzanych witryn internetowych, lokalizacji sieciowych i innych zasobów. Dane te są ściśle zabezpieczone i szyfrowane przez system, tak aby niepowołane osoby nie mogły do nich dotrzeć.

Menedżer poświadczeń

Menu Start

W poprawionym menu Start znajdziemy poprawiony przycisk zamykania systemu, integrację ze wspomnianymi Jump List, a także udoskonalone wyszukiwanie plików i programów, podczas którego prawa część menu zostaje ukryta.

Menu Start

Obsługa Blu-ray

Na rynku można spotkać coraz więcej filmów nagranych na nośnikach Blu-ray. Windows 7 pozwala na natywną obsługę tych "niebieskich" krążków, a także zapewnia możliwość ich nagrywania.

Okno Wprowadzenie

Znane z Windows Vista Centrum powitalne Windows nie jest teraz automatycznie wyświetlane przy pierwszym uruchomieniu systemu, ale pod nazwą Wprowadzenie nadal pozwala na odkrycie nowych możliwości systemu, personalizację systemu, czy transfer danych ze starego komputera.

Okno Wprowadzenie

Opcje zasilania

Przeorganizowane i udoskonalone opcje zasilania pozwalają na szersze dostosowanie zasilania poszczególnych komponentów komputera. Łatwiejsze tworzenie i modyfikowanie planów zasilania, pozwoli nam na dostosowanie długości pracy na baterii w laptopie. A gdyby tego było mało, zupełnie nowe algorytmy zarządzające oszczędzaniem energii wydłużają znacznie pracę na komputerze nie podłączonym do zasilania sieciowego.

Opcje zasilania

Paint i WordPad

Znudzeni byliśmy interfejsem systemowych edytorów tekstu i grafiki? Omijaliśmy te narzędzia szerokim łukiem? Microsoft zwrócił na to uwagę i stworzył zupełnie nowe narzędzia, oparte na interfejsie wstążkowym (ang. ribbon), znanym choćby z aplikacji pakietu Office 2007. Poza nowym wyglądem, programy te doczekały się nowych funkcji, pozwalających na bardziej zaawansowane tworzenie obrazów, czy edytowanie tekstu.

Paint i WordPad

Pasek zadań

Zupełnie nowy pasek zadań pozwala teraz na szybsze przełączanie się pomiędzy oknami. Zrezygnowana z wyświetlania nazw programów, na rzecz większego upakowania ikon. Poza tym, nie znajdziemy także paska szybkiego uruchamiania. Zamiast niego w wygodny sposób możemy przypinać (i odpinać) do paska dowolne programy, a także swobodnie je przemieszczać. To jednak nie wszystko! Jeśli jakiś program wymaga ingerencji, kolor jego ikony przypomni nam o tym fakcie, natomiast aplikacja wykonująca czasochłonną operację (np. kopiowanie plików), będzie informować nas o postępie operacji zmieniając zapełnienie zielonym tłem ikony na pasku zadań. Klikając natomiast prawym przyciskiem myszy wybraną ikonę programu, otrzymujemy dostęp do kolejnego nowego elementu - Jump List, dzięki której możemy otworzyć ostatnio używane czy nawet wyszukiwane pliki, a także sterować pracą aplikacji. Systemowy zasobnik także doczekał się odnowienia. W łatwiejszy sposób możemy dostosować wyświetlane w nim ikony aplikacji. Poza tym obok zasobnika znajduje się także przycisk Pokaż pulpit.

Pasek zadań

Personalizacja

Zmiana tapety, ustalenie czasu cyklicznej zmiany tła, ustawienie wygaszacza ekranu, zmiana koloru okien, dźwięków systemowych, kursorów, ikon pulpitu, wybranie obrazu konta, zapisanie kompozycji bądź skorzystania z dostępnych - wszystkie te funkcje odnajdziemy teraz w jednym miejscu, a mianowicie w oknie Personalizacja.

Personalizacja

Przeglądarka plików XPS

W systemie Windows Vista aby móc przeglądać dokumenty w formacie XPS trzeba było korzystać z przeglądarki Internet Explorer. Teraz nie jest to konieczne, z poziomu menu Start możemy uruchomić przeglądarkę plików XPS (konkurent PDF).

XPS

ReadyBoost

Ciekawe funkcja ReadyBoost, pozwalająca na tanie i szybkie zwiększenie wydajności pracy komputera, w Windows 7 doczekała się uaktualnienia, dzięki któremu poza stosowaniem pamięci USB (pendrive), swobodnie możemy użyć kart pamięci, czy zupełnie innych nośników opartych o pamięć flash. Ponadto, ReadyBoost obsługuje teraz nośniki o pojemności powyżej 4GB. Teraz ReadyBoost naprawdę działa i pomaga przyspieszyć działanie systemu.

ReadyBoost

Regulacja obrazu

Ustawienia Twojego monitora nie pozwalają na dokładne dostrojenie parametrów wyświetlanego obrazu? Skorzystaj z nowych narzędzi służących do kalibracji wyświetlaczy komputerowych. Za ich pomocą możemy skalibrować intensywność kolorów, wygładzanie czcionek ClearType oraz wielkość napisów. Opisane narzędzie wspiera także standard DPI, pozwalający dostosować wielkość czcionek. Poza tym, jeśli do komputera podłączonych jest kilka monitorów, za pomocą skrótu klawiszowego Win + P w szybki sposób możemy przełączać się pomiędzy trybami wyświetlania obrazu na wielu ekranach czy projektorze. Więcej skrótów klawiaturowych, dostępnych w Windows 7 znajdziesz w artykule Skróty klawiaturowe Windows 7.

Regulacja obrazu

Rozwiązywanie problemów

Moduł rozwiązywania problemów doczekał się zupełnie nowych funkcji, możliwości i zarazem większej skuteczności. Za jego pomocą możemy rozwiązać problemy z systemem, dowolną aplikacją, dostępem do Internetu czy sprzętem. Moduł rozwiązywania problemów w pełni integruje się z Centrum akcji i działa zawsze w tle, nadzorując poprawną pracą systemu i jego składników.

Rozwiązywanie problemów

Rozpoznawanie pisma

Posiadasz komputer typu Tablet, dotykowy monitor bądź zewnętrzny tablet podłączany pod port USB? Możesz swobodnie korzystać z udoskonalonych narzędzi rozpoznawania pisma i wyrażeń matematycznych, w tym także ze wsparciem polskiego słownika językowego.

Tablet PC

Tryb Windows XP

Wirtualna maszyna systemu Windows XP pozwala na uruchamiania dowolnych aplikacji, nie współpracujących poprawnie z Windows 7. Ciekawostką jest fakt, że nie musimy uruchamiać wirtualnego środowiska, aby wywołać program program w trybie Windows XP. Wystarczy bowiem z menu Start wybrać program zainstalowany pod Windows XP, a system sam dokona rozruchu wirtualnej maszyny i wskazanej aplikacji. Wszystko odbywa się w tle. Więcej informacji znajdziesz w artykule Tryb Windows XP w Windows 7.

Urządzenia i drukarki (Device Stage)

Kontrola nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do komputera z jednego miejsca? Jak najbardziej! W oknie Urządzenia i drukarki możemy kontrolować pracą drukarek, klawiatury i myszki, kamery, pamięci przenośnych, odtwarzaczy multimedialnych, skanera, monitora, aparatu cyfrowego, telefonów komórkowych i wielu innych. Dostępne funkcje są unikatowe dla każdego urządzenia i pozwalają na konfigurację podłączonych peryferii.

Urządzenia i drukarki (device stage)

Virtual Hard Disk

System Windows 7 pozwala na zamontowanie wirtualnego dysku w formacie VHD w postaci dysku i przeglądanie jego zawartości z poziomu Eksploratora Windows. Mało tego, system pozwala także na uruchamianie obrazów VHD.

Windows Anytime Upgrade

Funkcja uaktualnienia uboższej wersji systemu do jednej z bardziej funkcjonalnych, zadebiutowała w Windows Vista. Jak jednak się okazało, sprawiała ona wiele trudności użytkownikom. W Windows 7 uaktualnienie Windows 7 Starter bądź Home Premium jest o wiele łatwiejsze, i jak zapewnia Microsoft, nie powinno potrwać dłużej, niż około 10 minut. Więcej informacji o uaktualnieniu i cenach pakietów Anytime Upgrade znajdziesz w artykułach Uaktualnienie systemu do Windows 7 oraz Ceny Windows 7.

Windows Defender

Narzędzie do usuwania niechcianych szkodników spyware oraz malware doczekało się nieznacznych zmian, w tym integracji z Centrum akcji. Niestety Windows 7 nie posiada pełnego pakietu zabezpieczającego ochronę antywirusową. Microsoft jednak udostępnił do pobrania pakiet kompleksowo zabezpieczający system Windows - Microsoft Security Essentials. Listę zgodnych antywirusów i aplikacji anty-spyware znajdziesz w artykule Antywirusy dla Windows 7.

Windows Defender

Windows Live

Gdzie się podział klient poczty e-mail? Edytor wideo? Narzędzia te (a także wiele innych) dostępne są teraz w pakiecie Windows Live Essentials, który możemy pobrać wprost z Windows Update. Pobierając aplikacje Windows Live, będziemy mogli zainstalować klienta pocztowego, edytor Windows Live Movie Maker, komunikator Windows Live Messenger, galerię fotografii Windows Live Photo Gallery i inne. Zapraszamy do zapoznania się z pakietem programów Windows Live.

Windows Live

Windows Media Center

Centrum multimediów Windows Media Center doczekał się zmian w interfejsie, możliwości obsługi dotykiem (za pomocą ekranów dotykowych), integracji z Grupą domową oraz wspierania najnowszych standardów telewizyjnych.

Windows Media Center

Windows Media Player 12

Odtwarzanie multimediów w nowym Windows Media Player jest jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. Kompaktowy widok teraz odtwarzanych pozwala w wygodniejszy sposób sterować odtwarzaczem, zarządzanie bibliotekami, nagrywanie utworów na nośnikach CD, czy synchronizacja z odtwarzaczami przenośnymi także doczekały się udoskonaleń. Zupełną nowością jest możliwość strumieniowana dowolnych multimediów w obrębie Grupy domowej, a przy wykorzystaniu identyfikatora Windows Live ID nawet poza lokalną siecią, pozwalając więc uzyskać dostęp do domowej kolekcji z dowolnego miejsca na świecie. Szczegółowy opis nowego odtwarzacza dostępny jest w artykule Windows Media Player 12.

Windows Media Player 12

Windows PowerShell

Następca Wiersza polecenia, skryptowy interpreter poleceń o obiektowej logice. Dzięki niemu możemy realizować administracyjne zadania z poziomu konsoli, warto nadmienić, że za pomocą Windows PowerShell możemy wykonać dosłownie każdą operację, jaką moglibyśmy zrealizować przy użyciu myszki i klawiatury w systemie Windows 7.

Windows PowerShell

Windows Search

Mechanizmy wyszukiwania plików w systemie Windows 7 doczekały się nowej odsłony. Jak zapewnia producent, odnalezienie konkretnego pliku odbywa się w błyskawicznym tempie i skutecznie. Ponadto Windows Search poprawnie przeszukuje zarówno lokalne zasoby jak i sieciowe.

Windows Search

Windows Touch

Posiadacze dotykowych ekranów i tabletów PC mogą być zadowoleni! Windows 7 w pełni wspiera technologię dotykową multi-touch, a jego interfejs został zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykiem.

Co więcej?

Udoskonalone aktualizacje automatyczne, zwiększony zakres indeksu wydajności do liczby 7.9, dopracowany Eksplorator Windows, kreator nagrywania obrazów ISO, odświeżony instalator systemu, nowy ekran logowania i uruchamiania, kreator wstępnej konfiguracji przy pierwszym uruchamianiu systemu, nowe obrazy kont użytkowników, większa baza sterowników urządzeń...

Zobacz również

Komentarze

Bardzo dużo pozytywnych zmian
yaro000, 21 października 2009, 23:53
Powie mi ktoś dlaczego podczas ładowoania instalatora wyświetla się zielony pasek z Visty zamiast animowane logo Windows 7? Dotyczy tylko polskiej wersji... w angielskiej jest normalne logo. Druga sprawa - menu miało być już wąskie według zapewnień microsoftu i ludzi z nim współpracujących a znowu w polskiej wersji jest szerokie - tak jak w Viście ! Dzięki za odpowiedzi
Adrian, 22 października 2009, 12:03
@Adrian, faktycznie, pokazuje się pasek ładowania znany z Windows Vista. Instalator w tym momencie nie ma jeszcze zainstalowanych sterowników do karty graficznej, nie jest więc w stanie odtworzyć animowanego logo. Dziwne jednak, że w angielskiej wersji nie pojawia się pasek z Windows Vista, a już od razu animowane logo.
Mateusz Miciński, 23 października 2009, 12:42
Ja w angielskiej wersji miałem pasek przy uruchamianiu instalatora. Jeśli masz pasek przy polskiej wersji, a przy angielskiej nie, na tym samym komputerze, to jest na prawdę dziwne.
Pisarz, 25 października 2009, 09:11
Molo tego sprawdzilem na stacjonarnym (tyle ze nie instalowalem bo nie mam drugiej licencji) a tam jest silna karta graficzna jest to samo !!!! oba systemy to oryginaly - sprawdzilem dokladnie sumy kontrolne i oba to wersje ultimate - to naprawde dziwne... a czy u was menu tez jest szerokie w polskiej wersji?
Adrian, 25 października 2009, 19:07
Miałem okazję testować Windows 7 w wersjach 7000, 7057, 7100 i RTM jednak na każdej wersji miałem problem z dźwiękiem. Sterowniki instalują się tylko dla Windows XP to przy każdym uruchomieniu systemu muszę ręcznie ustawiać dźwięk w 5.1, w przeciwnym wypadku mam 2.1. No i niestety nie działa mi wejście mikrofonowe pod 7. Jakoś przeżyje brak Skype, jednak gram na gitarze i nagrywam swoje kawałki a bez Line-in nic nie zrobie.  Jestem "napalony" na Windows 7 jednak przez dźwięk musze korzystać z Win XP, chyba że zainwestuje s nową kartę dźwiękową. A może zna ktoś rozwiązanie? Moja karta to Realtek AC"97 Audio for VIA
Mateusz, 26 października 2009, 18:44
Mateusz: Może spróbuj sterowniki od Visty (o ile są dostępne). Ja miałem problem z mikrofonem w lapku (Acer) gdy stery zainstalowane były w 7 przez Windows Update. Wgrałem sterowniki od Visty i mikrofon ożył.
Cypizek, 28 października 2009, 11:56
Adrian, a może zamiast ściągać Siódemkę z neta poszedłbyś do sklepu i kupił ją?
M., 28 października 2009, 19:28
Zainstalowałem Windows 7 Ultimate wersję finalną i ku mojemu zdziwieniu wszystko działa... Po instalacji nie wykrył mi dźwięku. Pobrałem sterowniki dedykowane dla Windows Vista- nie wykrył żadnych o_O. Pobrałem więc stery przez Windows Update i ku zdziwieniu wszystko działa... Mikrofon, gośniki 5.1 (nawet na Youtube w XP miałem w 2.0)... Widzę że M$ się postarał. W najbliższym czasie idę do sklepu po 7 i pożegnam starego XP :P "I"m a PC and Windows 7 was my idea"  ^^
Mateusz, 28 października 2009, 22:03
Jedno moge powiedzieć dla tych kturzy lubią grać, że trudno będzie można znaleźć gry 
Patryk, 1 listopada 2009, 09:04
@M. Po co mam kupować skoro mam dostęp do MSDN i na uczelni do MSDN AA?
Adrian, 1 listopada 2009, 15:07
@Patryk Większość gier działających na Windows Vista działa również na Windows 7 te najpopularniejsze nie sprawiają problemów, są oczywiście małe wyjątki ale producenci moment wydadzą patche bo ludzie zaczynają powoli masowo migrować z Visty i XP na Windows 7 bo to naprawdę dopracowany system
Adrian, 1 listopada 2009, 15:29
Powiem wam ciekawostkę mój laptop jest dość stary to Acer 4500 z 2005 roku Pentium M 1,6 Centrino, 1GB RAM, 60GB HDD i Radeon Mobil 9700 64MB. Zainstalowałem na nim Windows 7, program antywirusowy avast 5 beta2, programy do pracy i internetu i wszystko ładnie chodzi z włączonym pełnym Aero - system się w ogóle nie muli i nadaje się do pracy biurowej i internetu. Jak próbowałem z Vistą to go całkiem przydusiła razem z antywirusem i musiałem korzystać z XP a tu miła niespodzianka wgrałem na stałe Windows 7 Pro z uczelnianego MSDN AA i komp jeszcze mi posłuży...
Adrian, 1 listopada 2009, 15:42
Mało tego GTA San Andreas chodzi na max detalach i w ogóle się nie tnie !!!
Adrian, 1 listopada 2009, 15:44
Widzę że Windows 7 z opisu jest bardzo dobrym , wielofunkcyjnym i optymalnym systemem ;"> Wszystko wydaje się łatwiejsze i poprawione w stosunku do Windows Vista :P Ale jak na razie pozostane przy Windows XP ;) Jak będę miał kasę to może kupię ;D PoZdRo
jarek2045, 3 listopada 2009, 14:37
W WinXP (Office2003) po wciśnięciu klawisza Caps Lock odzywał się sygnał dźwiękowy. Może ktoś wie, gdzie szukać takiego ustawienia dla Win7 (Office2007)?
R., 4 listopada 2009, 07:59
Ale Zal,  0 konfiguracji, nikomu sie nie podoba, to co jest w Win 7 to ja juz dawno mialem na Linuxie, z tym ze na Linuxie mogelm sobie instalowac co ja chce a nie co producent chce, jeśli czegoś nie ma to siś intsaluje pakiet i juz jest. A to wszystko całkowicie za free, jeszcze mi darmowe płyty z GB przyslali za darmo. Win 7 jest tylko po to zeby gry lepiej chodzily, taka jest prawda, win xp tez byl tylko do gier, lecz zmniejszya się kompatybilność z najnowszym sprzętem.To tyle od sebie.
xzz, 9 listopada 2009, 12:46
Mam DELL inspiron 1520. co wybrać? Ultimate czy professional?
Zac., 14 listopada 2009, 17:47
Piszę ten komentarz do ADRIANA. Mam nadzieję, że kiedyś tu wejdziesz, bo mam prawie identycznego laptopa, co Ty, system chodzi mi bardzo fajnie, jednak mam problem z kartą graficzną (ta sama:) ), nie chcą się zainstalować sterowniki, przez co nie obsługuje mi aero. Skąd wziąłeś stero? Jak sobie poradziłeś? Liczę, że kiedyś tu zerkniesz:P chyba, że ktoś wie, co to za Adrian, bo się np. udziela dużo na forum, to również proszę o odpowiedź. Mój mail : marcin.rainczuk@gmail.com Pozdrawiam:)
Marcin, 15 listopada 2009, 20:31
Marcin u mnie sterowniki do karty graficznej ATI Radeon 9700 Mobile 64MB pojawiają się razem z innymi aktualizacjami na Windows Update po instalacji systemu pierwsze co robię to włączam ściąganie poprawek i wszystkich dostępnych sterowników cały sprzęt zostaje rozpoznany oprócz czytnika kart pamięci Texas (ale sterownik Acera pod XP działa idealnie) i baterii nie rozpoznawało jej i nie pokazywało ile energii zostało (wszystkie starsze laptopy to mają Bios nie jest do końca zgodny z Vista i Win7) - tu miałem ogromne problemy po kilku dnach szukania w sieci wreszcie znalazlem: musiałem na własne ryzyko wgrać zmodyfikowany Bios (jakiś pasjonata stworzył go do modelu 4500 i 4000) widocznie też miał ten sam problem - to był jedyny sposób dość ryzykowny ale się udało i wszystko działa!!!
Adrian, 17 listopada 2009, 00:02
Jeszcze dwie rzeczy jak sterownik jest już zainstalowany to Aero samo się nie uruchomi musisz zmienić kompozycję na jakąś inną i dopiero powrócić do tej standardowej Windows 7 wtedy włączy się przezroczystość i Aero. Jak Windows Update nie proponuje Ci sterowników do tej karty - a powinno to wystarczy że w goglach wpiszesz ATI Mobility 9700 Driver for Windows 7 i się wyświetlają różne sterowniki (działają też dobrze te stworzone do Visty) z tego co widzę to dużo ludzi ma tę kartę graficzną w laptopach więc ze sterownikami nie ma problemu ale zacznij od Windows Update
Adrian, 17 listopada 2009, 00:16
testowalem WIn7..jest to nic innego jak poprawiona Vista, malo innowacyjnych rozwiązan, fakt szybciej chodzi niz Vista, ale pomysly ktore tu sa innowacyjne od dawna są dostepne w dystrybucjach Linuxa... win7 jest rowniez bardzo niestabilny chocby np z Fruity Loops - po prostu nie dziala dobrze i sie wiesza non stop, z windowsow XP najlepszy system od MS, Vista = windows 7 (choc minimalnie poprawiony)
www.mojeubuntu.bloblo.pl, 18 listopada 2009, 08:58
Zgodzę się z Tobą ale nie dokońca... ja podpisuję się pod opinią jednego z lepszych światowych specjalistów od Windows - Paula Thurrottsa: Windows 7 to ulepszona pod praktycznie każdym względem Vista. System odznacza się lekkością działania, której brakowało poprzednikowi. Przyjemność korzystania zwiększa znacznie przeprojektowany interfejs użytkownika, w tym w szczególności pasek zadań z listami szybkiego dostępu i ulepszonym podglądem okien. Tego systemu nie można nie polecić, jest naprawdę dopracowany. Wystarczy dodać, że nawet niektórzy zwolennicy Mac OS X mają teraz dylemat... Co do tego programu do mixów to tylko najnowsza wersja jest kompatybilna z Windows 7 starsze pracują rzeczywiście bardzo niestabilnie
Adrian, 18 listopada 2009, 12:44
Widziałem przypadek gdzie na laptopie  usb, karta dźwiękowa nie chciały działać przy zainstalowanych sterownikach do 7 ,działały dopiero po aktualizacji biosu.
Tom, 24 listopada 2009, 12:06
Może w XP tych funkcji nie było, ale w Viście były, dlatego artykuł uważam za absurdaly i głupi
dupa, 24 listopada 2009, 15:56
Pewnie mod mi ten komentarz usunie ale co mi tam przecież to moje zdania, zostaje przy Viście
dupalek, 24 listopada 2009, 16:02
zainstalowalem windowsa 7, jestem pod wrazeniem, mam tylko problem z kamerka internetowa, Logitech messenger, ma juz kilka lat ale pod tym windowsem nie dziala, brak sterownikow. Czy jest jakas mozliwosc aby kamerka wystartowala?
antek, 24 grudnia 2009, 23:26
[color=#000000; font-family: "MS Shell Dlg 2"; font-size: 9pt">Spróbuj wsadzić płytę z oryginalnymi sterownikami do napędu ale nie instaluj z niej niczego tylko musisz wskazać w menadżerze urządzeń aby poszukał sterowników na płycie CD. Ja mam Logitech Quick Cam Express (bardzo wiekowa jeszcze VGA) i to pomogło znalazło sterownik do Windows XP zainstalowało go i mi działa [/color">[color=#000000; font-family: "MS Shell Dlg 2"; font-size: 8pt">! [/color">
Adrian, 25 grudnia 2009, 16:14
vindowsxp i vista to najlepsze microsofty !!!!!! mam vistę :) jest lepsza!!
gos1, 22 września 2013, 16:17
Sosnowiec xD
fajny ktoś, 4 sierpnia 2017, 21:39

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.