Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Artykuły

Artykuły

Co nowego w Windows 10 April 2018 Update

Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2018
5 438
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2018
5 438
Odsłony

Kilka miesięcy ustawicznego dodawania nowych funkcji, poprawek i ulepszeń... i oto jest! April 2018 Update dla Windows 10 to grubo ponad setka nowości funkcjonalnych i zmian, nie licząc drobnych poprawek. Jeśli chcecie poznać Dziesiątkę na nowo i dowiedzieć się, jak rozwinęła się od czasu poprzedniej wielkiej aktualizacji Fall Creators Update, dobrze trafiliście. W niniejszym artykule prezentujemy naszym zdaniem najważniejsze zmiany w Windows 10 April 2018 Update, ale uwagę poświęcamy też interesującym drobiazgom. Przeważającą większość nowych funkcji testowaliśmy osobiście, dlatego możecie liczyć na nasze własne spostrzeżenia. Listę zmian podzieliliśmy na kilka głównych sekcji tematycznych, w ramach których prezentujemy Wam dokładną zawartość wiosennej aktualizacji. Windows Update już odpalony? Popcorn przygotowany? No to nie przedłużamy - miłej lektury!


Środowisko Sandbox dla laika w Windows 10

Amadeusz Labuda
24 marca 2018
768
Odsłony
Amadeusz Labuda
24 marca 2018
768
Odsłony

Systemy operacyjne są w dzisiejszych czasach o wiele trudniejsze do zainfekowania, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Powód tego stanu rzeczy jest wyjątkowo banalny – niemal wszyscy korzystają obecnie z Internetu, ten zaś jest najistotniejszym nośnikiem wszelkiej maści złośliwego oprogramowania. Wobec tego faktu Microsoft nie mógł przejść obojętnie, w końcu to jego systemy operacyjne najczęściej padały ofiarą, przede wszystkim z uwagi na swoją popularność – również jako potencjalne cele ataków. Tak więc kolejne wydania Windows stawały się z biegiem czasu, sukcesywnie coraz bezpieczniejszym środowiskiem pracy i rozrywki. Niestety, nawet cały zastęp inżynierów nie był i raczej nie będzie w stanie pozbyć się z systemu operacyjnego największej luki w zabezpieczeniach – mowa tu rzecz jasna o czynniku ludzkim.


Testujemy Near Share - błyskawiczne udostępnianie plików między komputerami

Wojciech Błachno
4 lutego 2018
1 569
Odsłony
Wojciech Błachno
4 lutego 2018
1 569
Odsłony

Wymiana danych między dwoma komputerami jest jedną z podstawowych funkcji, która towarzyszy nam od zarania dziejów komputerów osobistych. Od zawsze istniała potrzeba współdzielenia na przykład dokumentów. Przez wiele lat dominującą rolę medium pośredniczącego w tym procesie pełniły różnego rodzaju nośniki przenośne - dyskietki, płyty, pendrive. Równocześnie, od narodzin Internetu, coraz popularniejsze stało się medium niemające fizycznej reprezentacji - mowa oczywiście o poczcie e-mail. Mogłoby się wydawać, że bezprzewodowe przesyłanie jest już szczytową formą transmisji danych między urządzeniami. Przesyłanie danych za pomocą poczty elektronicznej lub chmury nie jest jednak aż tak wygodne, jakby się mogło wydawać.


Kreacje i wspomnienia ze zdjęć oraz filmów

Amadeusz Labuda
31 stycznia 2018
856
Odsłony
Amadeusz Labuda
31 stycznia 2018
856
Odsłony

W ciągu ostatnich lat technologia, którą dysponujemy, uległa ogromnym zmianom – co dzień budzi nas zapach kawy przygotowanej przez automatyczny ekspres, ogrzewanie uruchamia się samo, gdy tylko zrobi się chłodniej, zaś lodówka wyświetla pełną listę zakupów. Jeszcze do niedawna coś takiego kojarzyło się co najwyżej z filmami sci-fi bądź snami wizjonerów, dziś jednak tak zaawansowane rozwiązania wchodzą do codziennego użytku. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku nagrywania filmów czy też robienia zdjęć – jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejsze były aparaty wykorzystujące kliszę oraz kamery nagrywające obraz na kasety VHS, podczas gdy dziś prym wiodą cyfrowe lustrzanki, dalece przewyższające możliwościami swoich przodków pod niemal każdym względem. Niestety, z rozwojem technologii wiążą się również pewne minusy - mowa tu przede wszystkim o negatywnym wpływie luksusu (wynikającego z panujących obecnie trendów) na zachowanie przeciętnego użytkownika.


Tryb gry w akcji

Amadeusz Labuda
28 grudnia 2017
1 383
Odsłony
Amadeusz Labuda
28 grudnia 2017
1 383
Odsłony

Ostatnie lata przyniosły ogromną rewolucję w segmencie rynkowym należącym do komputerów. Widoczne jest to zwłaszcza w znaczącej zmianie statystyk sprzedażowych dotyczących zakupu konkretnych typów urządzeń – klienci o wiele częściej sięgają teraz po laptopy niż po o wiele niegdyś powszechniejsze komputery stacjonarne. Wynika to głównie ze zmiany naszych nawyków – komputer miał swoje stałe miejsce razem z odpowiednim biurkiem i monitorem, podczas gdy obecnie wymagamy od sprzętu mobilności koniecznej do swobodnego przenoszenia go pomiędzy biurem a domem. Nie zmienia to jednak faktu, że wśród komputerów stacjonarnych coraz większy odsetek stanowią potężne maszyny stworzone z myślą głównie o grach. Jest to wynik stałej popularyzacji tego typu rozrywki, który zresztą dla wielu przestał być już tylko zabawą – w końcu regularnie rozgrywane są zawody e-sportowe, podczas których nagrody liczone są w milionach dolarów. Oczywiście gigant rozmiarów Microsoftu jest tego świadomy, wobec czego postanowił przyciągnąć graczy (w znacznej mierze operujących jeszcze na Windows 7) do swojego najnowszego systemu operacyjnego poprzez stworzenie zbioru funkcji adresowanych specjalnie dla nich. Tak właśnie powstał między innymi wyczekiwany przez wielu użytkowników Tryb Gry.


Sztuczna Inteligencja kontra nasza kolekcja zdjęć

Mateusz Miciński
21 grudnia 2017
2 088
Odsłony
Mateusz Miciński
21 grudnia 2017
2 088
Odsłony

Dziś wystarczy, że włączę aplikację Zdjęcia w Windows 10 i w pole wyszukiwania wpiszę to, czego potrzebuję na daną chwilę. Jeżeli chciałbym powspominać wyprawy w góry, to śmiało wpisuję góry, naciskam Enter i program wyświetla mi kilkaset ujęć górskich. Skąd jednak aplikacja Zdjęcia wie, co znajduje się na fotografiach? Za tą wygodą wyszukiwania zdjęć, z której możemy wszyscy korzystać, kryje się Sztuczna Inteligencja…


Czujnik pamięci - większa kontrola nad wolną przestrzenią dyskową

Amadeusz Labuda
8 grudnia 2017
1 260
Odsłony
Amadeusz Labuda
8 grudnia 2017
1 260
Odsłony

Wiek XVIII był dla świata czasem prawdziwego przełomu, okresem rewolucji przemysłowej. To właśnie wtedy zaczęły masowo powstawać fabryki, zaś świat przybrał zupełnie nowe oblicze. Najprawdopodobniej podobny skok technologiczny obserwujemy już teraz, z tą jednak istotną różnicą, że dotyczy on generowania, zbierania oraz analizy danych. Najłatwiej jest się o tym przekonać, gdy weźmiemy pod uwagę umowną, szacunkową wagę Internetu. Kilka lat temu (w roku 2011) niejaki Russell Steitz podjął się tej problematyki i po dokonaniu obliczeń doszedł do wniosku, że Internet waży tyle co duża, 50 gramowa truskawka – jest to odpowiednik masy elektronów potrzebnych do zapisania tak ogromnej ilości danych. Już wtedy jednak trwał prawdziwy boom, zaś rozwój Internetu trwał w najlepsze - podjęto więc próby oszacowania wagi, jaką w porównaniu do teoretycznej truskawki osiągnie on w roku 2020. Prognozy mówiły jasno - zamiast 50 gramów otrzymamy solidne, ważące 4 kilogramy pudło. Niestety, w chwili obecnej nie sposób już skorygować tych szacunków, bowiem wszystko wymknęło się spod kontroli. Pewnym jest natomiast to, że wspomniane pudło ważyć będzie więcej.


Automatyczne blokowanie komputera w Windows 10

Amadeusz Labuda
6 grudnia 2017
2 034
Odsłony
Amadeusz Labuda
6 grudnia 2017
2 034
Odsłony

Z biegiem czasu zwiększa się liczba technologii, po które sięgnąć mogą inżynierowie pracujący nad nowymi funkcjami dostępnymi w Windows 10. Co ciekawe, wiele spośród tych najbardziej udanych okazuje się być również najprostszymi (przynajmniej w założeniach). Za przykład można obrać chociażby możliwość odblokowania komputera przy pomocy PINu czy też sterowanie działaniem komputera przy pomocy gestów wykonywanych na płytce dotykowej laptopa (np. do zmiany głośności dźwięku). Warto wziąć tu pod uwagę, że mimo istnienia niezbędnej technologii projektanci wpadli na sposób jej wykorzystania dopiero po dosyć długim czasie. Niedawno w Dziesiątce pojawiła się kolejna, podobnie jak poprzednio wymienione rozwiązania, genialna w swej prostocie funkcja nosząca nazwę Blokady dynamicznej.


Aktualizacje Windows 10 jak Torrenty

Amadeusz Labuda
1 grudnia 2017
1 850
Odsłony
Amadeusz Labuda
1 grudnia 2017
1 850
Odsłony

Wraz z biegiem czasu usprawnieniu ulegają praktycznie wszystkie elementy systemowe, niezależnie, czy chodzi o przerobienie jednej z funkcji, czy też o mechanizmy znajdujące się pod maską. Co ciekawe, dotyczy to również metod pobierania aktualizacji, co wraz ze wzrostem miejsca zajmowanego przez system operacyjny na dysku staje się coraz istotniejsze. Microsoft już od pewnego czasu rozważał wszelkie dostępne możliwości wprowadzenia najróżniejszych usprawnień tego aspektu, zaś koniec końców wybór padł na model dostarczania aktualizacji na zasadach P2P. Doprowadziło to nie tylko do przyśpieszenia procesu pobierania wymaganych danych, lecz również do ograniczenia kosztów ponoszonych przez giganta (z tytułu utrzymania odpowiednich łącz). Jak jednak do tego doszło?


Pliki na żądanie - potrzebne dane zawsze pod ręką

Amadeusz Labuda
27 listopada 2017
1 088
Odsłony
Amadeusz Labuda
27 listopada 2017
1 088
Odsłony

Pliki na żądanie (Files On-Demand) dostępne za pośrednictwem OneDrive to genialne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo miejsca na naszych dyskach. Nie dość, że funkcja ta oferuje wszystko co dostępne było w Migawkach plików, to dodatkowo wyeliminowano niemalże wszystkie wady i problemy występujące w pierwowzorze. Co istotne, Pliki na żądanie dostępne są praktycznie na każdym urządzeniu działającym pod kontrolą Windows 10, co czyni z niego idealną opcję dla użytkowników posiadających sprzęt wykorzystujący dyski SSD lub oferujący małą przestrzeń magazynową.


Twoje kontakty - nowy sposób interakcji ze znajomymi

Amadeusz Labuda
20 listopada 2017
1 471
Odsłony
Amadeusz Labuda
20 listopada 2017
1 471
Odsłony

Pierwsza wielka aktualizacja dla twórców, znana szerzej jako Creators Update, miała w założeniu wprowadzić użytkowników Windows 10 do świata nowych technologii, zwłaszcza tych powiązanych z obsługą środowisk VR, AR oraz 3D. Mimo iż to właśnie o tym mówiło się najwięcej, w aktualizacji zadebiutować miał ponadto mechanizm występujący pod roboczą nazwą My People. Pierwszy raz zapowiedziano go już w październiku 2016 roku, zaś służyć miał on do znacznego usprawnienia komunikacji – nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, wobec czego na wprowadzenie Moich kontaktów (My People) przyszło nam poczekać znacznie dłużej, bowiem ostatecznie ukazały się one dopiero wraz z wprowadzeniem aktualizacji Fall Creators Update. W tym artykule opisujemy czym właśnie jest wspomniana funkcja.


Nowe doświadczenie udostępniania w Creators Update

Damian Lisak
13 czerwca 2017
1 199
Odsłony
Damian Lisak
13 czerwca 2017
1 199
Odsłony

Na początku kwietnia bieżącego roku pojawia się wielka aktualizacja Creators Update. Jej cechą charakterystyczną są nie tylko nowe funkcje i aplikacje, których zadaniem jest tworzenie (np. Paint 3D), ale także poszerzona i ulepszona możliwość udostępniania. Microsoft włożył wiele pracy w to, aby każdy użytkownik Windows 10 mógł w łatwiejszy i szybszy sposób dzielić się swą twórczością.


Czym jest Centrum opinii

Damian Lisak
12 czerwca 2017
1 430
Odsłony
Damian Lisak
12 czerwca 2017
1 430
Odsłony

Centrum opinii to nic innego, jak narzędzie dołączone do systemu Windows 10 w celu dzielenia się opinią dotyczącą np. błędów czy też pomysłami dotyczącymi usprawnienia systemu, z Microsoftem i odwrotnie – gigant dodaje wpisy dotyczące zmian i aktualizacji systemu. Dzięki temu narzędziu nie musimy wysyłać żadnych e-maili czy wypełniać formularzy na witrynach Microsoftu, aby podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Co więcej, możemy także oddać swój głos poparcia wpisom innych osób, jeżeli się z nimi zgadzamy. Dzięki temu gigant jest w stanie łatwiej dostrzec to, na czym najbardziej zależy użytkownikom. Oczywiście wpisy mogą być w języku polskim, dzięki czemu każdy jest w stanie dodać zgłoszenie. Użytkownik może także dołączyć do wpisu zrzut ekranu, co może ułatwić i przyspieszyć reakcję giganta. Należy pamiętać, że aby móc korzystać z narzędzia, należy być zalogowanym poprzez konto Microsoftu.


Windows 10 S okiem rodzica

Mateusz Miciński
3 maja 2017
1 408
Odsłony
Mateusz Miciński
3 maja 2017
1 408
Odsłony

W 2015 roku narodził się mój syn Przemek, a już po roku, gdy zaczął opanowywać gest przerzucania zdjęć na Windows Phone, przypomniałem sobie o moim zaszufladkowanym Surface RT. Tak! To będzie jego pierwszy tablet. A że mam do niego sentyment i go nie sprzedałem za grosze, to może on posłużyć do edukacji mojego syna. Edukacji? Microsoft pomyślał podobnie. Wydał właśnie Windows 10 S.


Wielki test Windows 10 Creators Update

5 036
Odsłony
5 036
Odsłony

Przedstawiamy Wam wszelkie nowości, z którymi spotkacie się podczas korzystania z Windows 10 Creators Update. Jaki jest cel wielkiej aktualizacji Windows 10? Gigant postanowił przekształcić Dziesiątkę w taki sposób, aby ta stała się bardziej przyjazna dla użytkowników o różnych zainteresowaniach. W trakcie produkcji aktualizacji, można było słyszeć o wielu zmianach i nowościach zarówno idących w parze z ideą Microsoftu, jak i wykraczających poza nią. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy nad Creators Update, doczekaliśmy się premiery. Czas jaki Microsoft miał na wdrażanie zmian i naprawę błędów minął. Teraz pora na to, abyśmy my przetestowali i ocenili kreatywność giganta. Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy o tym, czym miał być Creators Update, oraz czym jest na chwilę obecną. Krytycznym okiem spojrzeliśmy na zmiany wprowadzone do Dziesiątki, szczegółowo opisując Wam efekt wielomiesięcznej pracy Microsoftu.


Hyper-V, jak postawić wirtualną maszynę na dwa sposoby

Damian Lisak
17 marca 2017
2 617
Odsłony
Damian Lisak
17 marca 2017
2 617
Odsłony

Hyper-V jest aplikacją zaimplementowaną w system Windows 10, która pozwala na tworzenie wirtualnych systemów operacyjnych. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście z niej korzystać lub nie wiecie jak to zrobić, to zapraszamy do naszego artykułu. Wyjaśnimy Wam jak w prosty sposób postawić wirtualny system na dwa sposoby.


Optymalizacja systemu Windows 10 pod kątem zwiększenia wydajności w grach

Amadeusz Labuda
17 marca 2017
12 282
Odsłony
Amadeusz Labuda
17 marca 2017
12 282
Odsłony

W najbliższej wielkiej aktualizacji dla Windows 10, Creators Update pojawić się ma tryb Game Mode, czyli funkcja poprawiająca działanie gier. Nie jest to jednak jedyna opcja, aby zwiększyć wydajność podczas rozgrywki, i wcale nie mamy tu na myśli inwestowania w nowy sprzęt. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom konfiguracyjnym systemu Windows 10, wpływającym na zwiększenie FPS w dowolnym tytule.


Znamy szczegóły dotyczące nowego modelu aktualizacji Windows 7/8.x/Server

Marcin Paradowski
14 października 2016
2 055
Odsłony
Marcin Paradowski
14 października 2016
2 055
Odsłony

W sierpniu bieżącego roku pojawiła się rocznicowa aktualizacja dla Windows 10 – systemu, który jako pierwszy z rodziny Windows aktualizowany jest według nowego modelu udostępniania aktualizacji, tj. aktualizacji zbiorczych. Nieco ponad dwa tygodnie po tym wydarzeniu Microsoft oznajmił światu, że ten sam mechanizm zamierza wprowadzić w starszych systemach: Windows 7, Windows 8.x, Server 2008 i Server 2012.


Rozwiązujemy problem kolizji podpisów dysków

Krzysztof Kapustka
25 września 2016
4 618
Odsłony
Krzysztof Kapustka
25 września 2016
4 618
Odsłony

Z kolizją podpisów mamy do czynienia, gdy w systemie Windows zarejestrowane zostaną dwa urządzenia pamięci masowej (fizyczne lub wirtualne) o identycznej sygnaturze, co nie pozwala ich dłużej jednoznacznie identyfikować. Jako że identyfikatory dla poszczególnych dysków dobierane są w sposób pseudolosowy, do kolizji podpisów raczej nigdy nie dochodzi przypadkowo, lecz są one wynikiem konkretnych czynności podjętych przez użytkownika...


Dziedzictwo Windows. Które aplikacje w Windows 10 mają długą przeszłość?

Marcin Paradowski
16 lutego 2016
7 532
Odsłony
Marcin Paradowski
16 lutego 2016
7 532
Odsłony

Historia systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows sięga daleko, aż do roku 1985, kiedy to w dniu 20 listopada zadebiutował Windows 1.0. Od tego dnia „okienka” z Redmond wielokrotnie przechodziły metamorfozę, by stać się pełnoprawnym systemem operacyjnym Windows 10, który znamy dzisiaj. Na przestrzeni ostatnich 30 lat wydawać by się mogło, że tak odmienne systemy nie mają wielu części wspólnych i zaliczyć do nich można co nawyżej kilka aplikacji systemowych. Ich interfejs ewoluował wraz z samym systemem operacyjnym, a ich funkcjonalność w gruncie rzeczy pozostała taka sama lub została wzbogacona z biegiem lat.


Menu systemowe - niewidoczny element Windows, który się czasem przydaje

Krzysztof Kapustka
26 stycznia 2016
4 264
Odsłony
Krzysztof Kapustka
26 stycznia 2016
4 264
Odsłony

Menu systemowe jest jednym z najstarszych elementów interfejsu Windows. Choć początkowo było ono widoczne gołym okiem, w pewnym punkcie historii systemu zostało ono częściowo ukryte. W ramach zaserwowanej nam w 1995 roku rewolucyjnej zmiany interfejsu użytkownika miejsce dotychczasowego menu systemowego zajęły niewielkie ikony aplikacji, które młodszym użytkownikom może sugerować, iż poza drobną ikoną na pasku tytułu aplikacji obszar ten nie ma już nic do zaoferowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że przez trzy minione dekady funkcjonalność tego elementu nie uległa żadnej zmianie, i to, co dziś wydaje się tylko ikoną, nadal pełni funkcję pierwotnego menu.


Poznaj 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10

Krzysztof Kapustka
30 lipca 2015
4 466
Odsłony
Krzysztof Kapustka
30 lipca 2015
4 466
Odsłony

W ramach prężnie działającej machiny marketingowej firmy Microsoft opracowana została seria krótkich materiałów wideo zatytułowana 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10. Na dziesięć dni przed premierą nowego systemu operacyjnego korporacji otrzymaliśmy pierwszy z tej 10-odcinkowej serii filmów reklamowych, poświęcony znajomym elementom interfejsu użytkownika Windows 10. Każdego dnia Microsoft publikował na swoim oficjalnym kanale Youtube kolejny film, dając nam za każdym razem kolejny powód do szybkiego porzucenia dotychczasowych wersji Windows na rzecz ich bezkonkurencyjnego następcy. My z kolei przybliżaliśmy Wam te filmy na naszym portalu, dodając gdzieniegdzie także coś od siebie.

Jako że dotyczące tej serii wpisy na portalu CentrumXP.pl są już dość mocno po nim rozsiane, dziś oddajemy w Wasze ręce artykuł zbierający ten serial w jedną spójną całość. Oto więc wszystkie 10 powodów, dla których zdaniem firmy Microsoft powinniśmy szybko dokonać darmowej aktualizacji do Windows 10.


Windows 10 - system przyjazny graczom?

Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2015
3 292
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2015
3 292
Odsłony

Windows 10 już podczas pierwszych zapowiedzi okreśany był mianem najlepszego systemu operacyjnego dla graczy. Ile w tym prawdy? By się przekonać, weźmiemy pod lupę najważniejsze funkcjonalności dedykowane graczom: DirectX 12, usługę Xbox Live, wbudowane narzędzia do tworzenia klipów i zrzutów ekranu, wsparcie dla wieloplatformowości, strumieniowanie gier z innych urządzeń, czy wreszcie wbudowaną w Windows 10 aplikację Xbox.


Universal Windows Platform - jak to działa?

Krzysztof Sulikowski
13 lipca 2015
9 010
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 lipca 2015
9 010
Odsłony

Ideą, która przyświeca koncepcji Windows 10, jest jednolity rdzeń systemu operacyjnego. Umożliwi to deweloperom tworzenie aplikacji współdzielących praktycznie cały kod dla rozległego spektrum urządzeń. Twórcy będą mogli korzystać ze specjalnych zestawów rozszerzeń, by dodawać funkcje, dedykowane specyfice konkretnej platformy. Universal Windows Platform - jak podkreśla Microsoft - wyewoluował z tej samej nowoczesnej platformy, która zadebiutowała w Windows Phone 8.1 i Windows 8 na PC. Oznacza to, że napisane w zgodzie z nią aplikacje będą ciągle działać w podobny sposób. Deweloperzy mogą nadal pisać w swoim ulubionym języku przy wykorzystaniu tych samych frameworków: C/C++, C#, Visual Basic, JavaScript, XAML czy Silverlight. Dzięki "pomostom" (ang. bridges) deweloperzy mogą udostępniać swoje aplikacje (również te "klasyczne" czy webowe) w Sklepie Windows. Istniejący już kod można także unowocześnić do standardu Windows 10, dokonując w nim niewielkich zmian. Dziś bliżej przyjrzymy się standardowi Uniwersalnej Platformy Windows zarówno z deweloperskiego, jak i użytkowego punktu widzenia.