Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Artykuły

Artykuły

Nowe doświadczenie udostępniania w Creators Update

Autor: Damian LisakOpublikowano: 13 czerwca 2017Odsłony: 682

Na początku kwietnia bieżącego roku pojawia się wielka aktualizacja Creators Update. Jej cechą charakterystyczną są nie tylko nowe funkcje i aplikacje, których zadaniem jest tworzenie (np. Paint 3D), ale także poszerzona i ulepszona możliwość udostępniania. Microsoft włożył wiele pracy w to, aby każdy użytkownik Windows 10 mógł w łatwiejszy i szybszy sposób dzielić się swą twórczością.


Czym jest Centrum opinii

Autor: Damian LisakOpublikowano: 12 czerwca 2017Odsłony: 550

Centrum opinii to nic innego, jak narzędzie dołączone do systemu Windows 10 w celu dzielenia się opinią dotyczącą np. błędów czy też pomysłami dotyczącymi usprawnienia systemu, z Microsoftem i odwrotnie – gigant dodaje wpisy dotyczące zmian i aktualizacji systemu. Dzięki temu narzędziu nie musimy wysyłać żadnych e-maili czy wypełniać formularzy na witrynach Microsoftu, aby podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Co więcej, możemy także oddać swój głos poparcia wpisom innych osób, jeżeli się z nimi zgadzamy. Dzięki temu gigant jest w stanie łatwiej dostrzec to, na czym najbardziej zależy użytkownikom. Oczywiście wpisy mogą być w języku polskim, dzięki czemu każdy jest w stanie dodać zgłoszenie. Użytkownik może także dołączyć do wpisu zrzut ekranu, co może ułatwić i przyspieszyć reakcję giganta. Należy pamiętać, że aby móc korzystać z narzędzia, należy być zalogowanym poprzez konto Microsoftu.


Windows 10 S okiem rodzica

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 3 maja 2017Odsłony: 788

W 2015 roku narodził się mój syn Przemek, a już po roku, gdy zaczął opanowywać gest przerzucania zdjęć na Windows Phone, przypomniałem sobie o moim zaszufladkowanym Surface RT. Tak! To będzie jego pierwszy tablet. A że mam do niego sentyment i go nie sprzedałem za grosze, to może on posłużyć do edukacji mojego syna. Edukacji? Microsoft pomyślał podobnie. Wydał właśnie Windows 10 S.


Wielki test Windows 10 Creators Update

Autor: Amadeusz Labuda, Damian Lisak i Mateusz MicińskiOpublikowano: 11 kwietnia 2017Odsłony: 3 541

Przedstawiamy Wam wszelkie nowości, z którymi spotkacie się podczas korzystania z Windows 10 Creators Update. Jaki jest cel wielkiej aktualizacji Windows 10? Gigant postanowił przekształcić Dziesiątkę w taki sposób, aby ta stała się bardziej przyjazna dla użytkowników o różnych zainteresowaniach. W trakcie produkcji aktualizacji, można było słyszeć o wielu zmianach i nowościach zarówno idących w parze z ideą Microsoftu, jak i wykraczających poza nią. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy nad Creators Update, doczekaliśmy się premiery. Czas jaki Microsoft miał na wdrażanie zmian i naprawę błędów minął. Teraz pora na to, abyśmy my przetestowali i ocenili kreatywność giganta. Zapraszamy do artykułu, w którym opowiemy o tym, czym miał być Creators Update, oraz czym jest na chwilę obecną. Krytycznym okiem spojrzeliśmy na zmiany wprowadzone do Dziesiątki, szczegółowo opisując Wam efekt wielomiesięcznej pracy Microsoftu.


Hyper-V, jak postawić wirtualną maszynę na dwa sposoby

Autor: Damian LisakOpublikowano: 17 marca 2017Odsłony: 1 320

Hyper-V jest aplikacją zaimplementowaną w system Windows 10, która pozwala na tworzenie wirtualnych systemów operacyjnych. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście z niej korzystać lub nie wiecie jak to zrobić, to zapraszamy do naszego artykułu. Wyjaśnimy Wam jak w prosty sposób postawić wirtualny system na dwa sposoby.


Optymalizacja systemu Windows 10 pod kątem zwiększenia wydajności w grach

Autor: Amadeusz LabudaOpublikowano: 17 marca 2017Odsłony: 3 465

W najbliższej wielkiej aktualizacji dla Windows 10, Creators Update pojawić się ma tryb Game Mode, czyli funkcja poprawiająca działanie gier. Nie jest to jednak jedyna opcja, aby zwiększyć wydajność podczas rozgrywki, i wcale nie mamy tu na myśli inwestowania w nowy sprzęt. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom konfiguracyjnym systemu Windows 10, wpływającym na zwiększenie FPS w dowolnym tytule.


Znamy szczegóły dotyczące nowego modelu aktualizacji Windows 7/8.x/Server

Autor: Marcin ParadowskiOpublikowano: 14 października 2016Odsłony: 1 253

W sierpniu bieżącego roku pojawiła się rocznicowa aktualizacja dla Windows 10 – systemu, który jako pierwszy z rodziny Windows aktualizowany jest według nowego modelu udostępniania aktualizacji, tj. aktualizacji zbiorczych. Nieco ponad dwa tygodnie po tym wydarzeniu Microsoft oznajmił światu, że ten sam mechanizm zamierza wprowadzić w starszych systemach: Windows 7, Windows 8.x, Server 2008 i Server 2012.


Rozwiązujemy problem kolizji podpisów dysków

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 25 września 2016Odsłony: 2 535

Z kolizją podpisów mamy do czynienia, gdy w systemie Windows zarejestrowane zostaną dwa urządzenia pamięci masowej (fizyczne lub wirtualne) o identycznej sygnaturze, co nie pozwala ich dłużej jednoznacznie identyfikować. Jako że identyfikatory dla poszczególnych dysków dobierane są w sposób pseudolosowy, do kolizji podpisów raczej nigdy nie dochodzi przypadkowo, lecz są one wynikiem konkretnych czynności podjętych przez użytkownika...


Dziedzictwo Windows. Które aplikacje w Windows 10 mają długą przeszłość?

Autor: Marcin ParadowskiOpublikowano: 16 lutego 2016Odsłony: 5 901

Historia systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows sięga daleko, aż do roku 1985, kiedy to w dniu 20 listopada zadebiutował Windows 1.0. Od tego dnia „okienka” z Redmond wielokrotnie przechodziły metamorfozę, by stać się pełnoprawnym systemem operacyjnym Windows 10, który znamy dzisiaj. Na przestrzeni ostatnich 30 lat wydawać by się mogło, że tak odmienne systemy nie mają wielu części wspólnych i zaliczyć do nich można co nawyżej kilka aplikacji systemowych. Ich interfejs ewoluował wraz z samym systemem operacyjnym, a ich funkcjonalność w gruncie rzeczy pozostała taka sama lub została wzbogacona z biegiem lat.


Menu systemowe - niewidoczny element Windows, który się czasem przydaje

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 26 stycznia 2016Odsłony: 3 556

Menu systemowe jest jednym z najstarszych elementów interfejsu Windows. Choć początkowo było ono widoczne gołym okiem, w pewnym punkcie historii systemu zostało ono częściowo ukryte. W ramach zaserwowanej nam w 1995 roku rewolucyjnej zmiany interfejsu użytkownika miejsce dotychczasowego menu systemowego zajęły niewielkie ikony aplikacji, które młodszym użytkownikom może sugerować, iż poza drobną ikoną na pasku tytułu aplikacji obszar ten nie ma już nic do zaoferowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że przez trzy minione dekady funkcjonalność tego elementu nie uległa żadnej zmianie, i to, co dziś wydaje się tylko ikoną, nadal pełni funkcję pierwotnego menu.


Poznaj 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10

Autor: Krzysztof KapustkaOpublikowano: 30 lipca 2015Odsłony: 3 443

W ramach prężnie działającej machiny marketingowej firmy Microsoft opracowana została seria krótkich materiałów wideo zatytułowana 10 powodów, by zaktualizować system do Windows 10. Na dziesięć dni przed premierą nowego systemu operacyjnego korporacji otrzymaliśmy pierwszy z tej 10-odcinkowej serii filmów reklamowych, poświęcony znajomym elementom interfejsu użytkownika Windows 10. Każdego dnia Microsoft publikował na swoim oficjalnym kanale Youtube kolejny film, dając nam za każdym razem kolejny powód do szybkiego porzucenia dotychczasowych wersji Windows na rzecz ich bezkonkurencyjnego następcy. My z kolei przybliżaliśmy Wam te filmy na naszym portalu, dodając gdzieniegdzie także coś od siebie.

Jako że dotyczące tej serii wpisy na portalu CentrumXP.pl są już dość mocno po nim rozsiane, dziś oddajemy w Wasze ręce artykuł zbierający ten serial w jedną spójną całość. Oto więc wszystkie 10 powodów, dla których zdaniem firmy Microsoft powinniśmy szybko dokonać darmowej aktualizacji do Windows 10.


Windows 10 - system przyjazny graczom?

Autor: Krzysztof SulikowskiOpublikowano: 25 lipca 2015Odsłony: 2 423

Windows 10 już podczas pierwszych zapowiedzi okreśany był mianem najlepszego systemu operacyjnego dla graczy. Ile w tym prawdy? By się przekonać, weźmiemy pod lupę najważniejsze funkcjonalności dedykowane graczom: DirectX 12, usługę Xbox Live, wbudowane narzędzia do tworzenia klipów i zrzutów ekranu, wsparcie dla wieloplatformowości, strumieniowanie gier z innych urządzeń, czy wreszcie wbudowaną w Windows 10 aplikację Xbox.


Universal Windows Platform - jak to działa?

Autor: Krzysztof SulikowskiOpublikowano: 13 lipca 2015Odsłony: 6 915

Ideą, która przyświeca koncepcji Windows 10, jest jednolity rdzeń systemu operacyjnego. Umożliwi to deweloperom tworzenie aplikacji współdzielących praktycznie cały kod dla rozległego spektrum urządzeń. Twórcy będą mogli korzystać ze specjalnych zestawów rozszerzeń, by dodawać funkcje, dedykowane specyfice konkretnej platformy. Universal Windows Platform - jak podkreśla Microsoft - wyewoluował z tej samej nowoczesnej platformy, która zadebiutowała w Windows Phone 8.1 i Windows 8 na PC. Oznacza to, że napisane w zgodzie z nią aplikacje będą ciągle działać w podobny sposób. Deweloperzy mogą nadal pisać w swoim ulubionym języku przy wykorzystaniu tych samych frameworków: C/C++, C#, Visual Basic, JavaScript, XAML czy Silverlight. Dzięki "pomostom" (ang. bridges) deweloperzy mogą udostępniać swoje aplikacje (również te "klasyczne" czy webowe) w Sklepie Windows. Istniejący już kod można także unowocześnić do standardu Windows 10, dokonując w nim niewielkich zmian. Dziś bliżej przyjrzymy się standardowi Uniwersalnej Platformy Windows zarówno z deweloperskiego, jak i użytkowego punktu widzenia.