Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Informacje podstawowe

Informacje podstawowe

Jak pobrać Windows 10 April 2018 Update

Wojciech Błachno
30 kwietnia 2018
3 213
Odsłony
Wojciech Błachno
30 kwietnia 2018
3 213
Odsłony

Po premierze nowej aktualizacji, nie trafia ona jednocześnie na każdy komputer z systemem Windows 10. Jest ich na świecie tak dużo (ponad 700 milionów), że proces ten musi trochę potrwać. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy samodzielnie wykonali aktualizację naszego systemu. Wszystko dzięki pomocy Asystenta aktualizacji. Pokażemy jak za jego pomocą dokonać aktualizacji systemu i przygotować nośnik instalacyjny.


Jak zainstalować Windows 10 April 2018 Update

Wojciech Błachno
30 kwietnia 2018
1 587
Odsłony
Wojciech Błachno
30 kwietnia 2018
1 587
Odsłony

Wraz z upływem lat i powstawaniem coraz nowszych generacji systemu Windows, proces jego instalacji ulegał ciągłemu upraszczaniu. W chwili obecnej proces ten nie tylko wyświetla sporą liczbę wskazówek, lecz również obsługuje ogromną liczbę wariantów językowych. Sprawia to, że w dzisiejszych czasach Windows zainstalowany może być nawet przez zwykłego użytkownika, bez jakiejkolwiek pomocy specjalisty. To właśnie między innymi przyczyniło się do tego, że rozwiązanie Microsoftu króluje niepodzielnie w polskich domach. W tekście tym poruszymy dokładniej zagadnienie dotyczące przeprowadzenia tak zwanej czystej instalacji Windows 10, czyli kolokwialnie rzecz ujmując, instalacji od zera. Zaczynajmy!


Windows 10 Mobile Fall Creators Update - co nowego

Amadeusz Labuda
31 października 2017
1 834
Odsłony
Amadeusz Labuda
31 października 2017
1 834
Odsłony

Najnowsza wielka aktualizacja wydana przez Microsoft, czyli Fall Creators Update trafiła nie tylko na największe ekosystemy giganta jak Windows 10 czy Xbox, lecz również na Windows 10 Mobile. Niestety, w tym przypadku skupia się ona niemal wyłącznie na naprawie istniejących w systemie błędów i problemów, po macoszemu podchodząc do kwestii nowości i dodając ich zaledwie kilka. Zasadniczo pokusić się można nawet o niebezpodstawne stwierdzenie, że Fall Creators Update dedykowane smartfonom jest jedną wielką łatką, mającą naprawić istniejące niedociągnięcia. W oczywisty sposób jest to więc raczej ukłon w stronę firm korzystających z Windows 10 Mobile, niż w stronę przeciętnego użytkownika. Dowodzi tego zresztą fakt, że spora część napraw poczyniona została w zakresie opcji oddanych do dyspozycji jedynie organizacjom (MDM).


Jak za darmo zaktualizować system do Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
27 października 2017
5 539
Odsłony
Amadeusz Labuda
27 października 2017
5 539
Odsłony

Mimo iż Microsoft kusił darmową aktualizacją do systemu Windows 10 w momencie jego premiery (oraz na długo później), wiele osób wolało pozostać przy swoich starych, sprawdzonych już systemach operacyjnych. Winne temu były przede wszystkim zarzuty stawiane gigantowi w związku z nadużyciami telemetrii w najnowszym Windowsie oraz prozaicznie, brak konieczności uaktualnienia. To jednak z czasem zaczęło ulegać zmianom – w chwili obecnej spora część oprogramowania i sterowników pisana jest wyłącznie z myślą o Dziesiątce, zaś przewag nowego rozwiązania nad swoimi poprzednikami zaczęło stopniowo przybywać. Niestety, okres darmowej aktualizacji systemu zakończył się już jakiś czas temu, przynajmniej teoretycznie. W praktyce bowiem proces ten przeprowadzić można nadal, o ile oczywiście nie będziemy mieli przed tym oporów – konieczne jest bowiem podanie się za osobę korzystającą z technologii pomocniczych. Jak się okazuje, system nie weryfikuje tego w żaden sposób (przynajmniej jawny), wobec czego w stosunkowo łatwy sposób przeprowadzić można całą procedurę. Wymagane jest w zasadzie jedynie posiadanie legalnego i aktywowanego Windowsa 7/8/8.1.


Jak za darmo pobrać Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
25 października 2017
2 301
Odsłony
Amadeusz Labuda
25 października 2017
2 301
Odsłony

W artykule tym weźmiemy na tapetę kwestię pobrania i przetestowania na naszych komputerach systemu Windows 10 Enterprise z aktualizacją Fall Creators Update, a w zasadzie jego próbnej wersji pozwalającej na użytkowanie przez okres 90 dni całkowicie za darmo!


Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
23 października 2017
40 777
Odsłony
Amadeusz Labuda
23 października 2017
40 777
Odsłony

Jednym z najlepszych i najwyżej ocenianych systemów operacyjnych w historii Microsoftu zdecydowanie był Windows 7. Niestety, miało to również swoje negatywne strony, bowiem w efekcie wielu użytkowników po prostu rozczarowało się jego następcą, czyli Windows 8. Nic dziwnego więc, że ze sporą dozą nieufności przypatrywali się Windows 10 w momencie jego premiery. System ten, mimo że genialny, borykał się dodatkowo z jednym problemem – nadmiernym wykorzystaniem danych telemetrycznych, przez co sprawiał wrażenie szpiegującego swoich użytkowników. Jak łatwo odgadnąć, powiększyło to jeszcze wcześniejszą niechęć do przesiadki na nowy system, przez co wielu użytkowników do tej pory korzysta ze starego, sprawdzonego Windows 7. Czas jednak upływa nieubłaganie, zaś to, co niegdyś sprawdzało się świetnie, teraz stanowi jedynie relikt dawnej epoki. Dowodzi tego chociażby fakt, że spora liczba sterowników oraz nowszego oprogramowania praktycznie pomija temat obsługi na systemach starszych niż pierwsza kompilacja Windows 10. Ma to zresztą swoje uzasadnienie – duża część funkcji i zabezpieczeń, które wykorzystują aplikacje, dostępna jest tylko na najnowszej odsłonie Okienek. Dotyczy to nawet takich elementów jak DirectX 12 (zestaw bibliotek odpowiedzialnych za renderowanie grafiki), który coraz szerzej wykorzystywany jest w grach. Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? Ano mniej więcej tyle, że jeśli chce on, by jego komputer nadal spełniał jakiekolwiek działanie multimedialne oraz był odpowiednio zabezpieczony, musi on przeprowadzić aktualizacje systemu do Windows 10, niezależnie od tego, czy mu się to podoba czy nie. Na szczęście wymagania sprzętowe najnowszego Windowsa są relatywnie niskie, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie tej procedury nawet na leciwych już PC.


Jak zainstalować Windows 10 Fall Creators Update z wykorzystaniem UEFI

Amadeusz Labuda
21 października 2017
1 954
Odsłony
Amadeusz Labuda
21 października 2017
1 954
Odsłony

Wiele osób dokonuje mniej lub bardziej inwazyjnych zmian w swoich systemach operacyjnych w celu uzyskania jednego, konkretnego efektu – przyśpieszenia uruchamiania komputera. Nie jest to bynajmniej nowe zjawisko, bowiem jeszcze za czasów szalenie popularnego Windows XP powstawały jego specjalnie zmodyfikowane wersje instalacyjne. Pozbawione one były masy funkcji systemowych, raczej nieprzydatnych dla przeciętnego użytkownika, w zamian oferując nieco szybszy proces bootowania (ładowania się) systemu. Czasy te jednak minęły, zaś modyfikacje tego typu mijają się z celem w przypadku Windows 10 – po prostu nie przynoszą one w jakikolwiek sposób zadowalających efektów. Nie oznacza to bynajmniej, że nie da się podkręcić szybkości wstawania komputera, konieczne jest do tego jednak przygotowanie systemu Windows zasadniczo od zera.


Przegląd wersji Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
20 października 2017
1 414
Odsłony
Amadeusz Labuda
20 października 2017
1 414
Odsłony

Najświeższa wielka aktualizacja dedykowana popularnej Dziesiątce to zdecydowanie dobra okazja do migracji dla tych, którzy jeszcze korzystają ze starszych systemów. Niesie to ze sobą cały szereg korzyści, takich jak chociażby dużo większe bezpieczeństwo oraz cały wachlarz nowych opcji niedostępnych nigdzie indziej. Przed osobą planującą zakup licencji Windows 10 pojawia się jednak pewne standardowe wręcz pytanie - jaką wersję wybrać? W tym artykule postaramy się rozłożyć tę kwestię na czynniki pierwsze.


Pierwsza konfiguracja Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
19 października 2017
4 258
Odsłony
Amadeusz Labuda
19 października 2017
4 258
Odsłony

Poprawna instalacja to dopiero połowa sukcesu, świeży system należy bowiem jeszcze odpowiednio skonfigurować pod względem naszych potrzeb. Dokonujemy tego zaraz po automatycznym restarcie mającym miejsce po przeprowadzeniu instalacji Windows 10. Co ciekawe, jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, możemy po wgraniu systemu po prostu wymusić wyłączenie komputera – w efekcie dopiero gdy uruchomi się on ponownie, zmuszeni będziemy do przejścia przez procedurę pierwszej konfiguracji. Rzeczą, która dla niektórych może być istotna, jest fakt, iż kreator obsługuje ułatwienia dostępu opracowane przez Microsoft, czyli między innymi Lupę czy Narratora. Co ciekawe, wygodne może się również okazać wykorzystanie Cortany, jednakże nie jest ona niestety dostępna w naszym kraju. Cały proces konfiguracji oczywiście pełny jest wskazówek i informacji podsuwanych przez Microsoft, by nawet użytkownik niemający wcześniej okazji konfigurować nowej instalacji, bez problemu dał sobie z tym radę. Abyście jednak nie musieli się zastanawiać, co należy zrobić dalej, przygotowaliśmy dla Was nieco bardziej rozbudowane wyjaśnienie poszczególnych etapów. Zaczynajmy!


Jak zainstalować Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
18 października 2017
1 703
Odsłony
Amadeusz Labuda
18 października 2017
1 703
Odsłony

Wraz z upływem lat i powstawaniem coraz nowszych generacji systemu Windows, proces jego instalacji ulegał ciągłemu upraszczaniu. W chwili obecnej proces ten nie tylko wyświetla sporą liczbę wskazówek, lecz również obsługuje ogromną liczbę wariantów językowych. Sprawia to, że w dzisiejszych czasach Windows zainstalowany może być nawet przez zwykłego użytkownika, bez jakiejkolwiek pomocy specjalisty. To właśnie między innymi przyczyniło się do tego, że rozwiązanie Microsoftu króluje niepodzielnie w polskich domach. W tekście tym poruszymy dokładniej zagadnienie dotyczące przeprowadzenia tak zwanej czystej instalacji Windows 10, czyli kolokwialnie rzecz ujmując, instalacji od zera. Zaczynajmy!


Wymagania sprzętowe Windows 10 Fall Creators Update

Amadeusz Labuda
17 października 2017
1 669
Odsłony
Amadeusz Labuda
17 października 2017
1 669
Odsłony

Windows 10 stale, krok po kroku, ulega transformacjom. Sprawia to, że spora część użytkowników nie jest pewna, czy ich komputer da radę udźwignąć najnowsze wersje systemu operacyjnego Microsoftu. Wrażenie to potęgują demonstracje, na których widać rozmaite zaawansowane efekty graficzne towarzyszące nawet tak prozaicznym czynnościom, jak zwykła nawigacja wewnątrz folderów. Gdy skumulujemy to z zapewnieniami giganta o tym, że najnowsza aktualizacja Windowsa 10 skupiona jest w znacznej mierze na rzeczywistości wirtualnej, łatwo zrozumieć obawy wspomnianych użytkowników. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują – zakładając, że oprawa wizualna i VR nie są dla nas wszystkim, to nie potrzebujemy komputera rodem z NASA. Zasadniczo wystarczy nawet nieulepszany od kilku lat blaszak. Jeśli działał na nim Windows 10 w wersji Creators Update, to z jesienną aktualizacją również nie powinno być kłopotu!


Windows 10 Fall Creators Update - co nowego

5 138
Odsłony
5 138
Odsłony

Nie sposób wypisać wszystkie nowości i zmiany, jakie zawitały do kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 10. My zebraliśmy dla Was około 200 takich nowości i zmian, zagłębiając się w nawet drobne poprawki, nowe ikony czy mniej istotne opcje. Oczywiście nie zabrakło w naszym zestawieniu dokładnego opisu wszystkich największych nowości, a na pewno są nimi Pliki na żądanie, funkcja Kontakty czy namiastka funkcji Windows Timeline współpracująca już z telefonami z systemem Android. Jeżeli zapomnieliśmy o czymś, co warto dodać do tego zestawienia, dajcie nam znać w komentarzach. Nie tracąc więcej Waszego czasu na wstęp, zapraszamy do poniższej lektury.


Jak odnaleźć klucz systemu w Windows 10 Creators Update?

Amadeusz Labuda
24 maja 2017
3 373
Odsłony
Amadeusz Labuda
24 maja 2017
3 373
Odsłony

Czasem potrzebny jest nam klucz systemu, niezależnie czy chodzi o przeniesienie go na inny komputer czy też o ponowną instalację na czystym dysku. Zerknąć wtedy możemy na odpowiednią nalepkę czy też w dokumentację cyfrową. Zdarza się jednak, że jest to niewykonalne lub klucz, którego chcemy użyć jest po prostu nieczytelny. Nie oznacza to jednak, że jedynym co nam zostało jest zakup nowej licencji. Otóż korzystając z odpowiedniego oprogramowania (firm trzecich), w większości systemów z rodziny Windows będziemy w stanie „wyciągnąć” naszą zgubę. Niestety nie jest to możliwe poprzez wyszukanie odpowiedniego wpisu w rejestrze jak to miało miejsce w przypadku Windows 8, jednak jest to jakaś deska ratunku. Przejdźmy więc do praktyki.


Jak stworzyć pendrive do naprawy systemu Windows 10 Creators Update?

Amadeusz Labuda
16 maja 2017
2 363
Odsłony
Amadeusz Labuda
16 maja 2017
2 363
Odsłony

Jak wiadomo nie ma na tym świecie rzeczy, która nie mogłaby ulec awarii. Podobnie jest z systemami operacyjnymi, niezależnie od tego czy ujrzymy klasycznego Blue Screena, czy też komunikat o awarii Kernela. Jak jednak sobie poradzić, gdy później nasz Windows nie chce wstać na nogi? Jest na to prosta rada, mianowicie wystarczy stworzyć zawczasu, bądź też na innym komputerze naprawczego pendrive. W tej solucji zajmiemy się tym jak go stworzyć, oraz jak wykorzystać go w praktyce.


Jak uaktualnić Windows 10 do wersji Creators Update za pomocą pendrive?

Amadeusz Labuda
9 maja 2017
2 907
Odsłony
Amadeusz Labuda
9 maja 2017
2 907
Odsłony

Aktualizacja przy użyciu pendrive ma jedną, zasadniczą przewagę nad uaktualnieniem za pomocą asystenta. Umożliwia ona bowiem instalację na czysto, dzięki czemu nasz system będzie przy okazji oczyszczony ze wszelkich danych i programów, w tym bloatware oraz wirusów. Oczywiście przed wykonaniem tego należy zrobić kopię zapasową danych. Przejdźmy teraz do części właściwej całego procesu.


Czas sprawdzić, co Creators Update wniósł do naszych telefonów z Windows 10

Damian Lisak
9 maja 2017
1 502
Odsłony
Damian Lisak
9 maja 2017
1 502
Odsłony

25 kwietnia Microsoft rozpoczął udostępnianie swojej najnowszej, dużej aktualizacji na telefony – Creators Update. Nie znaczy to, że każdy użytkownik od razu będzie mógł ją pobrać - różne regiony będą miały do niej dostęp w różnym odstępie czasu. Nam jednak udało się już pobrać i zainstalować aktualizację dla twórców, w efekcie czego zabraliśmy się do testów.


Jak przeprowadzić proces aktualizacji do Windows 10 Creators Update przy użyciu asystenta aktualizacji?

Amadeusz Labuda
8 maja 2017
1 483
Odsłony
Amadeusz Labuda
8 maja 2017
1 483
Odsłony

Przeprowadzenie aktualizacji do najnowszej wersji Windows 10 za pomocą asystenta jest bardzo prostym procesem. Zasadniczo wystarczy pobrać wspomnianego asystenta, po czym postępować zgodnie z jego wskazówkami. Jednak aby jeszcze bardziej ułatwić Wam ten proces przygotowaliśmy krótką solucję, krok po kroku.


Jak odświeżyć system Windows 10 do stanu fabrycznego?

Amadeusz Labuda
3 marca 2017
4 669
Odsłony
Amadeusz Labuda
3 marca 2017
4 669
Odsłony

Minęło już sporo czasu od premiery systemu Windows 10, co oznacza iż komputery które od tamtego momentu nie były w żaden sposób odświeżane (poprzez reinstalację bądź przywrócenie do stanu fabrycznego) mogą działać wolniej. Dzieje się tak z powodu gromadzących się śmieciowych danych, niepotrzebnych kluczy rejestru oraz innych im podobnych. Owszem, istnieje na rynku pełna gama programów służących do wyczyszczenia z nich systemu, jednak nie mają one 100% skuteczności. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was artykuł opisujący możliwie jak najoptymalniejszy sposób na odświeżenie systemu Windows 10 do stanu nowości.


Jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10

Marcin Paradowski
26 lipca 2015
15 148
Odsłony
Marcin Paradowski
26 lipca 2015
15 148
Odsłony

Do premiery Windows 10 pozostało już tylko kilka dni, zatem jest to dobry czas, by zastanowić się nad procesem aktualizacji do tego systemu. Zobaczmy więc pokrótce na przykładzie Windows 7, w jaki sposób przebiegać będzie proces uaktualniania obecnego systemu Windows do najnowszej usługi Microsoftu.