Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Tryb nocny w Windows 10

Tryb nocny w Windows 10

Łukasz Klimkiewicz
3 marca 2018
717
Odsłony
Łukasz Klimkiewicz
3 marca 2018
717
Odsłony

Ekran każdego urządzenia emituje znaczną ilość światła barwy niebieskiej, które za pośrednictwem zmysłu wzroku przesyła do naszego mózgu impuls, że jest dzień. Dłuższe dostarczanie do mózgu niebieskiego światła nie jest dobre dla ludzkiego organizmu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmierzch. W tym okresie dłuższa praca ze standardowo ustawionym ekranem powoduje, że nasze oczy szybciej się męczą, a informacja o trwającym dniu cały czas jest dostarczana do mózgu. Powoduje to nie tylko większe zmęczenie oczu, ale ma też wpływ na problemy z wyciszeniem organizmu i w końcu z zaśnięciem.

Ustawienia kolorów ekranu w wielu przypadkach możemy zmieniać sami, jednakże Windows 10 został wyposażony w funkcję trybu nocnego. Tryb nocny automatycznie lub na nasze żądanie dopasuje temperaturę kolorów naszego wyświetlacza tak, aby nie męczył wzroku i nie wprowadzał niepożądanych działań w organizmie. W tym poradniku omówimy aktywowanie funkcji trybu nocnego oraz jego poprawną konfigurację.

Gdzie znajdziemy ustawienia trybu nocnego w Windows 10?

  1. Otwieramy menu Start.
  2. Klikamy ikonę Ustawienia.
  3. Otwieramy kategorię System.
  4. Przechodzimy do dolnej części strony i sekcji Jasność i kolor, gdzie interesuje nas funkcja Wyświetlanie nocne.

Wyświetlanie nocne w ustawieniach ekranu

Teraz, aby aktywować działanie trybu nocnego, wystarczy kliknąć element Wyłączone w miejscu Wyświetlanie nocne. Po aktywacji funkcji widoczna jest informacja, że tryb nocny jest wyłączony do godziny 21, co jest zgodne z jego aktualną konfiguracją.

Wyświetlanie nocne w ustawieniach ekranu

Ustawienia wyświetlania nocnego


W panelu ustawień dodatkowych mamy możliwość dostosowania temperatury kolorów podczas działania trybu nocnego. Zakres jest duży, choć nie obejmuje pełnej skali temperatury barwowej znanej z fizyki. Najzimniejsza barwa dostępna w trybie nocnym to około 4000K (naturalna barwa biała), a najcieplejsza barwa to około 1800K (barwa świeczki).

Ustawienia temperatury kolorów

Dalej dostępny jest harmonogram pracy trybu nocnego. Domyślnie tryb nocny uruchamia się o godzinie 21, a wyłącza się o godzinie 7 następnego dnia. Te ustawienia oczywiście możemy zmienić i zaplanować zupełnie inny zakres godzin.

Ustawienia harmonogramu trybu nocnego

Tryb nocny pozwala zastosować ciekawe rozwiązania, którego działanie wymaga rozpoznawania przez urządzenie naszej lokalizacji. Po uruchomieniu usługi lokalizacyjnej tryb nocny będzie uruchamiany o zachodzie słońca, a wyłączany o wschodzie słońca. Pamiętajmy jednak, że po uruchomieniu lokalizacji w Windows 10 również inne aplikacje mogą korzystać z tych danych. Jeśli więc nie chcemy udostępniać naszej pozycji, zaleca się stosowanie manualnego ustawienia zakresu godzin pracy wyświetlania nocnego.

Ustawienia harmonogramu trybu nocnego z włączoną lokalizacją

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.