Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Mobile - dopasowujemy ekran startowy

Windows 10 Mobile - dopasowujemy ekran startowy

Marcin Paradowski
5 września 2016
3 368
Odsłony
Marcin Paradowski
5 września 2016
3 368
Odsłony

Mobilne systemy Microsoftu pomimo niekrótkiego już stażu nie zdołały zaskarbić sobie takiej popularności, jak iOS od Apple, nie mówiąc już o Androidzie od Google. Nie można im jednak odmówić jednej cechy, dzięki której system rozpoznawany jest jako mieszanka prostoty, produktywności oraz tego, że personalizacja stoi na najwyższym z możliwych poziomów. Windows 10 Mobile pokazuje, że pulpit naszego smartfona może być estetyczny, przejrzysty i przy tym może dostarczać wielu cennych informacji.

Ustawiamy tapetę, przezroczystość kafelków, kolor wiodący, tryb ciemny/jasny

Windows 10 Mobile w porównaniu z Windows Phone 8.1 oferuje znacznie więcej możliwości personalizacji naszego telefonu, gdzie oprócz ustawienia tapety jako tła kafelków możemy ją ustawić jako obraz pełnoekranowy. Dodatkowo pojawiła się opcja ustawienia poziomu przezroczystości kafelków przypiętych do ekranu Start z możliwością regulacji aż do 100%, dzięki czemu widoczna będzie tylko ikona lub/i nazwa aplikacji. Warto jednak zaznaczyć, że część aplikacji - w tym te z pakietu Office, MSN czy Xbox - nie obsługują tej funkcji.

Tapeta jako obraz pełnoekranowy lub tło kafelków

Ponadto w sekcji Personalizacja możemy wybrać kolor wiodący, a także tryb ciemny lub jasny. Wprowadzenie trybów jest ukłonem w stronę urządzeń wyposażonych w wyświetlacze typu AMOLED, stosowane między innymi w smartfonach Lumia 650, 950 i 950XL, dzięki czemu po wybraniu trybu ciemnego używane są wyłącznie piksele wyświetlające kolory inne niż czarny, co przekłada się na niższe zużycie baterii.

Motywy: jasny i ciemny

Zmieniamy rozmiar kafelków

Funkcjonalność ta była już dostępna w Windows Phone 8.1, a teraz jest nadal wspierana i rozwijana w Windows 10 Mobile. W najnowszej odsłonie mobilnego systemu mamy do dyspozycji trzy warianty wielkości kafelków: mały, normalny i szeroki, dzięki czemu „pulpit” naszego smartfona może pomieścić jeszcze więcej skrótów do naszych ulubionych aplikacji i usług. Warto nadmienić, że część kafelków nie będzie interaktywna, dopóki nie ustawimy ich rozmiaru jako normalny lub szeroki. Za przykład może posłużyć kafelek Wiadomości czy Telefon, którego rozmiar musi być szeroki i tylko wtedy prezentowane będą na nim odpowiednio ostatnie wiadomości lub ostatnie nieodebrane połączenia. Przeciwieństwem tego jest kafelek MSN Pogoda, który pozostaje interaktywny, nawet jeśli ustawimy jego rozmiar jako mały.

Szerokie kafelki mają swoje zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim możliwość prezentowania właściwych danej aplikacji. Minusem jest to, że na miejscu szerokiego kafelka możemy umieścić dwa normalne lub 8 małych.

Warto też wspomnieć, że wraz z kolejnymi aktualizacjami aplikacji ich kafelki prezentują coraz więcej informacji i tak na przykład szeroki kafelek Kalendarza może wyświetlić do trzech najbliższych wydarzeń zapisanych w kalendarzu.

Katalogowanie kafelków

W Windows 10 Mobile - podobnie jak w Windows Phone 8.1 Update 1 - możemy grupować kafelki w katalogi, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca na ekranie Start. Aby utworzyć katalog wystarczy prosty gest, polegający na przytrzymaniu i przeciągnięciu jednego kafelka na drugi. Podobnie jak kafelki, foldery również są „żywe” (dynamiczne) i wciąż możemy zobaczyć aktualizacje treści prezentowanych przez zgrupowane kafelki.

Zgrupowane kafelki Przypięte kafelki: lista odtwarzania, dodatkowa prognoza pogody, katalog z OneDrive

Jeszcze więcej opcji przypinania

Wraz z aktualizacją Update 2 dla Windows Phone 8.1 użytkownicy otrzymali możliwość przypinania do ekranu Start poszczególnych opcji, dostępnych w Ustawieniach. W Windows 10 Mobile dodano możliwość przypinania:

  • Albumów, list odtwarzania z aplikacji Muzyka Groove.
  • Prognoz pogody dla różnych miast z aplikacji MSN Pogoda.
  • Wybranego folderu dostępnego w aplikacji OneDrive.

Aby przypiąć wybraną przez nas sekcję w Ustawieniach lub wspomnianą listę odtwarzania z aplikacji Muzyka Groove, wystarczy, że przytrzymamy dłużej palec na wskazanej pozycji i z wyświetlonego menu kontekstowego wybierzemy opcję Przypnij do ekranu startowego. Funkcja ta jest dostępna dla całych sekcji widocznych w Ustawieniach oraz ich poszczególnych elementów.

Więcej kafelków czyli „tryb phabletu” w Windows 10 Mobile

Zaawansowani użytkownicy zapewne wiedzą już o tej opcji, ale warto też przypomnieć pozostałym posiadaczom smartfonów z Windows 10 Mobile, że istnieje możliwość dodania czwartej kolumny kafelków. Dzięki tej opcji najbardziej zadowoleni będą ci, którzy lubią mieć bezpośredni dostęp do dużej ilości aplikacji lub/i ustawień systemu wprost z ekranu startowego. Warto jednak odnotować w tym miejscu, że funkcja ta będzie najbardziej użyteczna, jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w ekran o przekątnej co najmniej 5 cali. Dodanie większej ilości kafelków na mniejszych ekranach może spowodować pogorszenie czytelności treści prezentowanych przez „żywe” kafelki. Przejdźmy zatem od słów do czynów.

Aby dodać czwartą kolumnę kafelków, należy wykonać kilka prostych czynności. W Ustawieniach przechodzimy do sekcji System a następnie Ekran, gdzie odnajdziemy funkcję Rozmiar tekstu, aplikacji i elementów na tym ekranie. Za pomocą suwaka możemy dopasować rozmiar tekstu czy aplikacji. Po zastosowaniu każdej zmiany rozmiaru będziemy poproszeni o ponowne uruchomienie urządzenia. Ostatnim krokiem będzie przejście do sekcji Personalizacja > Start a następnie włączenie opcji Pokaż więcej kafelków.

Dzięki zmianie rozmiaru tekstu, aplikacji i elementów na ekranie naszego smartfona, otrzymujemy jeszcze jedne bonus w postaci większej ilości przełączników w Centrum akcji, a także lepszy podgląd listy ostatnio uruchamianych aplikacji.

Lepszy podgląd wielozadaniowości

Ponadto część aplikacji uniwersalnych w trybie horyzontalnym wyświetlana jest w dwóch kolumnach i dotyczy to przede wszystkim poglądowej wersji Skype, Poczty programu Outlook, Wiadomości, a nawet Ustawień.

Skype w trybie horyzontalnym

Ustawienia w trybie horyzontalnym

Jeśli raz ustawimy tryb phabletu w naszym smartfonie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie będziemy chcieli wrócić do domyślnych ustawień ekranu. Serdecznie polecamy go wypróbować na swoich urządzeniach. Nie zapomnijcie w komentarzach pod artykułem opisać swoje wrażenia po zmianach!

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.