Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 - system przyjazny graczom?

Windows 10 - system przyjazny graczom?

Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2015
3 215
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
25 lipca 2015
3 215
Odsłony

Windows 10 już podczas pierwszych zapowiedzi określany był mianem najlepszego systemu operacyjnego dla graczy. Ile w tym prawdy? By się przekonać, weźmiemy pod lupę najważniejsze funkcjonalności dedykowane graczom: DirectX 12, usługę Xbox Live, wbudowane narzędzia do tworzenia klipów i zrzutów ekranu, wsparcie dla wieloplatformowości, strumieniowanie gier z innych urządzeń, czy wreszcie wbudowaną w Windows 10 aplikację Xbox.

DirectX 12

DirectX to ekskluzywna dla Windows 10 technologia, która wyzwala moc obliczeniową układów graficznych na niespotykanym dotąd poziomie. "Ponieważ DirectX 12 jest wbudowany w Windows 10, możecie doświadczyć niesamowitej jakości grafiki DX 12 nawet w istniejących systemach, jeśli zaktualizujecie je do Windows 10" - pisze Microsoft. Stworzone w oparciu o DX 12 gry - jak choćby Fable Legends - mają oferować grafikę na poziomie niedostępnym dla starszych wersji DirectX.

DirectX 12

Windows 10 - jak zapewniają twórcy - oferuje zoptymalizowane gospodarowanie zasobami CPU (procesora) i GPU (karty graficznej) w grach. Oznacza to przykładowo, że gdy uruchomimy grę w trybie pełnoekranowym, zostanie do niej przydzielonych więcej zasobów, by zniwelować przycinający się lub przeskakujący obraz i zapewnić płynne doświadczenie gry. Nowy DirectX jest dowodem na to, że parametry sprzętowe są równie istotne, co sprawne zarządzanie zasobami sprzętowymi z poziomu oprogramowania.

Nadchodzący DirectX 12 zostanie też podobno wyposażony w rewolucyjny interfejs API, który pozwoli użytkownikom na łączenie kart graficznych od AMD i NVIDIA. Oznacza to, że karty graficzne NVIDIA GeForce będą mogły współpracować w tandemie z układami AMD Radeon, renderując połączonymi siłami nawet pojedyncze klatki obrazu.

Xbox Live w Windows 10

Xbox Live to jedna z czołowych platform społecznościowych, skoncentrowanych wokół gier. Od 2002 r. jej użytkownicy spotykają się, łączą w drużyny, udostępniają zawartość z gier, personalizują konta, tworzą awatary, piszą komentarze i robią to, co lubią najbardziej - grają. Xbox Live trafi do Windows 10 w zintegrowanej aplikacji Xbox. Wsparcie ze strony urządzeń z Windows 10 i konsol Xbox One i Xbox 360 znacznie rozszerza społecznościowy aspekt platformy. Dotyczy to m. in. zawierania znajomości czy współdzielenia systemu osiągnięć z różnych platform.

Xbox, build 9926

Dotychczasowi subskrybenci usługi Xbox Live odnajdą w Windows 10 wszystkich swoich znajomych i zarejestrowane aktywności. Na komputerze PC obejrzymy naszą historię gier z konsol Xbox, osiągnięcia, nagrane klipy z gier, wiadomości i całą kolekcję zakupionych tytułów.

Nagrywanie materiałów z gier

Dzięki wbudowanemu w Windows 10 narzędziu Game DVR użytkownicy mogą nagrywać klipy z dowolnych aplikacji i gier (są tu jacyś fani Pasjansa?). Nie wymaga to pobierania żadnych zewnętrznych aplikacji czy też uruchamiania Game DVR przed rozpoczęciem gry.

Game DVR

Jeśli chcemy szybko nagrać nasz gameplay, wystarczy, że użyjemy kombinacji klawiszy Windows + G, by następnie z paska narzędzi wybrać opcję nagrywania lub zrzutu ekranu.. Klipy zostaną zapisane na dysku twardym naszego komputera. Dostęp do nich będzie możliwy także z poziomu wbudowanej w Windows 10 aplikacji Xbox. Tam też znajdziemy narzędzia do edycji klipów wideo i udostępniania ich naszym znajomym z Xbox Live lub na zewnętrznych portalach - Facebook czy YouTube.

Wieloplatformowe doświadczenie

Gracze zwyczajowo dzielą się na fanów konsoli i miłośników PC. Windows 10 sprawi, że dzieląca ich granica zostanie zniesiona. Za cały mechanizm odpowiada usługa Xbox Live. Już niebawem w wybrane tytuły zagramy zarówno na Xbox One, jak i komputerach, tabletach a nawet telefonach z Windows 10. Dotyczy to nie tylko dostępności określonych tytułów, ale też możliwości grania w sieci z użytkownikami z pozostałych platform. Wkrótce będzie też można zacząć grę na Xbox One, a kontynuować ją na PC czy innym urządzeniu z Windows 10.

Kontroler Xbox One

Gdy myślimy o tradycyjnym doświadczeniu gry na konsoli, mamy przed oczami duży ekran i obowiązkowy gamepad. Z kolei zatwardziali fani PC nie wyobrażają sobie grania bez klawiatury i myszy. Problem zaczyna się wtedy, gdy miłośnicy określonej platformy przesiądą się na inną. Microsoft postanowił więc znieść ograniczenia natury technicznej, które bywały bolączką niejednego fana gier. Dostępność kontrolera Xbox One na PC z Windows 10 została zapowiedziana już wiele miesięcy temu. System posiada natywne wsparcie dla kontrolera, przez co instalacja dodatkowych sterowników nie jest wymagana. Kontroler z Xbox One podłączymy przy użyciu dedykowanego mu adaptera tak samo, jak każde inne urządzenie plug-and-play.

Nowością z ostatnich dni jest zapowiedziane wsparcie konsoli Xbox One dla kawiatury i myszy. Dotychczas gracze byli siłą rzeczy zobligowani do korzystania z oficjalnego kontrolera. Klawiatura i mysz wniosą do konsoli nieco klasycznego doświadczenia PC, co z pewnością docenią fani gier strategicznych a nawet strzelanek FPS. W chwili publikacji niniejszego artykułu nie jest znana nawet przybliżona data wprowadzenia tego rozwiązania. Niewykluczone jednak, że klawiaturę i mysz podłączymy do konsoli już jesienią tego roku, gdy ukaże się pierwsza wersja poglądowa Windows 10 dla Xbox One.

Strumieniowanie gier z Xbox One do Windows 10

Wszyscy posiadacze konsoli Xbox One mogą już od pewnego czasu strumieniowo przesyłać gry z konsoli Xbox One "do komputera, laptopa lub tabletu z Windows 10, znajdującego się gdziekolwiek w domu". Gdy do owego urządzenia podłączymy jeszcze kontroler Xbox One i wsteczną kompatybilność z Xbox 360, doświadczenie gry na konsoli może zostać przeniesione na praktycznie dowolne urządzenie, nawet tak niewielkie jak tablet.

Streaming gier może się wiązać z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, niektóre usługi wymagają szybkiego łącza internetowego. Po drugie, usługę włączymy jedynie w regionach, posiadających wsparcie Xbox Live. Na szczęście wśród nich znajduje się Polska. Po trzecie, nie wszystkie tytuły z Xbox One posiadają odpowiednie warunki licencyjne, by mogły być uruchamiane na innych urządzeniach. Lista dostępnych tytułów będzie stale powiększana. Po czwarte, gry multiplayer będą wymagały subskrypcji usługi Xbox Live Gold.

No dobrze, ale czy cały ten proces można odwrócić? Teoretycznie jest to możliwe. Phil Spencer, szef działu Xbox w Microsoft, został niedawno zapytany o hipotetyczną możliwość strumieniowania gier z Windows 10 do Xbox One. Okazało się, że pomysł mu się podoba, niemniej jednak nie ma jeszcze planów na jego wdrożenie. Być może pierwsze próby osiągnięcia takiej kompatybilności zostaną zrealizowane jesienią tego roku, gdy ukaże się pierwsza wersja poglądowa Windows 10 dla Xbox One.

Źródło: Blogging Windows.

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.