Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Wydajność

Wydajność

Koligacja procesorów wielordzeniowych w Windows

Autor: Marcin ParadowskiOpublikowano: 20 czerwca 2013Odsłony: 52 444

Każdy system Windows wydany po 2001 roku posiada bardzo przydatną, zwiększającą wydajność funkcję zarządzania procesorem. Dotyczy ona procesorów wielordzeniowych i pozwala na przydzielenie konkretnemu procesowi wybranego rdzenia (lub rdzeni). Przydaje się to między innymi przy uruchamianiu aplikacji pisanych przed wprowadzeniem na rynek wspomnianych procesorów wielordzeniowych, gdyż domyślnie każdy program lub gra uruchamiana jest na maksymalnej ilości dostępnych rdzeni - może się to zakończyć nieprawidłowym działaniem aplikacji lub gry, a w najgorszym wypadku może dojść do zatrzymania pracy systemu. Niniejszy artykuł poświęcony jest koligacji procesorów wielordzeniowych. Nazwa co najmniej enigmatyczna, ale postaramy się przedstawić tę funkcję w możliwie najprostszy sposób.


Jak uruchomić program z określonym priorytetem CPU dla określonego rdzenia?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 27 340

Z tej porady dowiesz się w jaki sposób uruchamiać swoje ulubione programy z wybranym priorytetem, oraz zdefiniować przy okazji numer rdzenia procesora, na którym proces będzie wykonywał swoje zadania.


Jak przeszukiwać Wikipedię z paska wyszukiwania menu Start?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 7 182

Często wyszukujesz informacje w encyklopedii Wikipedia, lub korzystasz z wyszukiwarek internetowych? Zobacz jak ułatwić sobie to zadanie, rozbudowując systemowe pole wyszukiwania w menu Start Windows Vista.


Jak wyłączyć sprawdzanie dysku przy starcie systemu?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 120 116

Zdarza się, że system po każdorazowym uruchomieniu wykonuje sprawdzanie dysku twardego na wypadek błędów. Może to niestety zwiastować kłopoty. Zobacz jak sobie poradzić z tym problemem.


Jak przyspieszyć uruchamianie Poczty systemu Windows?

Autor: Mateusz MicińskiOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 12 129

Wielu użytkowników systemu Microsoft Windows Vista nie jest zadowolonych z tego produktu, a to przez przede wszystkim znacznie większe wymagania sprzętowe w odniesieniu do poprzednika - Windows XP. Taki stan rzeczy powoduje, że osoby pozostające przy swoich kilkuletnich maszynach, instalując nowy system giganta, muszą się zmierzyć ze spowolnioną pracą.


Jak sprawdzić Uptime systemu?

Autor: Andrzej StolarczykOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 33 775

Przy komputerze spędzamy bardzo dużo czasu. Jedni kilka godzin dziennie, inni kilkanaście. Zdarza się, że sami nie wiemy jak długo komputer jest uruchomiony. Czasu jaki upłynął od włączenia zasilania nie można sprawdzić, jednak istnieje sposób, który pomoże wyświetlić na ekranie czas, jaki minął od momentu załadowania systemu operacyjnego.


Jak dodać do prawokliku pulpitu opcje sterowania Aero?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 10 661

Jeżeli często wyłączasz lub włączasz przezroczystość interfejsu Aero w Windows Vista, w tej poradzie dowiesz się, w jaki sposób dodać do menu kontekstowego Pulpitu stosowne skróty, które pozwolą Ci szybciej wykonywać te zadania.


Jak zablokować uruchamianie określonych programów?

Autor: Robert ŻuberOpublikowano: 16 listopada 2008Odsłony: 51 571

Zdarzają się sytuacje, w których z jakiś względów zmuszeni jesteśmy zablokować w systemie uruchamianie wybranych programów. Powodów wprowadzenia takich ograniczeń jest wiele, ale najczęściej wykonujemy wspomniany zabieg w celach wychowawczych lub prewencyjnych, na kontach pociech, lub innych użytkowników z ograniczonym dostępem. W systemach Windows XP oraz Windows Vista istnieje możliwość zablokowania konkretnych procesów. Dokonamy tego modyfikując systemowy rejestr. Zobaczmy zatem jakich zmian należy w tym celu dokonać.