Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak aktywować sekretne konto Super Administratora?

Jak aktywować sekretne konto Super Administratora?

Robert Żuber
16 listopada 2008
104 031
Odsłony
Robert Żuber
16 listopada 2008
104 031
Odsłony

Podobnie jak w Windows XP również i w Windows Vista istnieje konto nadrzędne w stosunku do innych, o podwyższonych uprawnieniach, zwane również kontem Super Administratora. To odpowiednik profilu root, znanego z systemów UNIX. Za czasów poprzedniego wcielenia systemu Windows wspomniane konto było dostępne praktycznie bez większych problemów, wystarczyło na ekranie powitalnym wybrać jego ikonę, lub gdy ta była ukryta, użyć kombinacji Ctrl + Alt + Del i podać hasło, jeżeli oczywiście nie było puste, co również się zdarzało. W systemie Windows Vista sytuacja ma się ciut inaczej. Otóż wbudowane konto Administratorskie jest domyślnie wyłączone i dodatkowo ukryte. Czasami jednak potrzebujemy podwyższonych uprawnień w celu naprawienia zaistniałych szkód w systemie, a w przypadku tego typu konta wiążą się z nimi przywileje takie jak brak konieczności potwierdzania decyzji poprzez mechanizm Kontroli Kont Użytkownika, możliwość nadzorowania innych kont o prawach administratora, jak również używanie Wiersza polecenia z pełnym dostępem. Zobaczmy więc, w jaki sposób aktywować wspomnianą opcję.

W tym celu konieczne jest uruchomienie Wiersza polecenia, ale jako Administrator. Dokonamy tego wybierając menu Start, następnie Wszystkie programy i Akcesoria. Następnie z menu kontekstowego pozycji Wiersz polecenia kliknąć Uruchom jako Administrator. Będąc już w narzędziu użyć musimy następujących komend:

Net user administrator /active:yes (aktywuje konto)
Net user administrator password (gdzie password będzie używanym hasłem)

Uwaga! Zabezpieczenie konta możliwie jak najsilniejszym hasłem jest wielce wskazane.

Użytkownicy systemów Windows Vista w wersjach Business, Enterprise oraz oczywiście Ultimate mogą również skorzystać z edytora Zasad zabezpieczeń lokalnych. W tym celu podobnie jak wcześniej wywołajmy secpol.msc, a później z drzewa po lewej kolejno Zasady lokalne, Opcje zabezpieczeń. Po podświetleniu ostatniej pozycji, tym razem w oknie po prawej stronie odnajdźmy Konta: Stan konta Administratora. Klikając podaną pozycję dwukrotnie ujrzymy opcję Włączone, którą powinniśmy użyć, aby omawiane konto zostało aktywowane. Potwierdźmy decyzję i zrestartujmy system. Po rozruchu profil Administratora stanie się dostępny.

Uczynienie aktywną omawianą w poradzie opcję, to spore udogodnienie dla osób odrobinę doświadczonych, zainteresowanych przeprowadzeniem zmian wymagających uprawnień administracyjnych, bez obawy o ich brak, lub konieczności ich nadawania. Z pomocą tego konta, możemy również w awaryjnych sytuacjach naprawić pozostałe profile, jak również niektóre funkcje systemu.

Zobacz również

Komentarze

To nie jest żadne konto super administratora, a zwykłe konto Administrator, które znane jest z Windows XP. Nie ma żadnych nadzwyczajnych, super, hiper, duper uprawnień w porównaniu do każdego innego konta o uprawnieniach admisytatora. A ukryte jest po to żeby użytkownicy nie gmerali tam zamykając sobie drogę dostępu do systemu.
 
Zapytam inaczej: jakie to nadzwyczajne uprawnienia, w porównaniu do konta Staś (o uprawnieniach administratora) ma to Super Konto Administratora?

Gusioo, 17 listopada 2008, 21:20
@Gusioo - użyj tego konta, a od razu zauważysz, czego się pozbyłeś, szczególnie przy instalacji i uruchamianiu programów.

Adam, 17 listopada 2008, 21:43
Nie chce mi się, ale strzelam - pewnie UAC magicznie się wyłączył? - coż, w msconfigu też go mogę wyłączyć.

Gusioo, 17 listopada 2008, 21:49
To sprawdź, a nie strzelasz jak łysy grzywką.
Adam, 17 listopada 2008, 22:07
a ja mam pytanie jak spowrotem ukryć to konto?

gość, 17 listopada 2008, 22:45
Myślałem, że to "centrumxp", a nie "centrumvista". Dziwne...
Roman, 18 listopada 2008, 05:38
Wystąpił błąd systemu 5.
Odmowa dostępu.
 
Poza tym nie ma "nad-" kont administratorskich -.-

TeoTN, 18 listopada 2008, 17:08
TeoTN - jest takie konto! Nazywa się SYSTEM i za pomocą wbudowanych narzędzi w Windows nie można się na nie zalogować. Tylko konto SYSTEM ma nieograniczone prawa w systemie, natomiast każdy admin jest w porównaniu z nim mocno ograniczony. Ja do zalogowania się na to konto używam własnoręcznie napisanego programu.
LIDER, 20 listopada 2008, 16:03
@LIDER - Ty to chakier jest i w dodatku bajkopisarz.

Gusioo, 20 listopada 2008, 20:17
Gusioo, skoro zarzucasz mi bajkopisanie, to udowodnij to:P Tak się akurat składa, że znam się na systemach z rodziny Windows NT zarówno od strony użytkownika, jak i jądra. Mam już na koncie pare sterowników jądra własnoręcznie napisanych. Ile Ty sterowników napisałeś gościu? Pewnie 0 i się w dotatku mądrzysz:P Przeczytaj sobie książkę "MS Windows Internals" (jeżeli znasz angielski w co wątpię:P) jak mi nie wierzysz i napisz choć 1 sterownik pod Windows XP:P
LIDER, 21 listopada 2008, 19:47
I zaległa cisza... Czyżby to była cisza przed burzą ?
Efik, 22 listopada 2008, 23:36
gusio, pewnie szuka co oznacza internals ;-)

stas, 23 grudnia 2008, 16:51
Lider - przyznaję rację

Berni, 3 stycznia 2009, 21:51
Mam problem z Vistą Business na lapie - nie mogę wyłączyć tego licznika aktywacji. używam paradoksa i nic niby robi a odlicza dalej - tak samo jest z podmianą plików przez siebie napisanych logowaniem na administratora zatrzymaniem i uruchomieniem usług i guzik z pętelką nie przyjmuje nowego klucza - chyba kupię orginał bo mam już dosyć - ma ktoś pomysł?

Berni, 3 stycznia 2009, 21:57
LIDER -> jak jesteś taki mocny - to daj próbkę swoich ponadprzeciętnych umiejętności - wrzuć parę zaskakujących (użytecznych) rozwiązań (nie powielonych skądś)...
laik, 12 stycznia 2009, 22:18
Przy probie logowania na konwystapil blad systemu 5
odmowa dostepu.
No i co dalej?

jede@op.pl, 26 stycznia 2009, 20:57
na konto administratora...przepraszam za literowke

jede@op.pl, 26 stycznia 2009, 20:58
Zgadzam się z pierwszym komentarzem . Wypowiadam się na temat win xp. Po instalacji win xp powstaje domyślnie konto Administrator i Gość. Po utworzeniu nowego konta z uprawnieniami admina konto Administrator zostaje ukryte. W menu kontekstowym "uruchom jako" nie występuje. Występuje w trybie chyba tylko awaryjnym i można się na niego zalogować. Podczas logowania w trybie awaryjnym występuje lista kont tylko z uprawnieniami admina. W trybie awaryjnym z poziomu konta Administrator nie można podejrzeć zawartości documents and settings /"inne konto admina" !  Po podwójnym kliknięciu "ctrl+alt+del" przy ekranie logowania przy normalnym uruchomieniu win xp pojawia się ramka dla nazwy konta i hasła, jeśli wpiszę Administrator , pokazuje się komunikat że nie można się zalogować ze względu na ograniczone uprawnienia tego konta !!!  Jest to podobno konto na wypadek awaryjny gdy zapomni się hasła do utworzonego konta z uprawnieniami admina ? Gdzie tu jest super administrator ?marti, 5 kwietnia 2009, 15:53
Wyskakuje odmowa dostępu. Może ktoś powiedzieć co zrobić dalej
Pobi3racz, 29 czerwca 2009, 18:31
USUNOŁEM KONTO ADMINSTRATORA,JAK GO ODZYSKAĆ?
WOJTEK, 31 października 2009, 10:27
sprawa jest prosta by dokonać tego trzeba uruchomić nawet ten wiersz polecen jako administrator metodą prawy myszki i uruchom jako admin.... komenda do aktywowania jest taka jak na gorze zas w druga strone jest to samo ze zmianą na koncu : Yes / No wlasciwie tak albo nie
Tomasz, 28 maja 2014, 13:04
niezłe
zenobiusz, 31 października 2014, 09:29
W notatniku pisz net rewinger program meridanion. Rersoft files to erroring nasa czym on rusek ....... rersoft programmer vuauself ddd renisoftn to rertanck to erroring ATTACK NOT REALISATION VUAUSELF. Programmer setting resamdet nasa files to nasa rentack wegg internet. Eresing vuauself rersoft uldin digital ddd sambet disk. Good Bye! .
Windowsik Młody Wadaniec, 13 maja 2016, 09:37

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.