Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak przyspieszyć uruchamianie Poczty systemu Windows?

Jak przyspieszyć uruchamianie Poczty systemu Windows?

Mateusz Miciński
16 listopada 2008
12 562
Odsłony
Mateusz Miciński
16 listopada 2008
12 562
Odsłony

Wielu użytkowników systemu Microsoft Windows Vista nie jest zadowolonych z tego produktu, a to przez przede wszystkim znacznie większe wymagania sprzętowe w odniesieniu do poprzednika - Windows XP. Taki stan rzeczy powoduje, że osoby pozostające przy swoich kilkuletnich maszynach, instalując nowy system giganta, muszą się zmierzyć ze spowolnioną pracą. Wolniejsze działania komputera objawiać się będzie na każdym kroku, nawet uruchamiając mało wymagającą aplikację, czy np. opróżniając systemowy Kosz.

Aczkolwiek istnieje wiele sposobów, na zwiększanie wydajności programów, jak i samego systemu operacyjnego. Tym razem chcielibyśmy przedstawić sposób na niewielkie przyspieszenie uruchamiania wbudowanego w Windows Vista programu Poczta systemu Windows. Sama aplikacja nie jest zbytnio wymagająca, jednakże czas jej uruchamiania jest zbędnie za długi. Wydłużone oczekiwanie na otwarcie głównego okna klienta pocztowego spowodowane jest przez tzw. splash screen, czyli ekran powitalny, wyświetlany tuż przed włączenie aplikacji. Można zatem zadać sobie pytanie, czy faktycznie aż tak potrzebujemy za każdym razem oglądać wspomniany obrazek powitalny?
Jeśli nie, zobaczmy zatem w jaki sposób skrócić czas ładowania klienta pocztowego wbudowanego w system.

Niezbędna będzie modyfikacja rejestru systemowego, zatem wchodzimy w menu Start, w pole wyszukiwania wpisujemy regedit i naciskamy klawisz Enter, aby uruchomić Edytor rejestru.
Następnie przechodzimy przez następujące klucze: HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft i na koniec klikamy prawym przyciskiem myszy na klucz Windows Mail. Z menu kontekstowego wybieramy Nowy, a następnie Wartość DWORD (32-bitowa). Nowo utworzonej wartości nadajemy nazwę NoSplash i naciskamy klawisz Enter.

Oczywiście utworzona wartość odpowiadać będzie za blokowanie ekranu powitalnego, aczkolwiek niezbędna jest jeszcze jego aktywacja. Klikamy zatem dwukrotnie na NoSplash i w okienku edycji w pole Dane wartości wpisujemy 1. Zmianę zatwierdzamy kliknięciem OK oraz zamknięciem Edytora rejestru.

Dzięki wprowadzonym zmianom, zamiast przeczekiwać moment wyświetlania tzw. splash screena, od razu ujrzymy główne okno programu Poczta systemu Windows. Właściciele słabszym maszyn, zapewne odczują kilkusekundowe przyspieszenie uruchamiania aplikacji. Natomiast dla osób posiadających nowe, szybkie jednostki, nie będzie praktycznie żadnej zauważalnej zmiany, poza jedną, brakiem okienka powitalnego.

Zobacz również

Komentarze

Od tego trzeba zacząć że starsze mszyny nie nadają się do visty tylko XP a tak szczeże to visty niechce za darmo tego muła bo to do ful wypsów.
Mietek, 17 listopada 2008, 20:47
A co z Pocztą pod Vista 64-bit? Takie samo zachowanie w edytorze?
~kolo, 25 listopada 2008, 10:26
Używam laptopa Acer, oryginalnie z vistą - "stary" komputer to to nie jest. Wszystko śmigało szybko, oprócz programu pocztowego (uruchamiał się dość długo) - usunięcie okienka pomogło, i to w dość dużym stopniu. Dzięki! :)
Brc, 29 grudnia 2009, 11:19
Nie ma to jak Outlook Express 6.0, tylko, że spamuje, tu jest w tym kłopot Ale szybki jest, i tamie powinny być wszystkie klienty, a nie mulenie
user, 19 stycznia 2010, 21:44
Dzięki to najlepsze informacje w necie. :)
Karl, 10 października 2011, 17:12

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.