Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jak włączyć do Mapy Sieci komputery z Windows XP?

Jak włączyć do Mapy Sieci komputery z Windows XP?

Robert Żuber
16 listopada 2008
22 519
Odsłony
Robert Żuber
16 listopada 2008
22 519
Odsłony

Wszyscy posiadacze Windows Vista zauważyli zapewne znacznie przebudowany - w stosunku do Windows XP - świetny interfejs zarządzania połączeniami sieciowymi. Jedną z wielu nowych funkcji mechanizmu Centrum sieci i udostępniania jest tworzenie Mapy sieci. Jest to technologia pozwalająca wykrywać podłączone do sieci komputery oraz urządzenia i na tej podstawie tworzyć graficzny widok struktury otoczenia sieciowego. Jest to nieoceniona pomoc w przypadku, gdy chcemy zapoznać się z samą budową pajęczyny, do której jesteśmy podłączeni, jak również, gdy chcemy zebrać informację o dostępnym sprzęcie.

Pewnym ograniczeniem - dla starszych systemów - może jednak stać się protokół, na podstawie, którego diagnostyka jest przeprowadzana. Proces detekcji odbywa się za pośrednictwem LLTD (Link Layer Topology Discovery), nowej technologii sieciowej zaimplementowanej dopiero w Windows Vista. Z powodu jej braku narzędzie ma problem ze zidentyfikowaniem komputerów z uruchomionym Windows XP, przez co ograniczone lub zupełnie niemożliwe jest przydzielenie go w odpowiednie miejsce w topologii oraz wyświetleniem szczegółów takich jak adres IP czy MAC.
Ratunkiem w takim przypadku jest doinstalowanie na maszynach członkowskich grupy roboczej z systemem Windows XP dodatku Obiekt odpowiadający Link Layer Topology Discovery (KB922120), dodającego obsługę przywoływanego protokołu. Jest on przeznaczony dla systemu Windows XP z zainstalowanym Service Pack 2. Posiadacze SP3 poprawkę tą muszą wprowadzić w odmienny sposób.

Przy pobieraniu wskazanego narzędzia musimy najpierw zweryfikować autentyczność systemu Windows, aby możliwe było przejście do dalszego etapu. Kiedy szczęśliwie przebrniemy przez ten proces, możemy zabrać się za instalację ściągniętego dodatku, a wygląda ona identycznie jak w przypadku większości aktualizacji produktów Microsoft. Należy uruchomić WindowsXP-KB922120-v5-x86-PLK, oraz po niezbędnej do instalacji dodatku akceptacji umowy licencyjnej produktu, potwierdzić decyzję wybierając Zainstaluj. Cały proces zakończyć się powinien ponownym rozruchem systemu operacyjnego, po którym nowa funkcjonalność stanie się dostępna. Prawidłowo zainstalowany protokół powinien widnieć w oknie Właściwości otwierając kolejno Moje miejsca sieciowe, następnie z menu kontekstowego Właściwości, i wybierając dane połączenie.

Użytkownicy Windows XP SP3 mają utrudnione zadanie, gdyż poprawka nie chce się zainstalować automatycznie wydając komunikat, że posiadana wersja systemu jest nowsza aniżeli dodatek. Ale i na to jest metoda. Ściągnijmy na dysk instalator, analogicznie jak w poprzedniej części porady i wykonajmy następujące kroki:

 • Skopiujmy plik WindowsXP-KB922120-v5-x86-PLK.exe bezpośrednio na dysk C:\ zmieniając następnie nazwę na lltd lub inną dowolną. Ten krok spowoduje, iż wpisywanie komend stanie się prostsze, im krótsza nazwa tym mniej pisania i mniejsza szansa na pomyłkę
 • Otwórzmy Wiersz polecenia wybierając kolejno Start, Wszystkie programy, Akcesoria
 • Przenieśmy się na dysk C:\ wpisując w okno konsoli cd C:\
 • Wypakujmy wszystkie pliki instalatora do katalogu lltd komendą C:\lltd.exe -x:C:\lltd
 • Skopiujmy poprzez Eksplorator Windows plik rspndr.sys znajdujący się wewnątrz katalogu C:\lltd\SP2QFE do C:\Windows\System32\Drivers
 • Analogicznie postąpić należy z rspndr.inf w katalogu C:\lltd\SP2QFE\IP, który winien powędrować do C:\Windows\Inf
 • Skopiujmy aplikację rspndr.exe z C:\lltd\SP2QFE do C:\Windows\system32
 • W konsoli wpiszmy cd C:\Windows\System32
 • Wydajmy polecenie rspndr.exe -i

Pamiętać należy, że niektóre z przedstawionych lokalizacji mogą być ukryte w Eksploratorze, należy więc włączyć ich pokazywanie wybierając w Panelu sterowania ikonę Opcje folderów, następnie w zakładce Widok zaznaczyć Pokaż ukryte pliki i foldery. W tym momencie możemy ponownie wybrać dane połączenie, następnie z menu prawego przycisku wskazać Właściwości i w nowo otwartym oknie Zainstaluj, aby doinstalować wyodrębniony poprzednio protokół. Zaznaczmy następnie jako typ składnika sieci Protokół i kliknijmy Dodaj. Jeżeli na liście nie pojawi się od razu Responder odnajdywania topologii warstwy łącza wskażmy Z dysku i wybierzmy plik rspndr.inf z lokalizacji C:\Windows\system32. Teraz wystarczy podwójnym kliknięciem dodać nowy protokół i zastosować zmiany.

Opisywane narzędzie nie tyle ułatwia życie samym użytkownikom, którzy je zainstalują, co znacznie pomaga posiadaczom Windows Vista przy tworzeniu Map sieci, w obrębie których się znajdują. Kompatybilność ze starszymi komputerami może niejednokrotnie być pomocne w ustalaniu usterek łączności w obrębie grupy roboczej, jak również przy dostarczaniu rzetelnych informacji o połączeniach między maszynami w przystępnej, graficznej formie.

Zobacz również

Komentarze

Część opisująca instalację tego sterownika pos windows XP SP3 działa również pod Windows server 2003 SP2
Czesiek, 22 listopada 2008, 17:30
Bzdura totalna. Nie mozna połączyć xp z vistą. Zrobiłem tak i tylko straciłem 5 godzin na wszelakie kombinacje. LIPA!!!! 

szampan33, 8 września 2009, 22:33
mały błąd: Analogicznie postąpić należy z rspndr.inf w katalogu C:\lltd\SP2QFE\IP, który winien powędrować do C:\Windows\Inf a pozniej niby się znajduje w: Z dysku i wybierzmy plik rspndr.inf z lokalizacji C:\Windows\system32 hmmmm zrobiłem all i dalej nie widać XPka ;p
Rybny, 5 października 2009, 13:31
Wszystko działa ok, zrobiłem tak jak jest opisane i bez problemów, 10 minut roboty i śmiga aż miło
korav5, 9 listopada 2009, 19:42
Super artykuł. Dawno nie czytałem czegoś tak sensownie napisanego.
Rado, 7 maja 2010, 02:57
Wspaniały artykuł, z jedną poprawką: plik rspndr.inf z lokalizacji C:\Windows\system32. Teraz wystarczy podwójnym kliknięciem dodać nowy protokół i zastosować zmiany." - jest w innej lokalizacji: C:\Windows\Inf Ale wszystko ruszyło znakomicie
Scorpion, 3 czerwca 2010, 20:14
Piwo dla autora, świetna robota. Już drugi raz wracam do tego tematu.
PCplayer, 7 września 2011, 12:09
... ale to trudne i skomplikowane, czyż nie wystarczy ?: start>uruchom>regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Windows szukamy ---> CSDVersion Key wartość 300 (oznacza to SP3) zmieniamy --->na 200 (oznacza SP2) instalujemy KB922120 i przywracamy poprzedni wpis w rejestrze. pozdrawiam
zywiec, 29 października 2012, 21:35

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.