Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Windows

Windows

Sztuczna inteligencja z charakterem, czyli o osobowości Cortany

Krzysztof Sulikowski
13 lutego 2018
1 711
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 lutego 2018
1 711
Odsłony

Cała idea interakcji z systemami komputerowymi poprzez rozmowę to nie tylko odejście od tradycyjnych interfejsów graficznych, które zrewolucjonizowały obsługę elektronicznych urządzeń. To w pewnym sensie także powrót do źródeł, czyli interfejsów tekstowych. Gdy w pierwszych latach komputerów osobistych cała interakcja sprowadzała się do wpisywania odpowiednich poleceń tekstowych, problemem było opanowanie tego skomplikowanego języka. Nowe interfejsy konwersacyjne problem ten całkowicie niwelują, pozwalając użytkownikowi mówić lub pisać intuicyjnie, tak jakby rozmawiał z drugim człowiekiem. Oczywiście język naturalny też jest na swój sposób abstrakcyjny i przy tym dużo mniej precyzyjny niż język twardych poleceń, który jednoznacznie odwołuje się do konkretnych operacji, zmiennych itd., jednak to język naturalny jest nam najbliższy. Używamy go od najmłodszych lat i zwykle za jego pomocą myślimy, nazywamy rzeczy i tłumaczymy świat. Ostateczne wyzwanie stojące przed interfejsami konwersacyjnymi jest więc takie, by również one (a dokładniej - ich zaplecza obliczeniowe) potrafiły myśleć w ten sposób, a przynajmniej by sprawiały takie wrażenie.


10 powodów, żeby ekscytować się przyszłością Microsoftu

Krzysztof Sulikowski
26 grudnia 2017
1 071
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 grudnia 2017
1 071
Odsłony

Być może banalna wyda się teza, że Microsoft tworzy technologię jutra, ale czy nie tym właśnie zajmują się wiodące firmy technologiczne? Microsoft aktywnie rozwija swoje produkty w wielu kategoriach, o których mówi się, że w najbliższych dekadach będą stanowiły zaplecze technologiczne dla niemal wszystkich dziedzin pracy, rozrywki i życia. Mowa tu o cyfrowej transformacji, dla której komputeryzacja i wszędobylski Internet to dopiero początek, punkt wyjścia. W felietonie tym dokonujemy przeglądu dziesięciu szerszych bądź węższych obszarów działań Microsoftu, które zapowiadają się obiecująco i - co najważniejsze - ekscytująco.


10 wniosków na pierwsze urodziny Windows 10

Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2016
2 211
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
29 lipca 2016
2 211
Odsłony

2 sierpnia tego roku Microsoft zacznie udostępniać Anniversary Update - rocznicową aktualizację obejmującą wszystkie wersje Windows 10 i jednocześnie trzecią główną wersję systemu - zaraz po pierwszym wydaniu publicznym z 29 lipca 2015 r. oraz listopadowej aktualizacji (Version 1511). W dawnej historii Windows taka częstotliwość byłaby nie do pomyślenia, jednak Windows 10 zmienił wiele. W rok od premiery pojawia się kilka refleksji, które pozwalają lepiej zrozumieć nowe podejście firmy z Redmond. Dziś przedstawimy 10 wniosków, które nasuwają się po roku użytkowania Windows 10.


Historia jednego systemu – Windows 10

Mateusz Miciński
28 czerwca 2016
4 423
Odsłony
Mateusz Miciński
28 czerwca 2016
4 423
Odsłony

Los Angeles, 10 lipca 2011 roku, konferencja Microsoft Worldwide Partner Conference – "Nie będziemy posiadali jednego systemu dla komputerów PC, drugiego dla telefonów i jeszcze trzeciego dla tabletów. One wszystkie nadchodzą jako jeden!" – to słowa szefa mobilnych technologii w Microsoft - Andrew Lees -, które obiegły cały świat IT. Było to preludium zapowiedzi Windows 10.


Krótka historia menu Start

Krzysztof Sulikowski
22 lutego 2016
5 197
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 lutego 2016
5 197
Odsłony

Menu Start to poważna sprawa. To zwykle pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o Windows, a nawet o firmie Microsoft. Proste menu istnieje już od ponad 20 lat. Jego powstanie wiązało się z ułatwieniem użytkownikom nawigacji po systemie i szybko stało się centralnym punktem dla codziennej interakcji z Windows. Gdy uruchamiamy aplikacje i funkcje systemowe, wyszukujemy dokumenty czy choćby gdy zamykamy komputer - korzystamy z menu Start częściej, niż mogłoby się wydawać.


Windows 10 potrzebuje modernizacji

Marcin Paradowski
8 grudnia 2015
6 383
Odsłony
Marcin Paradowski
8 grudnia 2015
6 383
Odsłony

Windows 10 z każdym dniem zyskuje na popularności, a liczba instalacji na całym świecie już dawno przekroczyła barierę 100 milionów. Na tej podstawie można wywnioskować, że jest to naprawdę udany system operacyjny, gdyż od jego premiery minęło zaledwie kilka miesięcy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie jest tak do końca pięknie jak mogłoby się wydawać. Spora część użytkowników wolała przemilczeć temat Windows 8/8.1, który jednak w porównaniu z młodszym bratem zawierał choćby synchronizację zakładek czy układu kafelków Ekranu Start. Windows 10 zadebiutował wraz z pokaźną liczbą nowych lub odświeżonych rozwiązań, ale czy jest to już system, na który czekali entuzjaści nowinek lub niezadowoleni posiadacze Windows 8/8.1? Przekonajmy się.


Koniec wsparcia Windows Server 2003 to idealny moment dla dostawców Linuksa

Krzysztof Kapustka
3 czerwca 2015
1 772
Odsłony
Krzysztof Kapustka
3 czerwca 2015
1 772
Odsłony

Choć od 2003 roku Microsoft wydał pięć kolejnych wersji produktu Windows Server, nie brakuje dziś na rynku komputerów działających pod nadzorem systemu Windows Server 2003, którego rozszerzone już wsparcie kończy się dokładnie 14 lipca bieżącego roku. Po tej dacie Microsoft nie będzie już świadczył żadnego wsparcia w stosunku do tego produktu, ani też wydawał dla niego żadnych poprawek i aktualizacji, co z czasem może stwarzać dla korzystających z niego firm coraz większe zagrożenie bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa te, a jak pokazują najnowsze statystyki ESG system Windows Server 2003 wykorzystuje ponad 80% dużych i średnich organizacji, będą musiały dokonać migracji swoich skrzynek na nowsze i dużo bardziej bezpieczne rozwiązania...


Windows, wszędzie Windows

Mateusz Miciński
1 czerwca 2015
2 025
Odsłony
Mateusz Miciński
1 czerwca 2015
2 025
Odsłony

Idea ujednolicenia oprogramowania komputerowego pojawiła się już kilkanaście lat temu, kiedy to Microsoft postanowił zintegrować dwie oddzielne linie systemów operacyjnych, tworząc jedną, spójną platformę. Pierwowzór zbudowany w oparciu o Windows 9x i Windows NT przyniósł ogromny sukces rynkowy w postaci Windows XP, który do dzisiaj stanowi pokaźny udział rynkowy. W tamtych czasach równocześnie gigant z Redmond rozwijał osobne projekty, między innymi linię systemów przeznaczoną do celów serwerowych i drugą do urządzeń przenośnych, jeśli tak można o nich dzisiaj mówić. Wszystkie te platformy w mniejszym, bądź większym stopniu przyjęły się na rynku i skutecznie walczyły o swoją pozycję na rynku. Wielu potknięć nie udało się uniknąć, bowiem konkurencja (między innymi ta spod znaku nadgryzionego jabłka) zdominowała pokaźną część użytkowników, i to właśnie za sprawą platformy i urządzeń przenośnych.


O niedoskonałości systemowego Notatnika, która ciągnie się za nim od lat

Krzysztof Kapustka
14 maja 2015
3 555
Odsłony
Krzysztof Kapustka
14 maja 2015
3 555
Odsłony

Jak pamiętamy, wraz z wydaniem jednej ze starszych wersji tego programu Microsoft zaimplementował w nim funkcję Zawijania wierszy (ang. word wrap). Jej zadaniem jest zawijanie tekstu w odpowiednich obszarach, by zawsze w całości pozostawał on widoczny w obszarze edycyjnym programu. O ile można by sądzić, że funkcja ta spełnia swoje zadanie, o tyle praca z Notatnikiem przy włączonym zawijaniu tekstu może być niekiedy bardzo uciążliwa. Zwłaszcza, gdy mamy do zapisania stosunkowo długa notatkę, a przy tym stosujemy nawyk częstego zapisywania danych do pliku.


Krótka historia Windows XP

Krzysztof Sulikowski
24 kwietnia 2014
9 020
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 kwietnia 2014
9 020
Odsłony

Pierwsza dekada XXI wieku upłynęła w świecie technologii pod szyldem eXPerience. Co do tego nie ma wątpliwości. System ten wiódł prym, definiując swoje dziesięciolecie i wpasowując się w jego charakter. Technika i styl pracy poszły jednak naprzód. Dziś Windows XP jest już nieco archaicznym emerytem, który powoli ustępuje miejsca bardziej współczesnym rozwiązaniom. Przyjrzyjmy się jednak historii tego giganta, który ostatecznie stał się największym - w opinii wielu konsumentów - osiągnięciem w 39-letniej historii Microsoftu.


Dlaczego warto korzystać z kont użytkownika w Windows?

Marcin Paradowski
27 stycznia 2014
6 462
Odsłony
Marcin Paradowski
27 stycznia 2014
6 462
Odsłony

Jeden komputer i wielu użytkowników to dość częsta sytuacja, z którą możemy się spotkać w większości domów. Podobnie ma się sprawa w małych firmach, które albo nie potrzebują większej ilości komputerów, albo sytuacja finansowa nie pozwala na zakup dodatkowych maszyn. Aby zapobiec konfliktom, warto założyć dla każdego z użytkowników oddzielne konto.


Jak będą wyglądać smartfony z Windows Phone w przyszłości?

Krzysztof Sulikowski
21 stycznia 2014
4 422
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
21 stycznia 2014
4 422
Odsłony

Kiedy zastanowimy się, co definiuje Windows Phone, na myśl przychodzą dwie rzeczy. Z jednej strony jest to Modern UI - interfejs, wobec którego nie można przejść obojętnie, z drugiej zaś cały szereg urządzeń od Nokii czy HTC, które cieszą oko pięknymi kolorami. Wszystko to może w najbliższej przyszłości ulec zmianie. I to wcale nie na lepsze.


Co wiemy o Windows 9?

Krzysztof Sulikowski
20 stycznia 2014
10 914
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 stycznia 2014
10 914
Odsłony

Wraz z premierą Windows 8, a teraz 8.1, Microsoft próbował stworzyć uniwersum, oparte na wielomilionowych nakładach tabletów, ultra-cienkich laptopów, PC-tów i telefonów dotykowych. Choć misji "wszystko-w-jednym" jeszcze nie do końca udało się zrealizować, Microsoft wciąż ma w planach stworzenie systemu unifikującego wszystkie te urządzenia.


Windows 8.2 - Co już wiemy?

49 648
Odsłony
49 648
Odsłony

Jeszcze dobrze nie osiadł kurz na pudełkach z Windows 8.1, a już pojawiają się pierwsze doniesienia o kolejnej odsłonie Windows, oznaczonej numerkiem 8.2 (nazwa kodowa Threshold). Do sieci co jakiś czas wyciekają kolejne informacje o tym, czego należy się spodziewać po kolejnej dużej aktualizacji najnowszego systemu operacyjnego od Microsoftu. Postanowiliśmy zebrać wszystkie dotychczasowe tropy i podsumować to, co już wiemy.


Przegląd nowości w Windows 8.1

Łukasz Klimkiewicz
22 października 2013
27 056
Odsłony
Łukasz Klimkiewicz
22 października 2013
27 056
Odsłony

Rok – tyle czasu zajęło firmie Microsoft dopracowanie systemu Windows 8. Systemu, który przez jednych uważany jest za ciekawą rewolucję i wejście na drogę ku przyszłości systemów operacyjnych. Inni zaś oceniają Windows 8 negatywnie i zniechęceni do zaproponowanych przez korporację nowości wracają do poprzedniej wersji. Efektem rocznych prac Microsoftu jest bardzo duży zestaw aktualizacji dla tego systemu, którego finalna nazwa to Windows 8.1.


Programista jądra systemowego Windows o tym, dlaczego Linux jest szybszy

Piotr Maciejko
18 października 2013
9 053
Odsłony
Piotr Maciejko
18 października 2013
9 053
Odsłony

Kilka miesięcy temu Marc Bevand - starszy inżynier oprogramowania w firmie Adconion - rozpoczął na forum Hacker News dyskusję dotyczącą powolnej jego zdaniem ewolucji jądra systemowego Windows. Wszystkie zamieszczone w założonym przez niego temacie odpowiedzi były raczej standardowe. Wszystkie prócz jednej. W dyskusji wziął także udział anonimowy pracownik firmy Microsoft, który potwierdził przypuszczenia Bevanda. Po krótkim namyśle szybko jednak usunął swój post. Zgodził się natomiast na opublikowanie go przez Bevanda na jego własnym blogu, pod warunkiem wycięcia z treści wszelkich danych, potwierdzających zajmowane przez anonimowego programistę stanowisko. Tak zachowała się dość popularna opinia pracownika Microsoft na temat rozwijanego przez niego jądra systemowego Windows NT, które zdaniem autora nie tylko jest coraz wolniejsze od jądra linuksowego, ale w niektórych aspektach istnieje pomiędzy nimi stale powiększająca się przepaść.


Dlaczego pozostanie przy Windows XP nie popłaca?

Radosław Pietrowski
30 września 2013
6 273
Odsłony
Radosław Pietrowski
30 września 2013
6 273
Odsłony

Windows XP będzie niedługo obchodził swoje 12. urodziny, przez co system ten zdecydowanie wymaga już zastąpienia. Jednak mimo swojego wieku i szeregu następców (Windows Vista, 7 i 8), nadal ma on liczne grono zwolenników. Nic dziwnego - XP jest prosty w obsłudze, a przy tym do pracy nie wymaga zbyt wielu zasobów, przez co świetnie sprawdza się na nastawionych na oszczędzanie energii netbookach. Jednakże w świecie informatyki czas płynie zdecydowanie szybciej i to, co jeszcze 12 lat temu było rewelacją, teraz jest przestarzałe i nadaje się wyłącznie na śmietnik. Podobnie jest z systemem Windows XP. Dlaczego?


Linux vs Windows 8

Amanda Duszyńska
10 lipca 2013
22 526
Odsłony
Amanda Duszyńska
10 lipca 2013
22 526
Odsłony

Czy Windows 8 zachwyca tak bardzo, że jesteś w stanie odrzucić wszystkie inne sprawdzone systemy, takie jak chociażby Linux? Przekonajmy się czy to faktycznie prawidłowo postawiony krok w stronę ułatwienia własnej pracy z komputerem.


Dlaczego Microsoft chce się pozbyć pulpitu?

Adam Myszkowski
15 kwietnia 2013
15 191
Odsłony
Adam Myszkowski
15 kwietnia 2013
15 191
Odsłony

Dni pulpitu Windows są już policzone. Windows Blue potwierdza nową drogę Microsoftu. Drogę, na której jednym z bliższych etapów jest koniec klasycznego pulpitu. Dlaczego twórcy „okienek” tak bardzo chcą się pozbyć podstawowej przestrzeni roboczej dominującej od kilkunastu pokoleń najpopularniejszego systemu operacyjnego?


8 powodów, dlaczego warto unikać Windows 8

Piotr Maciejko
18 marca 2013
85 621
Odsłony
Piotr Maciejko
18 marca 2013
85 621
Odsłony

Pewien czas temu na łamach serwisu pojawił się artykuł opisujący osiem zalet systemu Windows 8, dla których warto go wybrać. Był on skierowany do osób, które rozważały kupno najnowszego dziecka firmy Microsoft. Obecny artykuł dotyczy ludzi, dla których owe zalety nie były wystarczające, by zbudować klarowny obraz nowego systemu z rodziny Windows. Oto 8 powodów, dlaczego warto unikać Windows 8


Dlaczego wywalam Windows 8

Radosław Pietrowski
6 lutego 2013
28 084
Odsłony
Radosław Pietrowski
6 lutego 2013
28 084
Odsłony

Jako użytkownik popularnych "okienek" z ponad dziesięcioletnim stażem, który z niejednego systemu korzystał, z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem sądnego dnia - dnia premiery najnowszej odsłony systemu Microsoftu – Windowsa 8. Przyznam szczerze, że nauczony doświadczeniem nie oczekiwałem rewelacji. Spodziewałem się, że zgodnie z tym, co osobiście zaobserwowałem, "ósemka" będzie kolejnym niewypałem wymagającym poprawek, tak jak Vista. Jakiś czas po premierze postanowiłem pobawić się nieco nowym systemem. W tym celu pobrałem oraz zainstalowałem wersję Enterprise i zabrałem się do dzieła. Z systemu zrezygnowałem po mniej więcej tygodniu. Dlaczego?


Service Packi – jak jeść i z czym podawać

Piotr Karcz
3 grudnia 2012
4 362
Odsłony
Piotr Karcz
3 grudnia 2012
4 362
Odsłony

Do niniejszego artykułu wybrałem garść przemyśleń i ciekawostek związanych z przeszło dziewiętnastoletnią historią poprawek Service Pack (skupiając się przede wszystkim na tych, przeznaczonych dla systemów z rodziny Windows). Zapraszam do lektury.


8 nowości, które zachwycają mnie w Windows 8

Adam Myszkowski
21 listopada 2012
53 647
Odsłony
Adam Myszkowski
21 listopada 2012
53 647
Odsłony

Windows 8 jest krytykowany przede wszystkim za zbyt radykalne zmiany w stosunku do poprzednika, które wielu użytkownikom nie przypadły do gustu. Czy jednak faktycznie taki diabeł straszny? A może po prostu boimy się zmian? A może wreszcie to tylko głosy wiecznych krytyków, którzy są negatywnie nastawieni do wszystkiego, co nowe? Zapraszamy do zapoznania się z subiektywnym wyborem ośmiu nowości w Windows 8, które nas zachwyciły.


Windows 8 – fakty i mity

Marcin Paradowski
22 października 2012
42 742
Odsłony
Marcin Paradowski
22 października 2012
42 742
Odsłony

"Wielkim wrogiem prawdy często nie jest kłamstwo - świadome, obmyślane, nieuczciwe - lecz mit: uporczywy, przekonywający, nierealny" - powiedział kiedyś prezydent Stanów Zjednoczonych J. F. Kennedy.


8 powodów, dlaczego wybrać Windows 8

Piotr Maciejko
16 października 2012
55 049
Odsłony
Piotr Maciejko
16 października 2012
55 049
Odsłony

Windows 8 to nie tylko nowy interfejs ModernUI, to też multum innych, ważnych zmian. Poznaj 8 powodów, dla których warto sięgnąć po Windows 8. System zebrał już pozytywne opinie użytkowników.


Windows 8 - Jaki jest, każdy widzi…

Piotr Karcz
9 października 2012
6 632
Odsłony
Piotr Karcz
9 października 2012
6 632
Odsłony

Premiera nowych okienek zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak chwycimy szampana i zaczniemy odliczanie spójrzmy na następcę „siódemki” pod nieco innym kątem. Od czasu przełomowego Windows 95 nie mieliśmy do czynienia z tak radykalnymi zmianami w interfejsie użytkownika. Adekwatnie do tego - żaden system Microsoftu nie wzbudzał tak wielu kontrowersji, jak opisywana „ósemka”.


Koniec ery systemów Windows

Mateusz Miciński
7 sierpnia 2012
9 452
Odsłony
Mateusz Miciński
7 sierpnia 2012
9 452
Odsłony

Kiedy w 1985 roku światło dzienne ujrzał pierwszy system z rodziny Windows, nic nie zapowiadało, że światowy rynek komputerów klasy PC już wkrótce zdominują "Okna". Okna, bo tak naprawdę na nich opierał się interfejs pierwszej wersji systemu. Jego twórcy, głównie Bill Gates, nie wysili się zbytnio w nadaniu nazwy. Po prostu Windows (z ang. okna). Później marketingowcy zalecali zmianę nazwy, jednak mamy już 2012 rok i kolejne edycje systemów Microsoftu nadal są oknami. Jednakże era systemów Microsoft Windows kiedyś dobiegnie końca... ale na pewno nie za życia Bill'a Gates'a.


Największe błędy systemu Windows na świecie

Mateusz Miciński
19 września 2008
13 305
Odsłony
Mateusz Miciński
19 września 2008
13 305
Odsłony

Dokładnie rok temu pisaliśmy o innowacyjnym komputerze - stoliku, który to w przyszłości ma zagościć w naszych salonach. Microsoft Surface ma znaleźć również zastosowanie komercyjne, jako elektroniczne menu dań czy asystent doboru telefonu komórkowego. O tych kwestiach pisaliśmy w artykule poświęconym Microsoft Surface. Co jednak poczyniłby klient ekskluzywnej restauracji, gdy podczas wybierania obiadu przy pomocy komputera - stolika, na ekranie pojawiłby się "blue screen"?