Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dlaczego warto korzystać z kont użytkownika w Windows?

Dlaczego warto korzystać z kont użytkownika w Windows?

Marcin Paradowski
27 stycznia 2014
6 572
Odsłony
Marcin Paradowski
27 stycznia 2014
6 572
Odsłony

Jeden komputer i wielu użytkowników to dość częsta sytuacja, z którą możemy się spotkać w większości domów. Podobnie ma się sprawa w małych firmach, które albo nie potrzebują większej ilości komputerów, albo sytuacja finansowa nie pozwala na zakup dodatkowych maszyn. Aby zapobiec konfliktom, warto założyć dla każdego z użytkowników oddzielne konto.

Podstawowym zabezpieczeniem, które oferuje Microsoft w swoich systemach to konta użytkownika, które należy zabezpieczyć hasłem. Poświęcenie kilku minut pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji takich jak: odczytanie służbowych wiadomości przez osoby trzecie, utratę dokumentów, ale także przypadkowe skasowanie cennych zdjęć przez nasze pociechy.

Konto użytkownika Windows 7

Co jeszcze zyskujemy dzięki indywidualnym kontom użytkownika:

 • Jeśli mamy dziecko, możemy przypisać do jego konta odpowiednie ograniczenia, dzięki który możemy być spokojni, że nasza pociecha uruchomi tylko wybrane aplikacje. Dzięki usłudze Bezpieczeństwa rodzinnego na bieżąco monitorowane są operacje wykonywane na specjalnym typie konta - Koncie dziecka.
 • Każdy użytkownik widzi wyłącznie własny ekran Start wraz aplikacjami, które zainstalował, własne zdjęcie przypisane do konta oraz spersonalizowane ustawienia. Nie ma problemów z wzajemnym zmienianiem sobie tapety pulpitu, ani usuwaniem skrótów do aplikacji.
 • Nie ma potrzeby wylogowania się ze stron internetowych, aby w dowolnym momencie kolejna osoba mogła się zalogować na swoje konto, by odczytać na przykład ważną wiadomość e-mail. Funkcja Przełącz użytkownika można błyskawicznie udostępnić komputer innej osobie bez obaw, że namiesza coś w naszych danych lub uzyska dostęp do prywatnych dokumentów. A to wszystko bez konieczności zamykania aplikacji i wylogowania użytkownika.
 • Konta użytkownika pełnią też funkcję zabezpieczającą przed dostępem z zewnątrz. Microsoft zaleca, aby na co dzień korzystać z kont o ograniczonych uprawnieniach, natomiast konto administratora pozostawić tylko do zastosowań wymagających szerszych uprawnień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uruchomienia szkodliwego oprogramowania na koncie, na którym mogłoby wyrządzić większe szkody.

  Typ konta w Windows XP

  O ile we wcześniejszych systemach, Windows 7, Vista czy XP dostępne były tylko i wyłącznie konta lokalne, o tyle w Windows 8.1, oprócz kont lokalnych, są również konta synchronizowane z chmurą Skydrive. Synchronizacja obejmuje personalizację pulpitu i interfejsu Modern UI, ustawienia aplikacji, zapisane hasła i preferencje językowe. Dzięki temu możemy na każdym z urządzeń wyposażonych w Windows 8 korzystać z tych samych ustawień, a także aplikacji a wszystko, począwszy od koloru ekranu Start a skończywszy na zainstalowanych poprzez Sklep Windows aplikacjach będzie non-stop aktualizowane. Dodatkowym atutem przemawiającym korzyść korzystania z tego rodzaju konta użytkownika jest to, że możemy go użyć na dowolnym komputerze, w dowolnym miejscu na świecie, jeśli jest on podłączony do internetu. Do założenia konta synchronizowanego w Windows 8.1 wystarczy posiadać konto w dowolnej usłudze Microsoft: SkyDrive, Outlook.com, Xbox Live lub założyć w dowolnym momencie, np. w czasie instalacji Windows 8.1.

  Opcje logowania w Windows 8.1

  Sam mechanizm logowania przeszedł niemałą metamorfozę wraz z pojawieniem się interfejsu Modern UI. Prócz standardowego hasła w postaci liter i cyfr, możemy użyć też opcji hasła w postaci numeru PIN, podobnie jak w telefonach komórkowych. Jest też hasło obrazkowe, które według założeń Microsoftu, ma być ułatwieniem dla najmłodszych użytkowników komputerów i tabletów. Warto też wspomnieć o logowaniu za pomocą linii papilarnych. Nie jest to zupełna nowość, jednak Windows 8 jest pierwszym systemem Microsoftu, który natywnie obsługuje większość czytników linii papilarnych.

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.