Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Teams - nowy wymiar współpracy w firmie

Microsoft Teams - nowy wymiar współpracy w firmie

Amadeusz Labuda
1 stycznia 2018
444
Odsłony
Amadeusz Labuda
1 stycznia 2018
444
Odsłony

Jednym z czynników, które mają największy wpływ na wydajność zespołów w dużych firmach, jest ich zdolność do sprawnej komunikacji i wymiany plików. Oczywiście Skype dla firm jest świetnym ku temu rozwiązaniem, jednak bywa zawodny, zaś jego funkcjonalność opiera się głównie na możliwości przeprowadzania rozmów głosowych. Microsoft, zdając sobie z tego sprawę, postanowił więc stworzyć aplikację bardziej przydatną w pracy przedsiębiorstw, skutkiem czego powstał Microsoft Teams – biznesowy kombajn będący odpowiedzią na potrzeby użytkowników. O ile Skype dla firm porównać można do specjalistycznego noża, o tyle Teams najbardziej zbliżony jest w takim porównaniu do szwajcarskiego scyzoryka – głównie za sprawą swojej integracji z elementami pakietu Office 365.

Prawdę powiedziawszy, potęga aplikacji Teams tkwi w tym, że łączy ona w jednym miejscu wszelkie najważniejsze dla wydajnej pracy usługi Microsoftu. Za jej pomocą umówić możemy się na spotkania, przesłać niezbędne pliki czy też odbyć rozmowę z innymi członkami zespołów. Bardzo przydatne w organizacji pracy całej grupy jest możliwość przeprowadzenia grupowego czatu w ramach kanałów przynależnych do ściśle określonych zespołów. Osoby raczej nieprzychylne aplikacji Microsoftu zwykły nazywać Teamsa nakładką na SharePointa i mają w tym w sumie sporo racji, jednak w tym najlepszym możliwym sensie – największą bowiem bolączką SharePointa był brak intuicyjnej obsługi, która przestaje mieć w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie. Co przy tym istotne, już niebawem możliwości oferowane przez Skype dla firm zostaną wchłonięte przez Microsoft Teams, jeszcze bardziej zwiększając potencjał tej jakże wygodnej aplikacji. Co więcej, Teams eliminuje potrzebę otwierania innych narzędzi pakietu Office 365 w osobnych programach czy zakładkach przeglądarki, bowiem Office Online, Planner, czy nawet Power BI są po prostu otwierane w ramach programu Teams.

Oczywiście już na pierwszy rzut oka da się stwierdzić, że Microsoft Teams jest wręcz wzorowym konkurentem dla powstałego wcześniej programu Slack. Po głębszej jednak analizie okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta – dzieje się tak z pewnego dosyć prozaicznego powodu, otóż rozwiązania te adresowane są do różnych klientów. Krótko mówiąc, Slack skupia się wyłącznie na byciu aplikacją komunikacyjną, podczas gdy Teams wykonuje dodatkowo rozliczne czynności, niedostępne w przypadku swojego rywala. Oczywiście aby skorzystać z aplikacji Microsoftu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego pakietu biznesowego Office (aczkolwiek rozwiązanie to planowane było początkowo jedynie dla planów Enterprise E1, E3 oraz E5). Jeśli zaś chodzi o dostępność na konkretnych platformach, z dobrodziejstw Microsoft Teams skorzystać możemy nie tylko w przypadku przeglądarki i PC, lecz również na Androidzie, iOS a nawet Windows 10 Mobile. W tym dziale portalu CentrumXP przedstawiamy Wam wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z obsługą aplikacji Microsoft Teams.

Microsoft Teams w praktyce

Zobacz również

Komentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.