Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Nagłówek i stopka

Nagłówek i stopka

Tomasz Stępień
1 sierpnia 2006
87 078
Odsłony
Tomasz Stępień
1 sierpnia 2006
87 078
Odsłony

Nagłówek i stopka to integralne elementy dokumentu tworzonego w programie Word 2007 znajdujące się odpowiednio w jego górnej i dolnej części (zajmują fragment miejsca przeznaczony na marginesy). Umieszcza się w nich takie informacje jak tytuł tworzonego właśnie dokumentu, datę i godzinę, czy numer strony. Od tej pory elementy te będą dodawane na każdej nowej stronie, a niektóre informacje (np. właśnie numer strony) będą zmieniać się w sposób automatyczny, co ułatwi pracę nad dokumentem.

W celu wstawienia nagłówka i/lub stopki do dokumentu na wstędze Wstawianie w sekcji Nagłówek i stopka klikamy na odpowiedni przycisk - Nagłówek jeśli chcemy wstawić nagłówek lub Stopka jeśli wstawiamy stopkę (na obrazku zaznaczone czerwoną ramką).

Po naciśnięciu wybranego przycisku rozwinie się menu, w którym wybierzmy interesujący styl elementu i kliknięciem wstawimy go na stronę.

Automatycznej zmianie na Narzędzia nagłówków i stopek - Projektowanie uległa poprzednia wstęga, dzięki temu mamy dostęp do opcji edycyjnych nagłówka/stopki. Ponadto możemy zauważyć, że każdy szablon ma specjalne, łatwe do zmiany pola, informujące o ich przeznaczeniu. Wystarczy pojedyncze kliknięcie aby rozpocząć ich edycję.

W łatwy sposób dodamy własne pola edycyjne. W tym celu klikamy przycisk Szybkie części a następnie opcję Właściwości. W rozwiniętym menu wyszukujemy interesujące pole np. Firma, aby wpisać w nim nazwę naszej firmy.

Automatycznie wstawimy również pola związane z datą i czasem. W sekcji Wstawianie klikamy na przycisk Data i godzina.

W oknie, które się pojawi wybieramy interesujący nas format wyświetlenia czasu i daty a następnie klikamy na OK.

W nagłówku i stopce może znaleźć się także zdjęcie czy obiekt Clip Art. Wstawimy je za pomocą przycisków znajdujących się w sekcji Wstawianie wybierając odpowiednio Obraz lub Obiekt clipart.

Możemy również zmienić pozycję nagłówka względem początku strony lub stopki względem jej końca wykorzystując opcje w sekcji Położenie. Wpisując lub wybierając za pomocą strzałek odpowiednią wielkość określimy ich położenie.

Jeśli wszystkie wykonane zmiany nam odpowiadają możemy zakończyć edycję nagłówka i stopki. W tym celu klikamy na przycisk Zamknij nagłówek i stopkę lub klikamy klawisz [Esc]. W ten sposób powrócimy do podstawowej edycji dokumentu.

Zobacz również

Komentarze

Wszystko dokładnie pokazane... Cóż więcej... :)
Mary, 18 września 2006, 15:55
mam jeszcze pytanko czy mozna ustawić nagłówek i stopke w taki sposób, żeby były zablokowane?? dokładnie chodzi mi o to ze mam szablon z nagłówkiem i stopką i chciałbym zeby prze zmianie marginesów w tekscie nagłówek i stopka pozostały niezmienne. pozdro
Zoolwio, 14 grudnia 2007, 10:02
Poza wodotryskami nie widzę aby coś w tym zakresie zrobiono. Nie widzę automatycznego pozaywania w nagłówku powtarzania zawzy rozdziału. Do tej pory w wersji Word 2003 było to raczej udręką, zwłaszcza gdy w połowie strony była zmiana rozdziału raczej nie widzę nic nowego w tej sprawie, bo wszystkie ikony takie same i te same co w wersjach STARYCH. Czyli nadal problemy z nagłówkami.
Arbuzek, 28 stycznia 2008, 21:14
wg nie to tem word 2007 to totalna porazka, zamiast ułatwic prace, to mocno ją komplikuje, załuje ze mam go zakuponego. Word 2003 moze nie był rewelacyjny lecz do wiekszosci usług mozna było sie dostac z kzadej strony tutaj jest wrecz odwrotnie wszytkie wazniejsze usługi pokazano w jakis zakładkach i tyle a jesli ktos chce skorzystac np z szyfrowania to szukaj/grzeb gdzies głeboko w wordzie . wg mnie totalna porazka moze nie była by ona az tak wielka gdyby przynajmniej mozna było zmnienic ten beznadziejny wygląd zakładkowy na mormalny tradycyjny. Skoro programisci cos zmieniaja to niech robią to z głową bo worda 2003 mam perfect a w 2007 to praktycznie nie moge sie połapać. To tyle z mojej strony, Z poważaniem NIEAZDOWOLONY
niezadowolony, 20 lutego 2008, 13:27
wie ktos jak wstawic stopkę, taka zwykla kreske jak byla w office 2000? bo takiej nie wiedze a reszta mi sie nie podoba...
daszka, 15 maja 2008, 15:58
a wie ktos moze jak sie wstawia lewy i prawy nagłowek? zeby wpisac tytulpracy i tytul rozdzialu?

myth, 12 stycznia 2009, 16:58
troche slaba definicja:(
xp, 15 stycznia 2009, 21:39
Rzecz tak prosta jak wstawianie nazwy pliku dokumentu do nagłówka lub stopki w wersji 2003 jest niewykonalna w word 2007. Predefiniowane style są dla mnie udręką (naprawdę powszechnie sie z tego korzysta?). Ja musze pracowac na Word2007 w firmie, która ma swoj logotyp, mam obowiązek tworzenia dokumentów na tej bazie i na ch....ę mi te predefiniowane cuda. Dla mnie porażka.
Bebe, 2 lipca 2010, 13:41
A jak ustawić stopkę tylko na ostatniej stronie dokumentu?
Basia, 29 września 2010, 15:24
Witam. Mam takie pytanie .. Chciałabym mieć stopkę i nagłówek tylko na pierwszej stronie ..Jak to zrobić ? Proszę o pomoc!! :)
Lolaa, 7 listopada 2010, 15:33

zebym ja musiała to przepisywał to szok Frown


ja, 2 lutego 2011, 10:57
no faktycznie mało co jest- nawet kwestia umieszczania nagłówka na różnych stronach np kiedy nie jest on potrzebny na 5pierwszysch stronach a jest tylko opcja różnych nagłówków na str parzystej i nieparzystej i na pierwszej stronie więc lipa
m., 8 kwietnia 2011, 15:46
Najlepszy edytor tekstów to Open Office 3.3 bo jest najłatwiejszy w obsłudze według mnie oczywiście ,a Ms Word to dla mnie najgorszy program do edytowania tekstów bo ma zajebiście trudną obsługę . Il tyle wam powiem , a wy debile przestańcie rozmawiać na takie żałosne tematy cioty niedorobione <<<<<< I tyle wam powiem >>>>>>
Mikołajeeeeek, 13 grudnia 2011, 17:49
Dokładnie ! word 7 to totalna kompromitacja, mnóstwo opcji i nieprzydatnych ikonek na pierwszym planie aby Ci tylko wcisnąć jakiś bajer a podstawowe rzeczy pochowane nie wiadomo gdzie ! Katastrofa
Yo, 8 stycznia 2012, 19:52
macie beznadziejny opis tej strony dostalam przez to z odpowiedzi 1
wkurzona , 23 października 2012, 09:31
ok
ja, 19 listopada 2014, 13:52
jest wytłumaczone, super !!! ;)
BoBoBo, 19 listopada 2014, 13:52
Aby wstawić nagłówek, bądź stopkę na pierwszej stronie trzeba zastosować podział dokumentu na sekcje. Żeby to wykonać trzeba postąpić według poniższych kroków: 1. Ustawiamy kursor na pierwszej stronie. 2. Wchodzimy w zakładkę UKŁAD STRONY. 3. W części Ustawienia strony szukamy: Znaki podziału i wybieramy z listy Następna strona. 4. W ten sposób stworzyły się dwie sekcje: jedna obejmująca pierwszą stronę oraz druga obejmująca resztę stron dokumentu. 5. Na koniec trzeba zwrócić uwagę czy odznaczona jest opcja połączenia z poprzednią sekcją: a) klikamy dwukrotnie (szybko) w nagłówek lub stopkę w sekcji drugiej b) domyślnie jesteśmy w zakładce projektowania nagłówków i stopek, i sprawdzamy czy odznaczona jest opcja: Połącz z poprzednim w części zwanej: Nawigacja Teraz możemy edytować stopkę i nagłówek na pierwszej stronie nie wprowadzając zmian na innych stronach.
Dziarski, 9 listopada 2015, 12:16

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.