Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Sprawdzanie pisowni i gramatyki

Sprawdzanie pisowni i gramatyki

Radosław Jończyk
3 czerwca 2006
85 503
Odsłony
Radosław Jończyk
3 czerwca 2006
85 503
Odsłony

Aby dokonać sprawdzania pisowni i gramatyki w dokumencie należy posłużyć się przyciskiem Pisownia i gramatyka znajdującym się na wstędze Recenzja. Po aktywowaniu tej funkcji program sam sprawdzi tekst i zaproponuje poprawki. Na rysunku poniżej widać podświetlony przycisk Pisownia i gramatyka (zaznaczony czerwoną ramką):

Po kliknięciu tego przycisku pojawi się okno, za pomocą którego będziemy mogli skorygować popełnione przez nas błędy:

Widzimy, iż w słowie "tanei" została popełniona literówka. Powyższe okno dialogowe pozwala na korektę tego błędu, proponując jednocześnie poprawną formę danego słowa oraz kilka wyrazów o podobnej pisowni. Aby zaakceptować zmianę należy wcisnąć przycisk Zmień. Natomiast, jeżeli celowo nie chcemy dokonać poprawki to możemy posłużyć się przyciskiem Ignoruj Raz wówczas zaznaczone słowo nie zostanie poprawione i zniknie czerwone, faliste podkreślenie. Klikając przycisk Ignoruj Wszystko Word dany błąd zignoruje w całym tekście.

Tezaurus

Aby znaleźć alternatywę dla zaznaczonego słowa należy posłużyć się słownikiem wyrazów bliskoznacznych i synonimów Tezaurus. W tym celu ze wstęgi Recenzja wybieramy pole Tezaurus. Na rysunku poniżej w czerwonej ramce:

Po kliknięciu przycisku, po prawej stornie dokumentu pojawi się okno Poszukiwanie a w nim synonimy słowa zaznaczonego w tekście - "rozmowy".

Możemy teraz wybrać jedno z zaproponowanych przez Word'a słów, przykładowo, niech to będzie synonim "obrady". Aby go wstawić do tekstu, należy najechać na niego kursorem myszki i rozwinąć menu, następnie wybrać pole Wstaw. Poniżej widoczny jest efekt tej operacji.

Zobacz również

Komentarze

A ja powtarzam, że na czystej instalacji Office'a 2003 Beta 2 nie ma ani polskiego słownika, ani też thesaurusa - tak więc artykuł przydatny jedynie dla tych, którzy aktualizowali starszą wersję lub instalowali 2007 obok niej.
m010ch, 3 czerwca 2006, 18:35
no i co z tego?
staszek, 3 czerwca 2006, 18:48
To, że większość ludzi, którzy będą chcieli zastosować się do artykułu opuszczą go po pierwszym akapicie? To, że autor słowem nie wspomniał o tym w artykule? No, ale skoro staszek aktualizował Office'a, a nie instalował na czysto to skąd ma to wiedzieć. Na przyszłość jak chcesz podjąć polemikę to zrób to w sposób normalny, podpierając się argumentami, albo nie pisz nic.
m010ch, 3 czerwca 2006, 19:08
proponuje podjąc polemike na ramach ogolnopolskich gazet, gdzie w jasny i prosty sposob poparty silnymi argumentami wytlumaczysz wszystkim Polakom, że w jednym przypadku na dziesiec tysiecy, czyli w przypadku ktorym uzytkownik bedzie instalowal worda jako swoj pierwszy program biurowy, nie bedize posiadal slownika polskiego a jedynie angielski.
staszek, 3 czerwca 2006, 21:04
Faktycznie nie wspomniałem o konieczności posiadania starszej wersji pakietu aby obie funkcje działały poprawnie. Dziękuje za zwrócenie uwagi i przepraszam za niedopatrzenie. Błąd poprawiłem.
Radosław, 3 czerwca 2006, 21:14
alez gorąca dyskusja :)
markus, 4 czerwca 2006, 12:08
Staszek: Ja wiem, że Ty patrzysz po sobie i, że skoro Ty masz, to większość innych osób także posiada pirackie Office'y 2003 na biurkach i im to nie przeszkadza w żaden sposób - mi tak, a że akurat nie było mnie stać na Office'a 2003, to używałem OpenOffice'a + Viewery z Microsoftu. Instalując tą betę odinstalowałem te powyższe, ponieważ już mi nie były potrzebne. Jak widzisz - niektórzy mogą nie mieć wcześniejszych wersji Office'a, tak więc nie uogólniaj i nie polemizuj z "jednym przypadkiem na dziesięć tysięcy". Radosław: Dzięki za wprowadzenie info do opisu - teraz już powinno być to jasne dla każdego :)
m010ch, 4 czerwca 2006, 14:30
Urzekła mnie twoja histora. Opowieść ta jest tak pasjonująca, że proponuje abyś wysłał ją do bravo. Albo zrób taki cykl: "Pakiet Microsoft Office 2007 a słowniki miedzynarodowe.", bo w nich chyba jestes specjalistą. Wszak w innym wątku również zauważyłeś o ile się nie myle jakąś nieścisłość związaną z tym elementem programu.
staszek, 4 czerwca 2006, 20:13
problem braku slownika mozna rozwiazac tak: po instalacji 2007 zainstalowac 2003 wybierajac instalacje indywidualna i wybrac tylko narzedzia sprawdzajace "polski"
n, 10 czerwca 2006, 03:37
Dzięki, działa również w przypadku Office-a XP!
Jarek, 22 czerwca 2006, 14:32
Staszek, nie bądź taki "do przodu". Ja np. uzywam Open Office, bo nie chce nielagalnego MS Office, a na legalny mnie nie stać. Zainstalowałem sobie ten MS Office 2007 i nie działa sprawdzanie polskiej pisowni... Twoje stwierdzenie, że "... w jednym przypadku na dziesiec tysiecy, czyli w przypadku ktorym uzytkownik bedzie instalowal worda jako swoj pierwszy program biurowy, nie bedize posiadal slownika polskiego a jedynie angielski. " jest pozbawione sensu. Nie da się bowiem ukryć że Open Office jest programem biurowym.
Leesior, 9 lipca 2006, 14:07
Zainstalowalam MS Office 2007 specjalnie po to aby miec slownik angielski. Poprzedniego worda mialam polskiego no i dalej nie uzyskalam oczekiwanego efektu. Ktos cos poradzi?
Beata, 25 lipca 2006, 02:09
a czy ktos wie jaki plik trzeba dograc do ms office 2007, zeby dzialalo sprawdzanie pisowni??
mario, 9 sierpnia 2006, 15:37
Właśnie, jak to zrobić?? bo nie każdy jest orłem z ortografi - ja nie "iak wjdaci mam pewne problemy z ortografjom i ze gramatykom."
KML, 11 sierpnia 2006, 16:36
Mam Open Office 2.2. nie działa mi sprawdzanie pisownie. Kiedy karzę sprawdzać pojawia się komunikat, ze sprawdzanie zakończone pomyślnie...Błędy nie zostały poprawione...Ani po polsku, ani po angielsku. nic....Może ktoś wie co zrobić? Moje gg- 9325352. Z góry dziękuję!
SvEterek. , 27 maja 2007, 13:30
Mam słownik polski w Word 2007, ale sprawdzanie ortografii następuje dopiero jezeli klikne tą opcje Pisownia i Gramatyka w Recenzji. Opcje w Word 2007 mam ustawione: "sprawdź gramatyke i pisownie", ale mimo tego musze zawsze włączać za każdym razem tą opcje Pisownia i Gramatyka zeby sprawdzał i podkreslał na czerwono błedy.. Otwieram jakis plik lub pisze w nowym i nie sprawdza mi orografii (nie podkresla na czerwono błędnych słów) dopuki mu tam nie kliknę tej opcji "Pisownia i Gramatyka" w menu Recenzja. Jak zrobić zeby ta opcja była zawsze włączona ? To pewnie jakis bład w rejstrze jest.
king, 11 sierpnia 2007, 02:07
Właściwie powyższą korespondencję należało by zostawić bez komentarza. Brak możliwości sprawdzania pisowni w POLSKIEJ wersji Office jest po prostu skandalem bez precedensu. Kupiłem wersję angielską, bo jestem przyzwyczajony do angielskiego "interfejsu". Nawet do głowy mi nie przyszło, że będę miał problem. Do angielskiej wersji Office 2003 wystarczyło wrzucić kilka plików z "polskiego" Office 97 i wszystko działało. Było to tak proste, że... musiało chyba bardzo przeszkadzać Gates"owi. A polski oddział Microsoftu niech się wstydzi.
Piotr, 23 sierpnia 2007, 17:33
Mam czwarty komputer. Kolejne wersje Windowsa i Worda, i wszedzie to samo. Wyzywam lingwistow Billa od nieukow. Jezyk jak u pisuardessy. Slowo "zarcie" niby wulgarne, a to podstawowe pojecie religii poganskiej. (Zertwa - Ofiara) Ale wulgaryzmy typu "egzema" sa zawsze propozycja za jedynie poprawne "eczema". Pilsudczyzmy (rutenizmy) typu "ziemniak" i "sojusz" nie wiem dlaczego uznawane za poprawne. Sama tak nie napisze, ale korzystam takze z obcych prac, a tam korrida ortograficzna. Nawet Open Office instalowalam sobie czysty. Kazde slowo, ktore zakceptuje doda do slownika i moge miec slownik najpoprawniejszej POLSZCZYZNY. Szkopul w tym, ze OPEN musze eksportowac zawsze do .doc
IwonaEwa, 9 września 2007, 11:00
A ja mam problem, z którym nie może poradzić sobie informatyk. Może coś poradzicie? otóż mam Word 2003. nie wiem dlaczego, ale podkreśla mi poprawnie napisane wyrazy i proponuje pisanie ich drukowanymi literami. Można to zignorować tylko poprzez kliknięcie na "Ignoruj raz" inaczej się nie da - ale w następnym akapicie tekstu znów to samo. Próbowałam już chyba wszystkich opcji i nic! Wyraz ten został dodany do słownika i jest prawidłowy ale w tekście ciągle go podkreśla. O co może chodzić, bo na dłuższą metę jest to bardzo irytujące???
AniaZdesperowana , 13 listopada 2007, 10:02
Rodacy na forum w anglii robia przykrosci sobie wytykajac bledy. Dla wygody pisania pomija sie polskie litery,brak orto w office dla vista jest zlosliwe sa zachodnie jezyki, brak tezaurusa,translatora z j.polskim http://dariuszuk.bloog.pl
dariuszuk.bloog.pl , 2 grudnia 2007, 01:35
Cześć, zainstalowałam Open Offica, poprzez kreatora zainstalowałam słowniki (j.pol., j.ang., j.niem.). Sprawdzanie pisowni działa mi we wszystkich oprócz j. pol., który jest mi najbardziej potrzebny... Czy ktoś może mi pomóc?
Ewa, 2 grudnia 2007, 10:52
BEATA powiem ci ze masz problem
bronek, 25 stycznia 2008, 10:17
Do *AniaZdesperowana*. Masz ustawioną autokorektę na automatyczne poprawianie w trakcie pisania i w opcjach ustawione automatyczne poprawianie stylu (poprawiaj wszystkie style). A w stylach masz ustawione na automatycznie poprawiaj czy modyfikuj style (nie pamietam dokładnie) i w stylach masz bałagan. Bo w stylu normalnym albo tym stosowanym w trakcie pisania masz ustawioną czcionkę KAPITALIKI lub WERSALIKI. Komputer poprawia Ci na taki styl jaki został wybrany, słowem robi dobrze wedle tego co się od niego wymaga. Wyczyść style do zera, zdejm poprawianie stylu, zdejm automatycznie aktualizuj style w opcjach tworzenia nowego stylu. Zdejm w autokokcie - poprawiaj style. Ustaw znacznik na poprawiaj przypadkowe użycie CapsLock. Problem powinien przestać występować
Arbuzek, 28 stycznia 2008, 22:21
Po zalogowaniu możesz: - edytować swoje dane osobowe i adresowe - tworzyć, zmieniać, zamawiać i usuwać własne listy zakupów - SZYBKIE KOSZYKI - dokonywać zakupów na podstawie swoich arPo zalogowaniu możesz: - edytować swoje dane osobowe i adresowe - tworzyć, zmieniać, zamawiać i usuwać własne listy zakupów - SZYBKIE KOSZYKI - dokonywać zakupów na podstawie swoich archiwalnych zamówieńchiwalnych zamówieńPo zalogowaniu możesz: - edytować swoje dane osobowe i adresowe - tworzyć, zmieniać, zamawiać i usuwać własne listy zakupów - SZYBKIE KOSZYKI - dokonywać zakupów na podstawie swoich archiwalnych zamówień
Po zalogowaniu możesz:, 16 marca 2008, 11:07
Gdzie mozna ściągnąć ten program za FREE ??????

Mairek10, 13 października 2008, 20:12
Przepraszam, ale czemu jestem zmuszany do instalowania programów których niechce typu Vista, a jak mam nowy office 07 to musze sie uczyc wszystkiego od nowa, ale pomijając to, dlaczego brakuje w nim rzeczy z poprzednich officów? np. funkcja wyszukiwania wyrazów i możliwości manulanej korekty. samo wyszukiewanie było bardzo przydatne. a o tym słowniku to juz nie wspomne. Pozdr

Matius, 15 stycznia 2009, 03:20
brakuje ci w office 2007 funkcji wyszukujacej wyrazy? hmmm. a probowales tego: narzedzia glowne / edytowanie / znajdz...?

tu, 25 lutego 2009, 09:56
A jak sprawdzić pisownię w widoku "odczyt pełnoekranowy"??????

anna maria, 2 marca 2009, 13:37
swietne wytlumaczenie,lepiej nie mozna bylo tego zrobic!!!!:) jestes lepszy niz moj nauczyciel z informatyki ktory sam czasem nie wie o co mu chodzi;)
iwona, 5 stycznia 2010, 10:48
Mi to nie działa w ogóle, informatyk ze mnie żaden więc czy ktoś mi może to wytłumaczyć? Dostałam 2007 razem z laptopem przy zakupie, nie mam żadnego ściąganego więc powinno działać ; /
kasia, 7 stycznia 2010, 16:31
szukałem w kompie tego tenatu i nikt nie potrafi wytłumaczyć ułonośći Worda 2007 w Viście!! Wszyskie "mądre" chociaż w dobrej wierze pisane popowiedzi są o dupe roztrzaść!!
habit, 26 stycznia 2010, 20:34
czy można dodać czerwoną falistą flagę w word 2007 w języku polskim
miś, 27 stycznia 2010, 02:12
ma safari i mi to nie działa
wer24, 23 lutego 2010, 07:50
Mam angielski MS Office 2007 i pobrany z internetu pakiet do sprawdzania ortografii polskiej "MS.OFFICE.LANGUAGE.PACK.2007.POLISH", który zawiera dwa pliki: (1) O12MLPPL.iso (bardzo duży) i (2) SHA1.txt, a w nim długa liczba, pewnie hasło. Jak to zainstalować? Bardzo proszę o odpowiedź na adres graff@sover.net, pewnie już nigdy mi się nie uda znowu znaleźć tego forum. Oficjalna opcja kupienia pełnego pakietu słowników dla 45 języków za prawie US$200 jest niedorzeczna.
graff@sover.net, 22 marca 2010, 21:12
Hmmmmmmmmmmmmm..... To jest bardzo pomocne 
eve, 2 października 2010, 13:08
Cześć! Mam problem, z którym nie potrafię się uporać. Może mi ktoś pomóc w kwestii Word`a? Włączam, piszę jakiś czas, robię sobie przerwę na np. kawę, podejmuję pisanie i ni z gruszki, ni z pietruszki zmienia język z j. polskiego na j. angielski. Zauważam ten fakt dopiero wówczas, gdy widzę `czerwone szlaczki` i mimo zmiany sytuacja się powtarza parokrotnie. dodam też, że posiadam Windows Vista Home Basic. Pozdrawiam Karol.
kt67, 28 listopada 2010, 14:32
bardzo mi to pomogło ;">
Iwonaaa, 5 listopada 2011, 19:44

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.