Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry

Porady

Porady

Równomierne obciążenie w praktyce - Menadżer Ruchu

Patryk Pilarski
14 grudnia 2016
1 253
Odsłony
Patryk Pilarski
14 grudnia 2016
1 253
Odsłony

Poniższy artykuł jest pierwszym tekstem z serii poradników traktujących o loadbalancingu jako usłudze w chmurze Microsoft. W pierwszej odsłonie skupimy się na konfiguracji zasobów oraz skonfigurowaniu ich do pracy w trybie równomiernego obciążenia z wykorzystaniem usługi Menadżer Ruchu (Traffic Manager). Skonfigurujemy kilka instancji usług działających jako serwery HTTP po to, aby następnie uruchomić tryb równomiernego obciążenia działający na poziomie zapytań DNS. Jest to świetny sposób na stopniowe migrowanie usług do chmury, ponieważ z pomocą usługi Menadżera Ruchu możemy równoważyć ruch sieciowy nie tylko dla zasobów uruchomionych w Azure, ale również dla innych serwerów i systemów dostępnych poprzez sieć Internet. W osobnym poradniku zostanie zaprezentowana usługa Azure Load Balancer oraz jej wykorzystanie do konfiguracji zasobów Azure charakteryzujących się wysoką dostępnością i ciągłością działania w razie awarii (znane też jako HA – High Availability).


Modele zasobów w Microsft Azure

Patryk Pilarski
5 września 2016
1 270
Odsłony
Patryk Pilarski
5 września 2016
1 270
Odsłony

Niezależnie od tego, jak długo korzystasz z platformy Microsoft Azure, z pewnością spotkałeś się już z terminem „model wdrożenia”. Nowym użytkownikom te słowa mogą kojarzyć się z procesem tworzenia nowego zasobu, podczas którego należy wybrać jeden z dostępnych modeli. Użytkownicy Azure posiadający nieco dłuższy staż pracy z rozwiązaniem korzystali (i być może dalej korzystają) ze starszej wersji portalu Azure i klasycznego modelu zasobów. Poniższy artykuł jest skierowany dla obu grup użytkowników i powinien rozwiać wątpliwości, dotyczące wyboru jednego z dostępnych modeli wdrożenia oraz kwestii migracji zasobów z modelu klasycznego do menadżera zasobów.


Wykorzystaj darmową subskrypcję i wypróbuj Microsoft Azure

Patryk Pilarski
18 sierpnia 2016
2 491
Odsłony
Patryk Pilarski
18 sierpnia 2016
2 491
Odsłony

Rozwiązania chmurowe to ostatnimi czasy jeden z najgorętszych tematów w sektorze IT. Co chwilę docierają do nas informacje o firmach i instytucjach, które decydują się na uruchomienie swoich serwisów za pomocą chmury. Również na łamach CentrumXP pojęcie „cloud” często przejawia się w treści aktualności. Wielu osobom wydaje się, że chmura to bardzo droga technologia dostępna jedynie dla największych firm. Nic bardziej mylnego! Jest to przede wszystkim elastyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne stworzenie pożądanego środowiska pracy i pełną kontrolę finansów, ponieważ użytkownik zobligowany jest do zapłaty jedynie za czas faktycznego wykorzystania środowiska. Ważnym pojęciem jest tutaj skalowalność, czyli możliwość wykorzystania atutów tej technologii w kontekście małych projektów, jak i wielkich wdrożeń. Co ważne, przejście od fazy projektowej do wdrożenia można przeprowadzić dosłownie za pomocą paru kliknięć i to bez przerwy w działaniu usługi. Tyle z teorii, a w praktyce… najlepiej przekonać się samemu. Jest ku temu świetna okazja, bowiem Microsoft oferuje darmowy kredyt w wysokości 170 euro dla nowych użytkowników platformy Azure. Poniższy poradnik pomoże Wam postawić pierwsze kroki w chmurze. :)