CentrumXP.pl » Witamy
CentrumXP.pl
 
Szukaj
Subskrypcja
Powiadomienie e-mailem o nowościach na CentrumXP.pl:
E-mail: Zapisz
Czy zamierzasz pobrać Internet Explorer 9?


CentrumXP.pl » Inne aplikacje Microsoft » Aplikacje » Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych   Dodaj do ulubionych Wersja do wydruku

Odzyskiwanie danych

Autor: Andrzej Stolarczyk    Opublikowano: 24 czerwca 2009    Odsłon: 13944    »Skomentuj...
Strona:
Zobacz również:

»Uzyskaj pomoc na forum

Z komputera korzystamy prawie codziennie, dlatego z każdym dniem na dysku przybywa coraz więcej danych. Czasami z różnych przyczyn dane ulegają usunięciu bądź uszkodzeniu. W takiej sytuacji mogło by się wydawać, że dane zostały bezpowrotnie utracone. Oczywiście nie jest to prawdą. Ten artykuł wyjaśni dlaczego tak się dzieję.

Kiedy usuniemy plik...

Większość ludzi uważa, że usuwając plik z dysku mogą pozbyć się niewygodnych danych. Z rzeczywistością ma to niewiele wspólnego. Dzieje się tak dlatego, że wydając systemowi operacyjnemu polecenie wykasowania pliku, system tak naprawdę usuwa jedynie informację o istnieniu danego pliku z MFT. Fizycznie dane w dalszym ciągu znajdują się na dysku, jednak nie są brane pod uwagę przez system plików i mogą zostać nadpisane. Programy do przywracania danych potrafią na podstawie analizy sektorów partycji odszukać taki 'zagubiony' plik i zapisać go w nowe miejsce.

Jak to robią specjaliści w laboratoriach?

Jeżeli utracimy dane, nie musimy się martwić, że straciliśmy je bezpowrotnie i sami nie możemy nic z tym zrobić. W dzisiejszych czasach nie trzeba mieć wiedzy informatycznej, żeby rozwiązać ten problem. Na świecie jest sporo firm, które w swoich laboratoriach odzyskają dane. Po oddaniu nośnika do laboratorium, specjaliści określają rodzaj uszkodzenia - czy jest to usterka fizyczna czy logiczna. Fizyczne uszkodzenie dysku jest droższe w naprawie, gdyż trzeba wymienić uszkodzone części na nowe. Tutaj jest istotna różnica między naprawą w laboratorium a samodzielną wymianą części w domu. W laboratorium, dysk jest rozbierany w komorze laminarnej, gdzie panuje klasa czystości powietrza 100. Ponieważ dyski podczas produkcji są zamykane w hermetycznej obudowie, otwarcie jej w domu, może skrócić żywot nośnika nawet o kilkaset razy, jeżeli w domu mamy na pozór czysto. Jeśli nie, żywotność może skrócić się jeszcze bardziej. Po otwarciu obudowy w laboratorium, wyciągana jest z niej głowica dysku. Umieszczana jest w specjalnym uchwycie pod mikroskopem stereoskopowym. Dzięki temu, można sprawdzić czy głowica nie jest zabrudzona lub porysowana. Jeżeli jest zabrudzona, zostaje umieszczona w specjalnym płynie, którego ładunki elektrostatyczne usuwają kurz. Następnie badana jest powierzchnia talerzy dysku twardego. Im bardziej są zarysowane, tym mniejsza szansa na odzyskanie danych, które są zapisane na uszkodzonych ścieżkach. Kolejnym krokiem jest skopiowanie każdego sektora dysku na inny nośnik. Jest to też pierwszy etap, jeżeli uszkodzona jest struktura logiczna dysku. Dlaczego robiona jest kopia? Zwiększa to pewność, że w trakcie odzyskiwania nie wystąpią dodatkowe problemy, jeśli nośnik jest fizycznie uszkodzony. W dalszej kolejności, za pomocą specjalnego oprogramowania skanowana jest powierzchnia nośnika oraz odzyskiwane są pliki lub cała struktura logiczna dysku bądź partycji. Niestety usługa w specjalistycznej firmie do najtańszych nie należy. Zwykle wiele firm bezpłatnie może zdiagnozować usterkę i podać przybliżony koszt naprawy. Niektóre firmy każą zapłacić za diagnozę, jeżeli z jakiegoś powodu zrezygnujemy z usługi.

Przydatne narzędzia

Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy skorzystać z pomocy firm trzecich, możemy sami spróbować odzyskać dane (pod warunkiem, że dysk jest uszkodzony logicznie).Programów jest całkiem sporo. Najbardziej popularnym a zarazem uniwersalnym jest Easy Recovery. Z jego pomocą można odzyskać niemalże wszystko - od skasowanych plików po sformatowane partycje. Warto dodać, że programy do partycjonowania także potrafią odzyskać dane. Przyładowo - Paragon Partition Manager potrafi odszukać zagubione, usunięte lub sformatowane partycje.

Istnieją też programy, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Można je podzielić na narzędzia do odzyskiwania:

  • plików z płyt CD/DVD (IsoBuster)
  • plików z kart pamięci (PhotoRescue)
  • uszkodzonych plików pakietu Office (OfficeFIX)
  • baz danych programu Outlook Express (R-Mail Outlook Express Recovery)
  • plików z dysku twardego (File Scavenger, Recover My Files)

Gdy system nie działa...

Wyżej wymienione programy działają w środowisku Windows. I tu pojawia się problem - co zrobić kiedy cały dysk jest uszkodzony, nie można uruchomić systemu a tym samym któregokolwiek programu do odzyskiwania danych?


1 2 3 Dalej» 

Aktualna ocena to: 3,66

Oceń artykuł...
Porażka Kiepski Taki Sobie Dobry Super!

Tagi:  

A teraz:    Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych    Wydrukuj Wydrukuj    Wyślij link znajomemu Wyślij link znajomemu    Skomentuj Skomentuj

Komentarze do Odzyskiwanie danych

Dodaj komentarz»

gość 24 czerwca 2009, 23:39

Artykuł bardzo ciekawy i interesujący. No i nareszcie coś się nowego z artykułów pojawiło. :D

migel 28 czerwca 2009, 15:10

Szkoda tylko, że autor poleca nie legalne oprogramowanie jakim jest Hiren"s
w wersji widocznej na screenach.
 

Zdzisław 30 czerwca 2009, 8:47

A jak odczytać pliki odzyskane, kiedy są zrobione w Wordzie z pakietu Microsoft Office 2007. Po "odzyskaniu" plików przez tzw. firmę komputerową nie dają się one odczytać za pomocą programu Word 2007, pomimo, że wyświetla się przy nich ikonka, że są to dokumenty właśnie Word 2007? Podobnie jest również ze zdjęciami. Zaczęlo się od awarii systemu po ataku wirusa. Może ktoś odpowie? Pozdrawiam. zsawinski@wp.pl

Mystenes 3 lipca 2009, 8:31

promujemy tutaj piractwo? od kiedy?

Mystenes 7 lipca 2009, 8:04

nacięli Cię ci specjaliści od odzyskiwania danych, wrzucili sieczkę, z rozszerzeniami doc/xls i tyle. solidna firma odzyskująca dane, pracuje z softem, który werfyikuje treść plików i nie odzyskuje nadpisanych danych. niezła amatorszczyzna Zdzisławie.

magia23 3 sierpnia 2009, 10:34

mam pytanie czy mozna odzyskac dane.... mialem zlego windowsa i mialem pliki z muzyka i ze zdjeciami? zainstalowalem innego windowsa i nie wiem teraz jak te pliki odzyskac??? wiecie jak to zrobic:(

gość 20 sierpnia 2009, 10:25

wypal sobie na płytke hirens boot cd, to prawdziwy life saver. z tej płytki uruchom jakiś program z kategorii recovery i do dzieła, polecam easy recovery, miałem tylko jeden przypadek na kilkadziesiąt kiedy program sobie nie poradzil

Pan Pikuś 13 września 2009, 0:39

panie "migel" migałeś się na lekcjach języka polskiego, skoro nie wiesz, że legalne odpowiada na pytanie jakie, czyli przymiotnik , zatem nie z przymiotnikami pisze się razem a co do legalności to skąd wiesz, bo sam je poiadasz?

Leon 25 września 2009, 14:04

Mam Vista Premim nie wiem jakim cudem usunołem kilka mniej używanych programów .
Windows DVD MAKER ,Windows Movie Maker.
Jak je odzyskać  25.09.2009
 

clode 9 lutego 2010, 18:22

Dziekuje ze napisales nie dawno meczylem sie zpodobnym problemem

Józek 11 lipca 2011, 14:17

Mam problem z windows xp media center edition 2005 pl - podczas mojej chwilowej nieobecności koledzy weszli na strone porno i puścili film. Ze strony nie mogłem się wylogować (film ciągle leciał), więc wyłączyłęm zasilanie. Po tej operacji mam problemy z tym programem. Niestety, płyty instalacyjnej nie dostałem (program był wgrany na ukrytej partycji dysku), a faktura z zakupu komputera gdzieś się zapodziała i firma Acer z tego powodu nie chce mi pomóc. Może mi pomożecie?


Dodaj swój komentarz

»Zasady udzielania komentarzy

Autor:  
Komentarz:
Dodaj komentarz
© 2012 Onex Group
Onex Group O Onex Group  |  O CentrumXP.pl  |  Kontakt  |  Reklama
Nasze serwisy: CentrumXP.plXboxSpot.pl  |  Jama Mastaha