Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Andromeda, czyli jak wyglądają dwupanelowe ap...

Andromeda, czyli jak wyglądają dwupanelowe aplikacje dla Windows 10

Mimo pogłosek o anulowaniu projektu Surface Phone wielu producentów ogłosiło plany wypuszczenia dwuekranowych laptopów, z których jeden pełniłby rolę klawiatury dotykowej lub po prostu drugiego ekranu dla aplikacji. Rzecz w tym, że takie oprogramowanie dopiero musi powstać, ale o to zadbał już Microsoft. Jego nowe API zostało właśnie zaadresowane przez prawdopodobnie pierwszego dewelopera.

Windows 10 Andromeda

Microsoft wprowadził do Windows 10 nowe API, które pomoże deweloperom zaadresować nadchodzącą funkcję sprzętową, jaką będzie podzielenie zawartości na dwa ekrany. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu po prostu o dołożenie kolejnego monitora, co dziś uchodzi za standard, ani też podzielenie aplikacji na dwa panele na jednym ekranie, co jest jak najbardziej możliwe, ale stosowane w nielicznych przypadkach. API TwoPaneView może ogarnąć oba te scenariusze, ale przede wszystkim koresponduje ono z nowym typem urządzeń, wyposażonym w dwa ekrany.

TwoPaneView

Prawdopodobnie pierwszym deweloperem, który wykorzystał nowe API, jest Zhyowen Cui. "Dwupanelowość", jak zobaczycie poniżej, nie sprawi bynajmniej, że aplikacja UWP będzie działać tylko na Surface Phone czy jemu podobnych. Jeśli dysponujemy klasycznym pecetem z jednym monitorem, okno aplikacji zostanie po prostu rozdzielone na dwa obszary. Można to porównać np. z programem Blender, który dokonywanie takich podziałów umożliwia samym użytkownikom. Tu jednak o podziale (bądź jego braku) decyduje deweloper.

TwoPaneView

Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że TwoPaneView nie jest tym samym API, o którym pisaliśmy przed tygodniem, a które również trafiło do Windows 10. TwoPaneView dotyczy zawartości poszczególnych paneli, natomiast TwoPanelHingedDevicePosture pozwala uzależnić zachowanie aplikacji od kąta otwarcia zawiasów w urządzeniu rozkładanym. Jak ta dwójka ma się do siebie? Logiczne wydaje się, że dwupanelowość aplikacji może mieć zastosowanie nawet w klasycznym środowisku PC, natomiast na stan zawiasów aplikacje będą mogły reagować tylko wtedy, gdy takie zawiasy faktycznie znajdą się w naszym urządzeniu.

Krzysztof Sulikowski
5 lipca 2018, 17:02
604
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
5 lipca 2018, 17:02
604
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.