Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

GWX czy przydatne narzędzie? Microsoft chce r...

GWX czy przydatne narzędzie? Microsoft chce rozwiązać problemy z Windows Update

GWX, znany lepiej pod nazwą Uzyskaj system Windows 10, to niesławna aplikacja, mająca w okresie popremierowym skłonić użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 do przesiadki na Windows 10. Mało intuicyjny, za to bardzo irytujący interfejs spowodował wiele niechcianych aktualizacji, co dla Microsoftu skończyło się serią pozwów i wypłaconymi tysiącami ugodowych dolarów. Wydawało się, że GWX to przeszłość, ale czy na pewno?

GWX KB4056254

Pierwotna wersja GWX działała przez cały 12-miesięczny okres trwania darmowej oferty aktualizacji, a z systemów zniknęła dwa miesiące później. Przez ten czas do szewskiej pasji doprowadzała użytkowników, którzy woleli pozostać przy Windows 7 lub 8.1, a Microsoft kilkukrotnie poprawiał jej interfejs, by uniknąć kolejnych pozwów. O niechlubnym programiku świat już prawie zapomniał, ale najwyraźniej również sam Microsoft zapomniał o jego negatywnej recepcji. Czyżby szykował się powrót GWX?

Usługa, mająca ułatwić aktualizację do April 2018 Update, nosi miano Windows 10 update facilitation service. Jest ona procesem działającym w tle, udostępnianym urządzeniom z Windows 10 Home i Pro w wersjach 1507, 1511, 1607 i 1703. Jak twierdzi Microsoft, "aktualizacja ta zawiera pliki i zasoby, rozwiązujące problemy z procesami aktualizacyjnymi w tle w stosie usługi Windows Update. Utrzymywanie stanu zdrowia usługi Windows Update i wydajności pomaga upewnić się, że aktualizacje jakościowe instalują się płynnie na twoim urządzeniu i pomagają poprawić niezawodność i bezpieczeństwo urządzeń z Windows 10". Aktualizacja trafia tylko do wybranych buildów wspomnianych wersji Dziesiątki - tych, które jej wymagają - za pośrednictwem Windows Update lub UAC.

KB4056254KB4056254

Oczywiście jedną z głównych przyczyn problemów z Windows Update, przynajmniej z perspektywy Microsoftu, jest sabotaż usługi przez użytkowników, np. poprzez skrypty PowerShella. Z drugiej strony Windows Update sam w sobie jest głównym źródłem problemów użytkowników Windows 10, dlatego nowa aplikacja może dla niektórych okazać się zbawienna. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy faktycznie mają problemy z aktualizacją, a nie tych, którzy sami je wywołują.

Krzysztof Sulikowski
18 czerwca 2018, 22:02
531
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
18 czerwca 2018, 22:02
531
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.