Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Format obrazu WebP w Microsoft Edge

Format obrazu WebP w Microsoft Edge

Zarówno JPG, jak i PNG czy GIF, to formaty leciwe i mimo wielkiej popularności mające swoje wady. Jedną z nich jest spory rozmiar grafik oraz znaczna utrata jakości przy kompresji. Google postanowiło rozwiązać ten problem i już w 2010 roku zaproponowało nowy format obrazu , jakim jest WebP. Jest to otwarty standard kompresji obrazów statycznych i animowanych, oparty o dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną. Wszystko wskazuje na to, że ów standard trafi wreszcie do Microsoft Edge.

WebP - Microsoft Edge

WebP to format który jest rozwijany przez Google w oparciu o technologie pozyskane przy zakupie firmy On2 Technologies, a jego bliźniaczym formatem wideo jest WebM. Dzisiaj Microsoft opublikował nowe rozszerzenie w Microsoft Store o nazwie "Format obrazów WebP", które ma umożliwić obsługę nowego formatu obrazu w Edge. Trzeba jednak powiedzieć, że rozszerzenie, póki co, nie działa. Jeśli zainstalujesz rozszerzenie ze Sklepu, przeglądarka Edge nadal będzie wyświetlać jakiś bełkotliwy tekst zamiast rzekomego obrazu. Lecz na pewno coś jest na rzeczy, skoro takie rozszerzenie już się pojawiło w tym miejscu.

Obrazy WebP są stosowane na przykład w sklepie Google Play. Wchodząc do sklepu Play przez przeglądarkę Edge, wyświetlają się obrazy w formacie PNG, które wczytują się dużo dłużej co jest wyraźnie zauważalne. WebP to przyszłość, która już niedługo może stać się standardem. Choć póki co dominacja trójcy w postaci JPG, GIF i PNG jest raczej niezagrożona.

Microsoft Edge jest stale rozwijany i zyskuje kolejne nowe funkcje. Początkowo faktycznie był nieco upośledzony względem konkurencji, lecz teraz jest już naprawdę funkcjonalną przeglądarką. Microsoft ma konkretny pomysł na Edge, a wprowadzenie w Redstone 5 systemu Kart aplikacji (Sets), w których Edge będzie najpewniej jedyną dostępną przeglądarką, to sposób giganta na przyciągnięcie do Edge jak najwięcej użytkowników.

Wojciech Błachno
15 czerwca 2018, 11:36
410
Odsłony
Wojciech Błachno
15 czerwca 2018, 11:36
410
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.