Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Asystent Google i Alexa na Xbox One?

Asystent Google i Alexa na Xbox One?

Rozwój asystentów głosowych nabiera tempa i Microsoft, który nie spisał jeszcze na straty Cortany, chce aktywnie rozwijać tę dziedzinę, mocno inwestując w sztuczną inteligencję. Jednak na fali nowej strategii, otwartej na zewnętrzne rozwiązania, do Cortany w Windows 10 dołączyła niedawno Amazon Alexa. Nowe plotki wskazują, że na tym nie koniec, a Microsoft planuje rozszerzyć wsparcie również o Asystenta Google — póki co tylko na Xbox One.

Asystent Google i Alexa w Xbox One

Owa zaskakująca rewelacja, do której dotarła redakcja Windows Central, oparta jest na tym, co znajduje się w wewnętrznej, testowej kompilacji. W Ustawieniach konsoli pojawiła się zupełnie nowa opcja dotycząca cyfrowych Asystentów. Pozwala ona włączyć wsparcie dla Cortany, Alexy oraz dla Asystenta Google. Xbox już teraz wspiera inteligentnego asystenta, w postaci Cortany. Rozszerzenie wsparcia dla zewnętrznych usług, będzie na pewno bardzo korzystnym dla użytkowników ruchem Microsoftu. W jaki sposób miałoby to działać, tego jeszcze nie wiadomo. Jest to też nieoficjalna informacja pochodząca, jak już wspomniano, z wewnętrznych testów. Nie wiadomo więc kiedy i czy w ogóle funkcja ta pojawi się publicznie. Jeśli to prawda, takie wsparcie trafi na Xbox One, to bardzo prawdopodobne, że wkrótce również w Windows 10 będziemy mieli do wyboru jednego z trzech asystentów.

Asystent Google i Alexa w Xbox One

Oczywiście, za każdym razem, gdy poruszamy temat inteligentnych asystentów, wskazujemy na ich bezużyteczność w Polsce, z powodu braku wsparcia dla naszego ojczystego języka. To może się powoli zmieniać, jako że polski Asystent Google jest już w drodze, a Google przeprowadza już jego zamknięte beta testy. Na polską Alexę raczej nie ma co liczyć, lecz Cortana jest już całkiem prawdopodobna. Pytanie, czy funkcja ta trafi na Xbox One razem z językiem polskim? Prawdopodobnie nie ma co na to liczyć. Nasz język jest wyjątkowo problematyczny pod względem gramatyki i fonetyki co znacznie utrudnia jego implementację dla cyfrowych asystentów. Nadzieja w tym, że jeśli Asystent Google w języku polskim zdobędzie wystarczająco dużą popularność, to zadziała to motywująco dla Microsoftu, a Cortana wreszcie przemówi do nas po polsku.

Wojciech Błachno
4 czerwca 2018, 10:45
389
Odsłony
Wojciech Błachno
4 czerwca 2018, 10:45
389
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.