Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

April 2018 Update daje większą swobodę twórco...

April 2018 Update daje większą swobodę twórcom rozszerzeń dla Microsoft Edge

Windows 10 April 2018 Update to nie tylko ponad setka nowych funkcji i zmian dla użytkowników końcowych, ale też sporo udogodnień dla deweloperów, z których część nie została wcześniej odnotowana. Wśród nich znajdziemy usprawnienia zarówno na poziomie wsparcia API i funkcjonalności, jak też odkrywalności rozszerzeń przez użytkowników. Microsoft podsumował najważniejsze zmiany i pokazał, jak wyciągnąć z rozszerzeń jeszcze więcej.

Windows 10 April 2018 Update - rozszerzenia dla Edge

Największą bodaj zmianą jest możliwość używania rozszerzeń w trybie przeglądania inPrivate. W poprzednich wersjach przeglądarki było to zwyczajnie niemożliwe. Teraz użytkownicy mogą włączyć działanie rozszerzeń w trybie prywatnym podczas ich instalacji lub w ustawieniach poszczególnych rozszerzeń (zaznaczając pole "Zezwalaj podczas przeglądania inPrivate"). Deweloperzy rozszerzeń mogą wybrać dla nich tryb split albo span w WebExtensions API. Pierwszy (split) zakłada otwieranie oddzielnych instancji rozszerzenia dla zwykłego i prywatnego trybu przeglądania, a owe dwie kopie są od siebie odseparowane i nie mogą "zobaczyć" drugiego okna. Drugi tryb (span) włączony jest jako domyślny i sprawia, że rozszerzenie obejmuje okna zarówno inPrivate, jak i zwykłe, jednak dla okien i zakładek tego pierwszego ustawiana jest właściwość incognito. Rozszerzenia w trybie span debugowane są jak normalne rozszerzenia, podczas gdy dla trybu split można debugować każdą instancję oddzielnie.

Notifications API w Edge

Druga ważna aktualizacja obejmuje Notifications API, czyli obsługę interaktywnych powiadomień o rozszerzeniach. Rozszerzenia dla Microsoft Edge mogą teraz wyświetlać różne powiadomienia, w tym podstawowe wiadomości, wskaźniki postępu, listy itd. Deweloperzy mogą ponadto zmieniać wygląd tych powiadomień, dostosowując ikonę, tekst, przyciski i ikony przycisków. Jako że powiadomienia Edge korzystają ze standardowej usługi powiadomień Windows, będą się one pojawiać również w Centrum akcji. Podobnie jak w przypadku innych natywnych powiadomień od aplikacji użytkownicy w razie potrzeby będą mogli za jednym zamachem wstrzymywać powiadomienia pochodzące od konkretnego rozszerzenia. Kolejną drobną zmianą, którą wprowadza April 2018 Update, jest możliwość użycia metody tabs.reload() w klasie API tabs przez rozszerzenie, aby bezpośrednio załadować ponownie określoną kartę.

Co dalej? Microsoft oznajmia, że zamierza kontynuować prace z platformą rozszerzeń, a efekty tego zobaczymy w przyszłych wydaniach.

Krzysztof Sulikowski
24 maja 2018, 21:40
440
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 maja 2018, 21:40
440
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.