Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Build 2018 - Office 365 i Microsoft Graph jak...

Build 2018 - Office 365 i Microsoft Graph jako źródła danych dla aplikacji

Nadal trwa część keynote'u poświęcona deweloperskim aspektom Office 365, którą prowadzi Yina Arenas. Widzieliśmy już prezentacje dotyczące Excela, Outlooka i Microsoft Teams. Teraz mowa będzie o Microsoft Graph, czyli technologii napędzającej większość rozwiązań opartych na sieci wzajemnych powiązań danych, osób i aktywności.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Arenas zaczyna od wyjaśnienia, czym jest Microsoft Graph: "Microsoft Graph to twoje dane w Office 365. Są one hostowane przez Microsoft z zachowaniem rozległej kontroli nad bezpieczeństwem i zarządzaniem, ale są to twoje dane". Microsoft wielokrotnie już podkreślał, że dane są własnością użytkowników i to oni nimi zarządzają. Wydaje się to szczególnie ważne w świetle niedawnych skandali, które były udziałem Facebooka i organizacji zewnętrznych. Microsoft Graph to dane z Windows, Office i EMS, połączone w logiczny sposób przez Microsoft. Z punktu widzenia deweloperów Graph stanowi ujednolicony REST API Endpoint na stronie graph.microsoft.com.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Co istotne, deweloperzy mogą łączyć się z Microsoft Graph, by zasilić doświadczenia we własnych aplikacjach z wykorzystaniem tych samych tożsamości (Azure ID), których używa Windows i Office, oraz tych samych danych biznesowych, których używają aplikacje Office 365. By nie być gołosłowną, Yina pokazuje przykład aplikacji współpracującej z Microsoft Graph, oferującej np. dostęp do plików w SharePoint. Warto tu również rzucić okiem na UI - widzimy cały przekrój funkcji interfejsu Fluent Design wespół z Windows Sets. Microsoft powoli raczy nas tym, co stanie się udziałem jesiennej aktualizacji Windows 10 Redstone 5.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Microsoft chce, by deweloperzy korzystali z Microsoft Graph w swoich aplikacjach, stąd kolejna zapowiedź - Microsoft Graph UWP Controls dostępne jako część Windows Community Toolkit na stronie https://aka.ms/windowstoolkit. Kontrolki te są o tyle szczególne, że powstały ze sporym wkładem społeczności Open Source. Kolejny przykład czerpania danych z Office 365 za pomocą Microsoft Graph widzimy w tej samej aplikacji UWP - tym razem są to dane z Excela, które można podpiąć do aplikacji, dodając kilka linijek kodu.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Za wszystko odpowiedzialny jest prezentowany wcześniej skrypt. Co więcej, jeśli rzeczony plik Excela zostanie edytowany w Office 365, dane z niego zostaną zaktualizowane także w aplikacji. Na tym oczywiście nie koniec. Z aplikacjami UWP można powiązać całe mnóstwo innych typów danych, co Microsoft stara się zobrazować na poniższym slajdzie.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Sesję i keynote zamyka Joe Belfiore, starając się podsumować to, co dziś zobaczyliśmy. Po pierwsze, Microsoft Graph może wspomóc deweloperów dzięki danym pochodzącym z Office 365. Po drugie, deweloperzy mogą wspomagać użytkowników Office 365, dostarczając do aplikacji Office własne rozszerzenia. Po trzecie, deweloperzy Windows mogą postrzegać się również jako deweloperzy Microsoft 365.

Microsoft Build 2018 - relacja z keynote 08.05.2018

Na tym koniec dzisiejszego keynote'u. Rzeczywiście, w ciągu dwóch ostatnich dni przebrnęliśmy przez wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z AI, Microsoft 365 i Windows 10 Redstone 5, w których największy nacisk położono na perspektywę deweloperską. Zabrakło niestety rewelacji stricte konsumenckich, takich jak choćby gaming w Windows 10 czy Always Connected PCs, nie mówiąc już o zupełnym braku obecności Surface. Jeśli zatem czekaliście na Surface Phone albo Surface Studio 2... Cóż, będzie jeszcze parę okazji, by Microsoft ujawnił swój najpilniej strzeżony sekret. Tymczasem kończymy relację z technicznego keynote'u drugiego dnia Microsoft Build 2018, choć nie oznacza to końca omawiania tematów, które zdążyły się nawinąć przez ostatnie dwa dni. Niektóre zasługują na pogłębioną uwagę, dlatego już niebawem przeczytacie o nich więcej na CenrumXP!

Krzysztof Sulikowski
8 maja 2018, 19:44
492
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
8 maja 2018, 19:44
492
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.