Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Build 2018 - Azure w pracy z danymi i sztuczn...

Build 2018 - Azure w pracy z danymi i sztuczną inteligencją

Przechodzimy teraz do ostatnich dwóch zagadnień związanych z Azure - będą to dane oraz sztuczna inteligencja. Guthrie zaczyna od wyliczenia tzw. Azure Operational Data Services w postaci SQL DB, PostgreSQL, MySQL, Redis Cache i Cosmos DB, uznany za pierwszy globalnie dystrybuowany serwis bazodanowy nieoparty na SQL i posiadający skalowalność dostosowaną do dowolnych potrzeb.

Microsoft Build 2018 - relacja

Uruchomiony w zeszłym roku Cosmos DB wspiera szereg API, w tym MongoDB, SQL czy Spark i obsługuje tzw. multi-master w ujęciu globalnym, co zapewnia dostępność w wielu regionach. Rimma Nemhe, Group Program Manager w Microsoft, demonstruje pokrótce, jak to działa.

Microsoft Build 2018 - relacja

Po dość krótkim omówieniu kwestii pracy z danymi naszedł czas na ostatnie zagadnienie związane z Azure - sztuczną inteligencję. Jak mówi Guthrie, "Azure pozwala każdemu deweloperowi z łatwością dodawać AI do swoich aplikacji". Można tego dokonywać np. za pomocą predefiniowanych modeli AI w Azure Cognitive Services, o których już wcześniej dzisiaj mówił Satya Nadella. Tym razem pojawia się nowa zapowiedź - chodzi o integrację Azure Search z Azure Cognitive Services.

Microsoft Build 2018 - relacja

O co w tym chodzi? Azure Search potrafi indeksować dowolny typ zawartości i budować na tej podstawie bogate doświadczenia wyszukiwania. W połączeniu ze wsparciem dla usług kognitywnych oznacza to np. możliwość indeksowania obrazów, wideo i pdf-ów, ekstrakcję zawartych tam obiektów, takich jak twarze czy obiekty, i zawarcia ich bezpośrednio w doświadczeniu wyszukiwania. Z tego typu rozwiązania korzysta NBA, o czym opowiada Garth Case, VP działu IT. NBA udostępnia aplikację o nazwie PhotoSorter, która z udziałem Azure pozwala w automatyczny sposób tagować zawartość zdjęć z zachowaniem dużej dokładności.

Microsoft Build 2018 - relacja

Dalsze szczegóły aplikacji NBA omawia Paige Bailey, Sr. Cloud Developer Advocate w Microsoft, która pokazuje stojącą za tym technologię Microsoft Graph i działanie mechanizmów rozpoznawania zawartości w Azure. Innymi słowy baza zdjęć połączona z bazą informacji mogą być skorelowane w taki sposób, by użytkownik mógł wydobywać dowolne informacje i nawigować poprzez niekończącą się sieć wzajemnych powiązań. Cóż, kibicom innych lig pozostaje czekać na integrację Cognitive Services choćby z aplikacją Sport dołączoną do Windows 10.

Krzysztof Sulikowski
7 maja 2018, 21:36
589
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 maja 2018, 21:36
589
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.