Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Build 2018 - konferencja wystartowała! Zaczyn...

Build 2018 - konferencja wystartowała! Zaczynamy relację

Najważniejsze wydarzenie w świecie technologii Microsoft właśnie się rozpoczęło. Przez najbliższe godziny na CentrumXP będziemy relacjonować Wam na bieżąco przebieg Microsoft Build 2018. Windows 10 Redstone 5, sztuczna inteligencja, Office 2019 i Office 365, chmura Azure i Surface to tylko niektóre tematy, o których dziś zapewne usłyszymy. Jakie produkty dane nam będzie poznać? Jakimi osiągnięciami pochwali się gigant z Redmond? O tym dowiemy się za chwilę!

Build 2018 - relacja

Konferencję rozpoczyna Charlotte Yarkoni, CVP Growth and Ecosystem w Microsoft, inżynierka odpowiedzialna za kontakty z deweloperami. Dowiadujemy się, że przez trzy następne dni będziemy oglądać produkty Microsoftu. Zaczyna się niewinnie - od przypomnienia projektu Emma, czyli opaski dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Niebawem na scenę wejdzie Satya Nadella, by mówić o Intelligent Cloud i Intelligent Edge. Tymczasem mowa o Developer Advocates, grupie wewnątrz Microsoft zorientowaną na dialog i reprezentowanie deweloperów. Znajdziemy ich zarówno na Build, jak i wielu innych konferencjach. W dzisiejszej konferencji uczestniczą deweloperzy z ponad 70 krajów, a najmłodsza deweloperka ma 10 lat.

Jeśli chodzi o młodszą generację deweloperów, Yarkoni wspomina o programach Imagine Cup i Microsoft for Startups. W ten drugi Microsoft zainwestował już 500 mln dolarów. Microsoft przypomina też o inwestycjach we własną prezencję online - zobaczyć to możemy choćby w nowym interfejsie docs.microsoft.com. Po tym krótkim wstępie rozpoczyna się właściwa część keynote'u.

Build 2018

Na scenie gości Satya Nadella. Prezentuje on pewną wizję Microsoft, zaczynającą się półżartem od tego, że Bill Gates rozmawiał o akcjach Apple. Nadella przywołuje tematy szans i odpowiedzialności, o których mówił rok temu w kontekście Intelligent Edge. Dziś ma to jeszcze większe znaczenie, choć niekoniecznie jest tematem numer jeden w dyskusjach głównego nurtu. Dyskusję na ten temat Nadella zaczyna od przykładu rewolucji przemysłowej, której postęp widać na zdjęciach Nowego Jorku z 1905 roku, następnie z 20 lat później i współczesności. "Świat staje się komputerem" - mówi Nadella. Chodzi o to, że wielkie odkrycia stają się codziennością, gdy są wplatane w nasze codzienne doświadczenia, trwale je przekształcając. Z tego miejsca przechodzimy do bardziej futurystycznej, choć nie tak odległej wizji.

Build 2018

W kontekście tych szans i przyszłych osiągnięć Satya znów podkreśla rolę odpowiedzialności i budowania zaufania. Microsoft chce to realizować poprzez ustanowienie konkretnych zasad. Sprowadzają się one do trzech zasadniczych kwestii: prywatności, która stanowi prawo ludzi, a ludzie mają prawo kontrolować swoje dane. Nadella przywołuje wchodzące na dniach w życie rozporządzenie GDPR, które uznaje dopiero za początek walki o ochronę i zapewnienie prywatności. Cyberbezpieczeństwo to z kolei temat, w którym należy znaleźć złoty środek między ochroną obywateli przez rządy i ich prywatnością. Ostatnim z filarów jest Etyczna AI. Podobnie jak narzędzia i aplikacje muszą być dobre, tak samo dobra musi być sztuczna inteligencja, którą Microsoft i inni giganci oddają w ręce deweloperów. AI musi radzić sobie z zagadnieniami prywatności, także na poziomie szyfrowania. Podsumowując, Nadella nawołuje do wspólnego dokonywania etycznych wyborów na płaszczyźnie sztucznej inteligencji.

Build 2018

Zasadniczymi platformami Microsoftu wspierającymi deweloperów są zdaniem Nadelli Microsoft 365 i Microsoft Azure - chmurę, którą CEO nazywa "światowym komputerem". Wspominany zostaje też Windows ML w kontekście Azure IoT Edge, który przechodzi właśnie na Open Source. Azure IoT Edge będzie odtąd współpracował z nowymi partnerami, wliczając w to Qualcomm. Kolejne partnerstwo ogłoszono z DJI, producentem inteligentnych dronów, które będą bezpośrednio zintegrowane z Azure IoT Edge. Nadella odwołuje się wreszcie do zapowiedzianego w zeszłym miesiącu Azure Sphere. Wiele z rozwiązań na tej podstawie zobaczymy już za chwilę.

Krzysztof Sulikowski
7 maja 2018, 18:03
556
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 maja 2018, 18:03
556
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.