Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co pójdzie w odstawkę? Lista funkcji usunięty...

Co pójdzie w odstawkę? Lista funkcji usuniętych z April 2018 Update

Każda półroczna aktualizacja Windows 10 to setki nowości, ale też kilka lub kilkanaście funkcji, z którymi musimy się pożegnać. Nie inaczej stało się w przypadki April 2018 Update. Microsoft udostępnił właśnie dwie listy: funkcji, które nie trafiły do najświeższej wersji Dziesiątki oraz tych, których wprawdzie nie usunięto, ale ich dalszy rozwój został zakończony. Z czym po dokonaniu aktualizacji przyjdzie nam się pożegnać?

April 2018 Update

Z czym przyjdzie nam się pożegnać w April 2018 Update?

 • Groove Music Pass: serwis z muzyką i sprzedaż utworów poprzez Microsoft Store zostały zakończone w 2017 roku. Zaktualizowana wersja aplikacji Muzyka Groove odzwierciedla te zmiany. Aplikacji nadal można używać, by odtwarzać muzykę z komputera lub OneDrive. Jeśli interesuje nas alternatywa dla Groove Music Pass, Microsoft poleca do tego Spotify.
 • Kontakty bez sugestii związanych z niezapisanymi kontaktami bez konta Microsoft: zamiast tego możemy manualnie zapisywać szczegóły kontaktów, z którymi prowadzimy korespondencję mailową.
 • Język w Panelu sterowania: ustawienia języka przeniesiono do aplikacji Ustawienia.
 • HomeGroup: Ewolucja chmury i jej prymat nad innymi rozwiązaniami do udostępniania danych skłoniły firmę Microsoft do odesłania na emeryturę usługi HomeGroup. "HomeGroup był wspaniały w erze przed-chmurowej i przed-mobilnej, ale teraz takie same funkcje wbudowane są w Windows 10 i aplikacje. Począwszy od tej kompilacji, HomeGroup nie będzie obsługiwany przez Windows 10" - napisała Dona Sarkar. Alternatywy dla serwisu Microsoft widzi choćby w OneDrive i funkcji Udostępnij.
 • Łączenie z sugerowanymi hotspotami w ustawieniach Wi-Fi: opcja wcześniej wyłączona, teraz została całkowicie usunięta. Z darmowymi hotspotami można łączyć się poprzez ustawienia Sieć i Internet, z Panelu sterowania, paska zadań lub ustawień Wi-Fi (urządzenia mobilne).
 • Konwersacje w Kontaktach, gdy jesteśmy offline lub używamy skrzynki spoza Office 365: w Windows 10 aplikacja Kontakty pokazuje maile od kontaktów Office 365 i kontaktów z organizacji (szkoła lub praca). Po aktualizacji Windows 10 do wersji 1803, by widzieć nowe wiadomości od tych konkretnych kontaktów, musimy być online i zalogowani na koncie Office 365 lub - w przypadku kont szkolnych lub służbowych - w aplikacjach Poczta, Kontakty lub Kalendarz.
 • XPS Viewer: Microsoft zmienia sposób dostarczania XPS Viewer. Znajdował się on dotąd w obrazie instalacyjnym Windows 10 i jeśli aktualizujemy teraz system do wersji 1803, aplikacja pozostanie zainstalowana. Gdy jednak instalujemy system na czysto, XPS Viewer trzeba będzie (o ile będziemy go potrzebować) doinstalować samodzielnie.

Jakie funkcje przestaną być rozwijane?

 • Zasady Ograniczeń Oprogramowania (Software Restriction Policies) w Zasadach grupy: zamiast SRP można używać funkcji AppLocker lub Windows Defender Application Control.
 • Pakiety symboli offline: nie można pobierać pakietów symboli jako MSI. Microsoft Symbol Server zostaje zastąpiony przez oparty na Azure sklep z symbolami.
 • Windows Help Viewer (WinHlp32.exe): wszystkie informacje o pomocy Windows dostępne są online.
 • Kontakty w Eksploratorze plików: Microsoft zakończył rozwój funkcji Kontakty (Contacts) i korespondującego z nią API Windows Contacts. Kontaktami możemy zarządzać za pomocą funkcji Kontakty (My People).
 • Mechanizmy IPv4/6 (6to4, ISATAP, Direct Tunnels): 6to4 zostało wyłączone domyślnie w Windows 10 Anniversary Update, 1607 - w Creators Update, a Direct Tunnels było zawsze domyślnie wyłączone. Microsoft zaleca używanie natywnego wsparcia dla IPv6.

Windows 10 został po raz kolejny odchudzony o zbędne i przestarzałe funkcje. Jeśli interesuje Was, jaki balast zrzucono w poprzednich aktualizacjach, zapraszamy do wcześniejszych tekstów dotyczacych Fall Creators Update i Creators Update.

Krzysztof Sulikowski
1 maja 2018, 00:57
1 054
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 maja 2018, 00:57
1 054
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.